Zbyněk Fiala
13.4.2015 Vaše věc
Na příští sobotu 18. dubna je svolán Světový den proti Transatlantické dohodě o obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA (TTIP), a není pravda, že kdo je proti TTIP, je protiamerický. Protesty proti dohodám o volném obchodu jsou i v USA, upozorňuje server americké „progresívní komunity“ Common Dreams. Nejde o protesty na bázi nacionalismu, ale na podporu demokracie, která by musela ustoupit tlaku nadnárodních korporací.
http://www.commondreams.org/views/2015/04/11/ttip-global-day-action-take-picture |
“Chceme zabránit úmluvám TTIP a CETA, protože obsahují řadu problematických částí, např. arbitrážní řízení mezi investory a státy a pravidla sbližování regulací, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v netransparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky,” uvádí evropská výzva, ke které už se přihlásilo 1 660 101 účastníků, a stále přibývají. Evropská komise jejich petici odmítla, že je „předčasná“, protože dohoda ještě není. Avšak účastníci protestů se nechtějí smířit s tím, že by směli protestovat teprve po podpisu dohody, když už bude na reakci pozdě.
Smyslem protestních akcí je především šíření podrobných informací o tom, co už je o průběhu značně tajnůstkářského vyjednávání známo. Jsou soustředěny na specializovaných stránkách nevládní organizace právníků Yuridicum Remedicum, která poskytuje veřejnosti skutečně profesionální služby.
Potvrdí to každý, kdo je navštíví na http://www.vttip.cz/odkazy.html, kde najdete oficiální stránky vyjednávacího útvaru Evropské unie, stránky Ministerstva průmyslu a obchodu k této dohodě, analýzu rizik zpracovanou Hnutím Duha, příspěvky think-tanku Corporate Europe Observatory nebo různé akademické studie a novinové články, včetně toho od George Montbiota z Guardianu.
A najdete tam i pokus EU aspoň něco z jednání odtajnit, jak je to předloženo v dávce z 10. února na adrese http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=1230.
Ve Spojených státech bude mít světový den obecnější podobu akcí proti nespravedlivému obchodu, která je navíc namířena proti chystané pravomoci prezidenta ke schvalování obchodních dohod bez účasti Kongresu na jednání (fast track). Podle některých zpráv se o tom mělo jednat už nyní, 13. dubna, aniž by byly známy podrobnosti.
A tak i Američané mají obavu z obcházení demokratických procedur jak při sjednávání, tak při realizaci obchodních dohod, které podle organizátorů protestů otevírají vrátka:
- k ničení pracovních míst a urychlování globálních závodů ke dnu, ať už jde o mzdy nebo podmínky práce;
- k další degradaci zemědělství na produkci laciných komodit, oslabení potravinové soběstačnosti, poškozování menších farem a zesílení migrace;
- k ještě snadnějším útokům korporací na demokraticky přijatou ochranu spotřebitelů a životního prostředí;
- k narušování globální hospodářské stability tím, že bude znemožněna efektivní regulace finančních trhů a
- k omezení přístupu ke generickým lékům, které mnohou zachraňovat životy, což zásadně zdraží náklady léčby,
- a také k omezení svobody k internetu.
Takže nezapomeňte – nejprve na www.vttip.cz, a pak v soboru do ulic!