Perličky z tisku za březen 2014

Jan Kadubec 
1.4.2015 Outsidermedia

Nová republika přetiskuje populární “perličky” z portálu Outsidermedia. Doufáme, že při jejich čtení si také připomenete ‘výkony’ některých našich spoluobčanů v našem veřejném a mediálním prostoru.


*Jefim Fištejn: Rusko bohužel vidím jako zemi, která má před sebou těžký proces rozpadu. Co z něj vzejde, nedokáži odhadnout. Možnosti Ruska jsou ale velmi omezené. Buď si Rusové vyberou totální nasazení a válku prakticky proti celému světu, anebo se pokorně navrátí k následování Západu v jeho svobodném vývoji.

*Pavel Victorin: S Rusy se nelze uspokojivě domlouvat jinak než s klackem v ruce.

*František Laudát: Rusko rozumí jenom síle.

*Pražský univerzitní učitel, rusista Martin Putna, vyslovil v České televizi pozoruhodně demokratický výrok: „Lidé, kteří šíří kremelskou propagandu, jsou zrádci a patří před soud.“

*Jan Čulík: Konec konců paranoia čiší z každého projevu Vladimíra Putina a je nesmírně obtížné určit, do jaké míry je to manipulace a do jaké míry tento člověk svým výplodům sám věří. Přiznám se, že je naprosto nepochopitelné, jak mohou někteří aktivisté adorovat Vladimíra Putina, který se prokazatelně už řadu let chová jako zločinec a má na rukou krev zejména statisíců nevinných obětí války v Čečensku. Je opravdu nepochopitelné, jak může někdo pokrytecky přehlížet zkušenost, že nejméně 12 000 ruských vojáků vraždí na Ukrajině nevinné civilní obyvatelstvo. Naštěstí, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, jsou tyto postoje v české společnosti menšinové – většina Čechů si zachovává zdravý rozum a pragmatismus.

*Karel Dolejší: Vladimir Putin proměnil Ruskou federaci v Severní Koreu na steroidech. Pokud by to záleželo jen na americkém prezidentovi, za pár let by v Evropě nezůstal jediný americký voják – nemluvě vůbec o možnosti jejího „zastrašování“ a „dobývání“, kterou operuje putinská propaganda. A pokud se Obama v nejmenším nestará o bezpečnost stále ještě největšího ekonomického bloku na světě a někdejšího klíčového amerického spojence, můžete si představit, jak moc se asi stará o nějaké téměř bankrotující Rusko…, ale vysvětlujte to paranoidnímu Kremlu. (Jak si všichni ti chlapci spolu pěkně notují, co?)

*Lhaní v ČT se dostalo na úroveň kabaretu. Česká televize předpokládá, že její diváci prošli závažnou operací čelního mozkového laloku a že jsou ve stavu, kdy už snesou všechno.

*Chelemendik onehdá psal, že protiruskou propagandu u nás vyrábějí mentální retardi pro ještě retardovanější občany.

*Ladislav Jakl: Koukej bejt tolerantní, nebo dostaneš po hubě.

*Komentátor Reflexu J. X. Doležal: Kim An Drej vyhrál volby o staronového předsedu jím vlastněného hnutí ANO přesně sto procenty hlasů.

*V bruselské centrále NATO hovořili slovenský prezident Andrej Kiska a generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. „Shodli jsme se s generálním tajemníkem, že lež má krátké nohy. V tomto boji určitě vyhrajeme,“ řekl poté novinářům Kiska. V nynější situaci podle něj nejde jen o svobodnou výměnu názorů, která je základem demokracie, ale o účelové, placené dezinformace a jasné lži, které se především na internetu šíří v obrovském množství.

*Martin M. Šimečka:  Jistě, Putin možná není Hitler, ale to, co mu do něj chybí, dodají ruské dějiny, jež jsou na rozdíl od německých plné násilí už od svých počátků. Putinův režim je nová odrůda zla. Inteligentní, krutá a moderní, byť pupeční šňůrou spojena s krvavými ruskými dějinami. A co je horší, teprve prochází vývojem, živí se nenávistí a krutostí, jíž se zdaleka nenasytila.

*Brzezinski doporučil rozparcelovat Rusko alespoň na tři části.

*Jan Urban: Povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Při jeho mimořádně brutálním potlačení tehdy čínská komunistická armáda vyvraždila více než devět set tisíc civilistů. (Podle Urbana tedy vyvraždili Číňani více lidí, než kolik jich v Tibetu, rozuměj v tom „nelidovém“, tehdy žilo.)

*Rasistický výlev elitářského novináře Jana Macháčka: „Rus lže běžně ve všední den i v neděli, když to potřebuje, i jen tak pro potěšení či zábavu. Ne náhodou vznikly Potěmkinovy vesnice právě v Rusku. Rusko je odsouzeno k hospodářskému úpadku. Rusko po pádu komunismu zbohatlo na zapojení do globálního obchodního systému. S tím, kdo povýší lež na princip, se ale byznys dělat nedá. Nikoli proto, že je to nemravné, ale protože je to nepraktické – a protože to vlastně vůbec nejde,“ oddechuje si úlevou Macháček.

*Dochází na slova generála Pattona: „Zabili jsme špatné prase, tanky musí na východ.“

*„V ukrajinském národním zájmu je využít Donbas jako zdroj a zbytečné lidi je třeba jednoduše pobít,“ řekl Bogdan Butkevič. „Donbas – to není jen depresivní region. Je tam strašné množství nepotřebných osob. Absolutně vědomě o tom mluvím. V Doněcké oblasti jsou asi 4 miliony obyvatel. A nejméně půldruhého milionu z nich je zbytečných. My nepotřebujeme rozumět Donbasu. Musíme chápat ukrajinský národní zájem. A Donbas je třeba použít jako zdroj. Neznám recept, jak to udělat rychle. Ale jsou tam lidé, které je prostě nutno zabít.“ Slova tohoto Západem podporovaného kyjevského novináře-demokrata korespondují s mnoha dalšími podobnými informacemi.

*Přitom kosmická technika na sledování je schopna rozlišit předměty velikosti krabičky zápalek. Proč nám neukáží fotografie kolon tanků, které z Ruska na východní Ukrajinu jedou, jak nám je podsouváno?

*Pokud chceme v této záležitosti dosáhnout vítězství, potom musíme Rusy přinutit, aby uznali, že naše verze mezinárodní bezpečnosti má přednost před jejich variantou. Zvítězit můžeme pouze tehdy, pokud se Rusko naprosto zhroutí. Někteří z nás se domnívají, že se tak stane v důsledku vnitřních procesů a sankce vše jen uspíší. Taková myšlenka je však krajně nebezpečná. Rusko si tento tlak uvědomuje a bude cítit povinnost na něj reagovat, obává se Gaddy.

*Tomáš Klvaňa: „Rusko je agresorem, ono narušuje vzdušný prostor celé řady našich spojenců svými vojenskými letouny, ono hovoří o rozmístění jaderných raket na Krymu a v Kaliningradu. Kdo to tedy vlastně provokuje? My to nejsme. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla. Jeden totalitní režim byl v krátké době nahrazen jiným. Osvobození se konalo v západní Evropě, kde naopak západní spojenci z diktatur udělali prosperující demokracie.“

*Podle Klvani tedy Rudá armáda Československo dobyla. Po skončení studené války bylo možno zaznamenat postupné hnědnutí Evropy. Nejprve se začaly bagatelizovat zločiny nacismu a maximalizovat zločiny stalinismu. Potom se jakoby zjistilo, že vlastně ten Stalin byl stejný zločinec jako Hitler. Ba ne, zaznělo za čas, Stalin byl horší. Postupně se začala vynořovat stará nacistická propaganda, že Hitler (některé z) nás vlastně chtěl před Stalinem chránit!

*Pan Klvaňa není ve svém názoru zcela osamocen. Hitler si to myslel také, reagoval europoslanec za ČSSD Jan Keller.

*Henry Kissinger: „Ukrajina je generální zkouškou na to, co chce Západ provést v Moskvě.“

*Jan Payne, student u Jana Patočky: Vyváženosti mezi pravdou a lží dosáhnout nelze. Když pak někdo lže opakovaně a dlouho, je třeba ho z dialogu zcela vyloučit. Ukázalo se již mockrát, že komunisté si ve lži libují. Žádné další argumenty nemají a jen opakují stále totéž, totiž to, co tvrdí již sto roků a co nám dokonce bez náznaku dialogu vtloukali tak do dlouho do hlavy. (Uvést konkrétně nějakou lež, se ovšem neobtěžoval.)

*Šéfredaktorka portálu OzbrojenéSložky.cz Miroslava Pašková píše na svém serveru o současném rozdělení české společnosti. Dle ní je ta část jí nazývaná jako „rusofilní paranoici“ ovládaná jakýmsi virem z Putinovy laboratoře. Kdežto ta část, jež vidí v Rusku bezpečnostní hrozbu a opodstatňuje to historickými fakty, která jsou podle Paškové „věcné, logické a pravdivé“, je tou zdravou částí populace. Je třeba zavčasu oprášit pojmy jako vlastizrada, protože až bude dokonána, význam se obrátí (tak jako komunistické právo znalo trestný čin pomluvy pravdou). Dále je třeba aktivizovat policii a soudy k potírání trestného činu rozvracení republiky, a to už ve stadiu pokusu. Nemáme-li zatím na ruskou epidemii lék, je třeba nemocné alespoň izolovat.

*Martin Riegl: „Že USA se nechtějí angažovat v Evropě, to je bezpochyby pravda, ale tam se obávám, že Spojené státy budou k tomu přinuceny stejně tak, jako když se západoevropské státy rozhodly bombardovat Libyi a po čtrnácti dnech jim došly bomby.“

*Němcová: „Stydím se za ty, kteří si neváží svobody a demokracie. Stydím se za ideu rovných žaludků, teplíčka a klídku, bez toho, že bychom museli každodenně osvědčovat svoji odpovědnost a nést rizika, která s sebou svoboda a život v demokracii přináší. A že svobodu a demokracii jsme ochotni vyměnit za ty rovné žaludky.“

*Lenka Procházková: „Pokud se nemýlím, tak paní Miroslava Němcová kdysi provozovala knihkupectví. Zřejmě ale zůstala nedotčena četbou, anebo trpí tzv. výběrovou ztrátou paměti. Nevylučuji však, že paní poslankyně Němcová najde sponzory, kteří jí umožní navštívit na výročí konce druhé světové války ukrajinského premiéra Jaceňuka a vyjádřit mu kondolenci.“

*Stačí se podívat na tváře bossů „trojky“! Při bedlivém pohledu na tvář Junckera, který nedávno obsadil křeslo prezidenta Evropské komise, není vidět nic než fádní maska. Není možno čekat něco jiného od bezcharakterního alkoholika. Mario Draghi, boss Evropské centrální banky, má ledově chladný vzhled a úsměv sadisty, něco jako Drákula. Šéfka MMF, okouzlující Lagardeová. Tvář studeně tvrdá, celá udělaná z titanu, bez srdce. Nakonec jejich poskok, Jeroen Deysselblum, hbitý oportunista, připravený klanět se jakkoliv hluboko, jen aby to pomohlo jeho kariéře. Za osobní charakteristiky dané sem se autor omlouvá. Tito tři lidé a jejich poskok dnes rozhodují o osudu Řecka, EU, ECB a MMF. Situaci je možno přirovnat jen ke čtyřem jezdcům z Apokalypsy, rozsévajícím v Řecku smrt, nemoc, hlad a další neštěstí. Schovávají se za vznešená prohlášení, která mají balamutit tak, aby to vypadalo, že jednají ve prospěch Řeků, ovšem je to faleš. Setkání Junckera, Draghiho a Lagardeové se na schůzkách G7, G20, v Davosu i jinde utajují a jejich prohlášením je zbytečné věnovat pozornost. Činnost těchto lidí je destruktivní. Ohánějí se mantrou „je vědecky doloženo“, přitom „trojka“ a její služebnictvo rozsévá chaos všude, kam se dostanou. Podle nich musí být úplně vše zprivatizováno, od dopravy až po vodu.

*Maršál Pilsudski, který tehdy vedl polskou intervenční armádu, která napadla Rusko a obsadila kus ukrajinského území, chtěl dokonce dojít s touto armádou až do Moskvy a napsat tam na zeď Kremlu, že se zakazuje mluvit rusky!

*Rusko je příliš velké a silné, aby se s ním Evropa vypořádala bez naší pomoci. Sice Wilson pochválil integrující roli kancléřky Angely Merkelové, ale vzápětí dodal: „Žádný evropský stát si nemůže dovolit se dostat do konfrontace s Ruskem bez přítomnosti a vedení USA.“

*Premiér Arsenij Jaceňuk, který vystoupil se zprávou o sto dnech vlády, řekl, že Ukrajina je ve válečném stavu s „jaderným státem, kterým je Ruská federace“, uvedla Ria Novosti s odkazem na Cenzor.NET. „Nikdo z našich západních partnerů před osmi měsíci nevěřil, že naše armáda, která byla zcela zničena režimem Janukovyče s přímou podporou Ruské federace, bude moci zadržovat desítky tisíc ruských teroristů a ruských vojáků,“ prohlásil Jaceňuk. To, podle mínění ukrajinského politika dokazuje, že se Ukrajina ukázala být „důstojným evropským státem“. Na Jaceňukova slova nejsou téměř žádné reakce. Pokud by předseda vlády jiné země vyhlásil válku se sousedním státem na evropském kontinentě (a nejen na něm), okamžitě by to zalarmovalo mezinárodní společenství. Zdá se, že Jaceňukova slova nikdo nebere vážně a jsou považována jen za rétoriku vnitropolitického charakteru.

*Daniel Veselý: „Západní agrese počínaje Napoleonem, pokračuje invazí ve 20. letech 20. století a kulminuje Hitlerem – a volně navazuje tragickým pádem Ruska na pomyslné dno, kdy podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze v době „šokové terapie“ v Rusku 90. let míra chudoby vzrostla ze 2 procent na 40 až 50 procent, HDP klesl o 40 procent, v některých částech Ruska dokonce až o 70 procent, na čemž se podíleli západní „privatizátoři“ a MMF, to vše v ruské věrchušce formulovalo permanentní pocit ohrožení. Podle renomovaného britského časopisu Lancet nepřežilo přechod od státem kontrolované ekonomiky k nastolení kapitalismu především v zemích bývalého Sovětského svazu, ale i v jeho bývalých satelitech 3,2 milionu osob. Lancet cituje další údaje s tím, že v Rusku a bývalém východním bloku ‘kvůli změně systému zmizelo až 10 milionů mužů’. Šlo doslova o sociální tsunami, která zdevastovala tento region, stojí psáno v Lancetu. Je možná ironií osudu, že v té době v Jelcinově vládě zastával funkci viceprezidenta Ruské federace nyní oplakávaný Boris Němcov. K tomu je třeba připočíst a neustále připomínat rozšiřování nepřátelské vojenské aliance směrem k západním hranicím Ruska, kdy se v roce 2008 přemítalo o vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO, což ruský ministr zahraničí Lavrov oglosoval jako možnou předehru k válce. Poté se nemůžeme divit tomu, co Kreml provádí, kuje a chystá, zatímco porušuje mezinárodní právo – po vzoru západních zemí, pro něž je to ale omšelý standard.“

*Ukrajina se může zdát daleko, ale fakticky jde o přední bojovou linii Spojených států, Velké Británie a zbytek svobodného světa. Ať už si to přiznají, či nikoli, má jasno Kasparov. Neumím si však představit, že bych se do Ruska vrátil, dokud je Putin v Kremlu.

*Od konce druhé světové války v důsledku západního kolonialismu či neokolonialismu zemřelo 50-55 milionů lidí.

*Fukuyama: „Historie po překonání jak fašistických, tak komunistických iluzí konečně dorazila do bezpečného přístavu tržní demokracie.“

*Greenspan: „Peníze visí nad americkou ekonomikou jako vodou naplněný nafukovací míč, který hledá špendlík. Taková událost nevyhnutelně povede k nepokojům po celé Americe, protože veřejnost je extrémně nepřipravena na prudký vzestup cen, až špendlík prorazí dolarovou bublinu, a lidé ztratí přístup k základnímu zboží, jako jsou potraviny, plyn a další zdroje. Zhroucení dolaru je podle Alana Greenspana nevyhnutelné, povede ke zvýšení nákladů průměrného Američana o čtyřnásobek.“

*Američtí váleční štváči pospíchají. Potřebují jakoukoliv další válku jako vzduch, protože pouze tak se dokážou vyhnout opakování Velké deprese, která se bude ve srovnání s tím, co je teď čeká zdát čajovým dýchánkem.

*Tereza Spencerová: „Pokud jste Somálec, opravdu vás nezajímá, co vysílá rádio z USA, přejete si jen to, aby vás USA už přestaly bombardovat. Představa, že chudý čínský nebo indický rolník dnes netouží po ničem jiném než po svobodných volbách a o možnosti se svobodně vyjadřovat ve svobodně vycházejících tiskovinách, se mi zdá mimo realitu.“

*Čínský ministr zahraničí Wang I zdůraznil, že projekt nové hedvábné stezky je založen na „inkluzivní kooperaci, není to nástroj geopolitiky, a musí být vnímán mimo studenoválečnickou mentalitu“. Nová hedvábná cesta „nemá být čínským sólem, ale symfonií, kterou zahrají všechny zúčastněné státy“.

*Daniel Estulin: „Nemohl jsem pochopit, jak lidé z této organizace, která existuje od roku 1954 (Bilderbergský klub), se mohli stát tak mocnými. Odkud tolik moci a tolik peněz mají. Rockefellerové jsou v historii zapsáni 150, Rothschildové 250 let. Ovšem jejich historie je mnohem starší, nejméně 1000 let. Jsou to rodiny, které před tisíci léty kontrolovaly Benátky. Dnes jejich potomci opět vládnou. Je to svého druhu mafie. Jsou to lidé, kteří mají možnost měnit tvářnost světa tak, jak se jim to hodí.“

*Pouze Sovětský svaz nám v roce 1939 nabídl vojenskou pomoc, ale pravděpodobně nikoli vážně. Vláda ji stejně odmítla v souladu s názorem agrárnického premiéra Berana. Ten vytáhl tisícikorunu a konstatoval, že přijde-li Hitler, tak mu ji nechá, zatímco Stalin sebere. Co dodat!

*Henry Kissinger, který svého času prohlásil, že Američané nemohou lhostejně přihlížet, když obyvatelstvo nějaké země je nezodpovědné. Tenkrát se to týkalo politického převratu v Chile, kdy USA podpořily odpůrce demokraticky zvoleného prezidenta Allendeho.

*Pokud nebudou sníženy sazby na plyn a teplo, pak bude jednodušší Ukrajincům okamžitě vydat kyanid draselný. Řekl to během zasedání schvalovacího výboru Nejvyšší rady 16. března šéf Radikální strany Oleg Ljaško. Informoval o tom dopisovatel IA REGNUM. Pokud se nesníží ceny, ať pak rozešlou kapsle s kyanidem draselným. Jiné východisko pro důchodce není. Je to tak. Lidé nejsou schopni platit za komunální služby při nynějších cenách. Není možné zavírat nad problémem oči, ale okamžitě přijmout opatření, řekl Ljaško.

*Tereza Spencerová: „Jak to, že už Západ se svými ‘vznešenými’ myšlenkami humanity a lidských práv není s to se ve světě prosadit jinak než převratem, agresí, válkou, bombardováním? A co víc, na Západě neustále omíláme obraty typu ‘celý svět’ nebo celé ‘mezinárodní společenství’ podporuje to a to, a odmítáme si přitom přiznat, že se svět změnil. Naše ‘mezinárodní společenství’ fakticky představuje asi deset zemí semknutých z různých důvodů kolem USA, další západní státy začínají na Washington pohlížet s menší či větší dávkou nedůvěry a zbytek světa si žije svým životem a na Washingtonu čím dál nezávisleji. Co s tím?“

*Dokonce i proameričtí analytici se netají tím, že posílení spolupráce mezi Německem a Ruskem není v zájmu Spojených států, neboť „spolupracující Rusko a Německo budou jedinou silou, která by mohla ohrozit Spojené státy“. Washington udělá cokoliv, aby poštval Brusel proti Moskvě a ohrozil ruskou ekonomiku. Pokud by vztahy mezi Evropou a Ruskem pokračovaly v růstu, USA by se staly „izolovaným ostrovem,“ tvrdí autor článku. „Obrovský rozpočtový deficit a rostoucí americký státní dluh by vedl k dlouhodobému období tvrdé restrukturalizace, k nižší životní úrovni, nekontrolovatelné inflaci a rychle k lidovým nepokojům,“ píše CounterPunch. Kromě toho, Spojené státy prostě nemohou dovolit Rusku, aby využilo své rozsáhlé zdroje. Washington má v úmyslu zavést kontrolu nad oběma kontinenty a udržet svou pozici jako jediná velmoc. „Jen Rusko může zastavit USA. A doufáme, že to udělá,“ uzavírá CounterPunch.

*Tokio, šéf japonské ‚BBC‘, Naoki Hyakuta, je autorem hned několika kontroverzních výroků ohledně role Japonska během 2. světové války. Tvrdí například, že Japonsko bylo do války vtaženo Spojenými státy, zatímco se snažilo Asii osvobodit od ‚bílého kolonialismu‘, uvedl The Independent.

*Současný ministr zahraničních věcí Izraele Avigdor Lieberman, který se jako cynický glosátor a otevřený rasista nedávno blýsknul tím, že by neposlušným Arabům nechat stínat hlavy sekerou. V minulosti, když Lieberman působil na postu ministra dopravy, pro změnu navrhoval utopit palestinské vězně držené v izraelských věznicích (asi 10 000 osob včetně dětí a žen) v Mrtvém moři, a nabízel se, že sežene adekvátní počet autobusů k této hromadné „svážce“ do „místa, odkud není návratu.“

*Moskva je toho názoru, že někteří její partneři mají zájem na protahování nebo dokonce „zamotání“ vyšetřování katastrofy malajsijského Boeingu na Ukrajině, prohlásil ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov. Už jsme unaveni tím, že musíme připomínat o otázkách, které zformulovala po katastrofě Rosnavigacija a naše Ministerstvo obrany. Zdá se, že nikdo na ně nehodlá odpovídat, mj. na otázku o tom, kde jsou záznamy rozhovorů ukrajinských dispečerů s posádkou letadla a s jinými letadly, kde jsou slíbené americké fotografie z družic a z Awacsů, které v onen den hlídkovaly ve vzduchu. Odpovědi na tyto otázky nejsou, a upřímně řečeno, už nedoufám, že je někdy dostaneme, řekl Lavrov. Pokusy o zkreslení fakt z tragédie malajsijského Boeingu, který havaroval u Doněcka, pokračují, prohlásil Lavrov.

*Jeden z místních Tatarů nám řekl, že přijel člověk, který jim předal poselství od Kadyrova. A podle jeho slov znělo asi takto: „Jestli se nějakému Rusovi zkřiví vlas na hlavě, tak celou tu vaši sebranku do 24 hodin zlikvidujeme!“ No, a od té chvíle skončily všechny mítinky a pochody. Chvála a sláva našim Bohům, že jsme znova v rodném Rusku, že jsme znova sjednocený stát. A že máme tak moudrého a silného Hospodáře! Ať žije Rusko! Blahopřání všem ke Krymskému vítězství!

*Před několika dny pochodovali v Rize poslední lotyšští veteráni tamních divizí SS. „Tobě, Adolfe Hitlere, vůdci a kancléři Německé říše, přísahám věrnost a statečnost. Tobě a nadřazeným, které sám jmenuješ, slibuji poslušnost až do smrti. K tomu mi dopomáhej Bůh,“ přísahali tito dnešní lotyšští hrdinové. Zrovna v té době byli v Lotyšsku na přátelské návštěvě příslušníci americké armády Prozatím se ještě Dněpr nebarví krví Moskalů, Lachů, Židů.

*Angličané říkají: Proč bychom s Ruskem měli bojovat sami, pokud nám Bůh stvořil Turecko. (Z filmu o Ušakovovi a Krymské válce)

*Duka: Vraťte nám, co jsme si nakradli!

*Protože masa nechce platit nic a nikdy. Ani maso. Přirozeně, vysmál se Kraus většinovému názoru.

*Blogy: Evropané se bojí, že v případě rozpoutání války se nezastavíme a opět jim nasekáme, jako tomu bylo již nejednou.

*Já si myslím, že je třeba rázný přístup a armádou vyhnat Rusy z ČR.

*Kde já to ale slyšel, jo to byl Napoleon, který bránil Paříž až v Moskvě, to bude ono.

*Sio: Jedni říkají – „Za vším hledej Putina!“ „Ne, ne!“, říkají druzí, „Za vším hledej Žida!“ Třetí na to: „Je to jasné, pánové, Putin je Žid, jako Stalin!“

*Harvardův zákon: Při pečlivě regulovaných hodnotách tlaku, teploty, objemu, vlhkosti a dalších proměnných veličin se každý živý organismus chová tak, jak se mu právě zachce.

*Žilková: „Když jsem se rozvedla, k žádnému manželovi jsem se už nevrátila, zatímco když jsem opustila svého jaguára, tak jsem se k němu nakonec vrátila vždy,“ vykládala herečka se smíchem a rozvernou úvahu vyšperkovala pointou, že má vlastně auta raději než muže.

*Dcera v sešitu na dějepis má zápis o Stalingradu v tomto znění: Německá vojska proti Stalinovi, který za dobu svojí krutovlády zabil na 50,000,000 lidí, vzdorovala až do 2. února 1943…

*Veřejnoprávní médium vede propagandu proti Zemanovi, Sobotkovi i Babišovi. Ze zmíněného tria politiků přinesla Česká televize v minulém roce pozitivních zpráv o Miloši Zemanovi 51, o Andreji Babišovi 28 a o Bohuslavu Sobotkovi 22. Naopak negativních zpráv o prezidentovi bylo 388, o ministru financí 265 a o premiérovi 179. Myslím si, že kdyby nic jiného ta MF Dnes neotiskla než tuto statistiku, tak je to velký námět k uvažování.

*Zajímavé je třeba srovnání výstaveb plavebních kanálů. Nedávno připomínali, že při stavbě plavebního kanálu mezi Bílým mořem a Baltem zemřelo 20.000 sovětských vězňů (Stalinovy údaje 12.000). No jo, ale neřekli, že to bylo na stavbě dlouhé 227 km. Při stavbě Panamského průplavu zemřelo na stavbě dlouhé kolem 30 km více jak 30.000 zaměstnanců. Což je zajímavé. To znamená, že na kapitalistické stavbě zemřelo na jednom kilometru minimálně 10x více zaměstnanců, než na sovětské vězňů. Logicky z toho vyplývá, že pro kapitalisty měli zaměstnanci mnohem menší cenu než pro Stalina vězni, často kriminálníci. A hned vypadá vše trochu jinak.

*Americký generál John O’Connor řekl o provokativním nasazení armád NATO v Lotyšsku: „Americká vojska budou zadržovat agresi Ruska.“ A doplnil vše typicky orwelovským výrokem: „Za svobodu se musí bojovat, svoboda musí být ochráněna.“ Plukovník amerických jednotek Michael Foster řekl o těchto dalších vojenských cvičeních v Evropě: „Na konci léta budete moci sledovat naše operace od Baltského až k Černému moři.“ To už tu jednou bylo, a není to tak dávno, aby na to Rusko zapomnělo.

*George Friedman: „Naším rozhodujícím zájmem je vláda nad oceány celého světa. Disponujeme jí, tak jako ještě nikdy nikdo. Nás díky ní nikdo napadnout nemůže, my jiné ovšem ano. Moc pěkná věc! Nejlepší způsob, jak o ni nepřijít, je nedopustit, aby podobná flotila vůbec kdekoli jinde vznikla. Doporučuji jít cestou, na niž Ronald Reagan vůči Íránu a Iráku. Financoval obě strany. Aby je dostal proti sobě, a nešly proti nám. Bylo to cynické, nemorální, ale fungovalo to. Ostatně ani Británie nikdy Indii neokupovala celou, ale vždy jen některé státy a ty pak obrátila proti jiným (rukama „britských důstojníků v jejich armádách“). Velké armády do ovládaných území neposílal ani starý Řím. I ten tam dosazoval jen své krále, odpovídající za dodržení míru. Impéria, řízená přímo okupační armádou – typu toho nacistického – nutně padla. Tolik moci, aby je udržel, nemá nikdo. Až tam my sami ovšem ještě nejsme. Třetí kapitola té knihy je teprve před námi. Klíčová otázka zní, zda Rusko udrží aspoň nárazníkové pásmo, které zůstane neutrální. Nebo zda Západ pronikne do Ukrajiny natolik, že bude 100 kilometrů od Stalingradu a 500 kilometrů od Moskvy. Pro Rusko je status Ukrajiny existenční otázkou. Dál už ustupovat nemá kam. Sanitární kordón, jehož vojenskou větev vyrazil budovat generál Hodges, je replikou Intermaria mezi Baltským a Černým mořem, koncepce generála Pilsudského. Ten samý souvislý pás, táhnoucí se od pobaltských zemí přes Polsko a Rumunsko až do Bulharska, je i jádrem dnešní americké varianty. Spojení německého kapitálu a technologií – a ruských přírodních zdrojů a pracovní síly – je jedinou kombinací, která by Americe byla s to hodit rukavici.“

*Od 1. dubna roku 2015 Ukrajina přestane kupovat ruský zemní plyn, prohlásil ukrajinský ministr energetiky a uhelného průmyslu Volodymyr Děmčyšyn. Ruský plyn už nepotřebujeme. Nemá smysl, abychom ho kupovali za cenu vyšší, než ho kupujeme v Evropě. A tak ho přestaneme kupovat, prohlásil ministr.

*Rusko je nebezpečný agresor, který musí být zastaven… To je opravdu směšné. Objektivně vzato, to USA a jejich spojenci jsou nebezpečnými agresory: cožpak Rusko vtrhlo do Iráku v roce 2003, nebo Rusko bombardovalo Jugoslávii 78 dnů v roce 1999, nebo Rusko napadlo Libyi v roce 2011?

*Sdělení v západních médiích o tom, že Rusko zavinilo krizi na Ukrajině, jsou také pro hloubavého čtenáře zjevnou lží, protože „ukrajinský konflikt byl vyvolán právě EU a USA, když sponzorovaly a podporovaly změnu režimu proti legitimní a demokraticky zvolené vládě,“ prohlásil Clark. Svůj text končí britský novinář perským příslovím: „Člověk, který mluví pravdu, je vždy v pohodě“. Poznamenává také, že Západ v informační válce proti Rusku zjevně není v pohodě.

*Pavel Letko: „Ústavě České republiky je asi nadřazena Ústava Spojených států amerických, což je zcela v souladu se současnou vedoucí úlohou této ušlechtilé země. I proto je Bělobrádek, potažmo místopředseda naší loutkové vlády, stále usměvavý. Také je třeba být připraven na obranu vlasti nejenom v Mali, kde bráníme Prahu pomocí našich chrabrých žoldnéřů, ale musíme být připraveni i na obranu Hradčan. Ve Spojených státech se svými ghetty jsou na tom přeci jen o mnoho lépe. Armáda poskytne ošacení, zdravotní péči, jídlo a peníze, o kterých si běžný obyvatel Harlemů a Bronxů může nechat zdát. Proto jde mnohem ochotněji se zbraní v ruce a s nasazením vlastního zdraví a života hájit systém, kde jedni nemají nic a druzí všechno. Naši nepřátelé prostě musí vidět, že „neprojdou“. Zvlášť když je naším nepřítelem již tradičně Rus. Zcela v duchu starých a dobrých tradic předcházejících 1. i 2. světové válce jsme připraveni táhnout na Moskvu. Proto symbolicky řinčíme zbraněmi tak dlouho, až je budeme moci konečně využít a dát tak nakonec prostor k ekonomické prosperitě přeživších. Rusko má sice jaderné zbraně, my ale máme neochvějné odhodlání, navíc podpořené nezištnou ochotou našich spojenců ze Spojených států, položit za jejich ideály i náš život. Není tedy žádný důvod k mračení, vždyť co může být krásnější, než položit život za své přátele z USA a jejich svobodný trh?“

*Ministr zahraničních věcí Spojeného království Philip Hammond řekl, že připojení Krymu k Rusku je nelegitimní. Předseda Výboru dumy pro mezinárodní záležitosti Alexej Puškov naopak zpochybnil právo Velké Británie na Falklandské ostrovy: „Krym má nepoměrně větší důvod být součástí Ruska, než aby Falklandské ostrovy mohly být součástí Spojeného království,“ napsal naTwitter.

*Umím pochopit, že někdo nenávidí Rusko nebo nějakou jinou zemi či národ, a cosi kvůli tomu činí. Nechápu ale, proč to má odskákat zrovna Ukrajina. Vždyť je to jen – fakticky stejně modelovaným a argumentačně „vyzbrojeným“ – pokračováním seriálu o „demokracii“, „svobodě“ atd. atp., který začal v Iráku a pokračoval přes Libyi, Sýrii, Jemen… Všechny ty státy jsou rozvrácené nebo bojují o prosté přežití a zrovna včera agentura Moody´s Ukrajině slíbila stoprocentní bankrot. Jak se dá Ukrajině takto „pomáhat“ a přitom nevidět, že s touto pomocí Ukrajina coby funkční stát rychle končí? Tomuhle pouštění žilou fakt nerozumím. Dodnes oficiálně vnímáme USA jako baštu svobody, demokracie, toho a onoho, ale jediné, čím nás chce ještě oslovovat, je demonstrace síly a zbraní, z nichž většinou kromě smrti a zabíjení nic moc jiného nekouká. Války v zájmu amerických korporací nejsou válkami našimi. A vznešené americké ideje, které bychom měli následovat, naopak došly. Už nejsou. Kaput.

*Je třeba si připomenout, že žijeme v době, kdy sebevětší většina obyvatelstva se svým názorem neustojí proti názoru „finančních trhů“ a politických stran placených různými korporacemi.

*Béda: „Tolika zemím světa přinesli svobodu, mír, demokracii, humanitu, ochranu lidských práv a prosperitu. Kdo by to byl do nich řekl? Není na světě mírumilovnějšího a hodnějšího státu než jsou náš pán a demokratický vládce – USA.“

*Dosud byla Česká republika jedinou zemí na světě, která měla naprosto neregulovaný systém vlastnictví soukromých firem (anonymní akcie), stejné to bylo jen na mikronéském teritoriu Nauru a na Marshallových ostrovech.

*Sledujte stopu peněz, všechno ostatní je ideologie, řekl jeden emeritní zpravodajec investigativcům zkoumajícím nesmírně pozoruhodné ekonomické pozadí druhé světové války.

*Onen v Rusku přijatý zákon, který u takzvaných demokratů a „pravdoláskařů“ vzbudil takové emoce, je totiž ve skutečnosti identickým zákonem (FARA), platícím ve Spojených státech od roku 1938! A já jsem pro, aby byl takový zákon přijat! Aby se ukázalo, kdo je v těch vlivných pozicích placen ze zahraničí! Chcete-li odhalit ruskou „pátou kolonu“, musíte zjišťovat i podobné platby ze Západu (protože Rusové jsou strašně vychytralí!). Tak a teď jsem zvědav, jak se budou příjemci peněz ze zahraničí ve vyznačených pozicích kroutit! A zareaguje-li nějaký zákonodárce. Norma je přitom hotová a v USA generacemi prověřená. Stačí ji přeložit a předložit. Myslím, že to je dobrý test, nakolik upřímně chtějí zákonodárci eliminovat páté kolony u nás. Ti, kteří však nebudou chtít ani přemýšlet o tom, jak přejmout ze zahraničí osvědčený a prověřený zákon, by se měli vzdát mandátu, protože indikují nebezpečí pro republiku – a nedělají nic.

*Připomeňme, že architekt Norimberku, soudce Nejvyššího soudu a nejvyšší státní zástupce při Norimberku Robert Jackson řekl s jistým váháním: „Nesmíme nikdy zapomenout, že zákony, podle kterých soudíme obžalované, jsou zákony, podle kterých nás historie bude soudit zítra. Chcete-li předat těmto obžalovaným otrávený kalich, dáte jej také do vlastních úst.“ Vztahuje se tento historický výrok na prezidenta Barack Obamu a jeho evropské politické kohorty? Navzdory Norimberku, Obamova administrativa vyvolala „humanitární války“ a protiteroristické operace, s ohledem na instalaci „demokracie“ v cílových zemích. Amerika a západní svět jsou údajně ohroženy strašákem islámského státu. A mezinárodní společenství, je vyzýváno k zaujmutí stanoviska. Válka se stává mírem. Skutečnosti jsou obráceny vzhůru nohama. Tím, že aktivně ovládnula Organizaci spojených národů, americká vláda také vytvořila „sebeobranu“, jako zdůvodnění pro válku proti tomuto iluzivnímu „vnějšímu nepříteli“ západního světa.

*Lev Nikolajevič Tolstoj roku 1906 napsal: „Všechno, co dělají západní národy, by mělo být pro lidi východu varováním, aby nic také nečinili. Následovat západní národy znamená nastoupit na cestu zkázy.“

*Slavoj Žižek: „Trh se stal něčím podobným jako Leninova diktatura proletariátu.“

*Ilona Švihlíková: „Západní civilizace postupně odchází a s ní i její více jako dvě staletí trvající dominance. Číňané by to nazvali krátkým obdobím anebo spíše výjimkou v dějinách.“

*Osobně pokládám dohodu TTIP za legalizovanou nadvládu korporací. Když ji už přijali, nemá smysl pořádat jakékoliv volby – ty budou definitivně pouze nechutné divadýlko.

*Kdyby se uskutečnila plná aplikace informačních technologií, socioekonomický systém by zřejmě zkolaboval, nezaměstnanost by mohla totiž dosáhnut až 80 procent. Při plném nasazení moderních technologií může v následujících dvou dekádách zaniknout téměř polovina povolání.

*Podnikání bez zisku nemá pro kapitalistu smysl.

*Státy soutěží v tom, jak co nejvíc zhoršit podmínky pro svoje obyvatelstvo, aby zájemcům předestřeli údajně největší konkurenceschopnost. Závody ke dnu vyjadřují absurditu a závažnost současných ekonomických problémů. Strach o práci je v tomto smyslu úplně srovnatelný, ne-li ještě větší než strach, který může jednotlivce tížit v boji proti nedemokratickému režimu. Strach o práci je ještě ďábelštější! Odstrašující úlohu plní bezdomovci, asi v tom smyslu „podívej se, jak dopadneš, když nebudeš v práci poslouchat“.

*Důraz se klade na individualitu a pěstovaný mýtus self-made mana spolu s pohádkovými příběhy zbohatlíků – vždyť občané se musí přece cítit budoucími milionáři, a ne vykořisťovanou pracovní silou.

*Největším nebezpečím pro pozitivní vývoj není zákaz knih, ale společnost, v které už nikdo knihy číst nechce.

*Je však nevyhnutné uvědomit si, že transformace se musí zrodit v nejsilnějších státech Západu. Kdyby se o alternativní systém pokoušela nějaká jiná země, mocnější státy ji zlikvidují buď ekonomickými nástroji, anebo vojensky.

*Karel Čapek, článek v Lidových novinách z roku 1930: Na rozdíl od Francie vystačila Anglie dodnes se svým klasickým systémem dvou stran: konzervativní čili labouristické a liberální; ta druhá se považuje za poněkud radikálnější, ale jen v těch obdobích, kdy je v opozici. Dík této politické tradici a popularitě koruny se vývoj politických poměrů v Anglii jevil jako daleko klidnější než kde jinde; ba dokonce se nejevil téměř žádný. Tato (řekli bychom) selanka potrvala až do příchodu Mr. Johna Hirama Higginse, hranatého a jaksi naivního Amerikána, který vydělal v jižních Státech nekřesťanské peníze nějakým švindlem s bavlnou, pozemky nebo radioaktivními pilulkami nebo snad tím vším dohromady a pak se pro své osobní bezpečí raději odstěhoval do staré dobré Anglie. Tam se ohlížel, do čeho by uložil své dobré dolary, a v jakési inspiraci se rozhodl pro tisk. Vypadal jako výstřední a neomezeně bohatý sběratel, který si z pouhé mánie dělá sbírku novin, týdeníků a magazínů bez ohledu k jejich politické, konfesionální nebo jakékoliv jiné tendenci.

Do pěti let byl John H. Higgins majitelem všech britských periodických tiskovin od Times po Hlasy ze záhrobí a od Daily Heraldu po Věstník obchodníků s usněmi. Potom svolal do Albert Hallu schůzi všech redaktorů svého veškerého tisku a pronesl k nim asi tuto řeč: „Hoši, já nedám na politiku a takové krámy, ani co by za nehet vlezlo; já dělám solidní obchod a žádnou politiku. Koukejte se, jsou lidé, kteří nosí šle, a lidé, kteří nosí řemen; dobrý obchodník může prodávat kšandy i řemeny a nebude lidem dělat kázání o tom, že kšandy jsou zdravější. Tady máte, pane, řemen, jaký jste ještě neměl, a kdybyste chtěl šle, tak tohle jsou nejlepší šle na světě. Anebo takový drogista vám prodá pilulky proti kašli nebo pilulky proti játrům, podle toho, co chcete polykat. A když si lidé mohou za své peníze koupit medicínu jakou chtějí, mohou si za své prachy koupit taky politický názor, jaký zrovna potřebují. My jim můžeme dodati kterýkoliv, a k tomu silnější a lacinější než dosud. Tomu já říkám slušný obchod. My budeme například prodávat konzervativní ideály, protože jsou dobré a žádají se. A budeme taky dělat liberální ideály – jsou pokrokové a mají své odběratele. Potom tu máme ideály komunistické, i na nich se dá vydělat. Dále jsou všelijaké církve a spiritisti a ateisti a mezinárodní politika a spousta jiných věcí, které se mají vyrábět. Tak jen do toho, mládenci. Každý list bude mít svůj ideál. Ale jakmile ten ideál bude mít málo konzumentů, nechá se padnout. Musíme mít též jeden velký nezávislý list, který bude mít za úkol potírat Johna H. Higginse, protože mnoho lidí si něco takového bude přát. A trochu rámusu občas udělá dobře; chlapci, perte se drobet navzájem. Lidi za své peníze chtějí vidět pořádný sport. To je všechno.“

John H. Higgins se takto ujal vlády nad veškerým britským tiskem. Ať to zní jakkoliv podivně, zdá se, že je opravdu prost vší politické ctižádosti. Stane se sice, že k sobě povolá dejme tomu manažéra konzervativních ideálů a řekne mu: „Synu, takhle to nejde, slyším, že v těch novinách už docela nic není. Lidi chtějí za své peníze nějakou tu politiku. Začni řezat do těch liberálů a hleď, ať jim rozmlátíš kabinet. Aspoň se ti hoši z druhého tábora začnou drobet ohánět; mně se zdá, že jim začínají játra zarůstat sádlem. Tak tě péro, synu, a řádně to rozmíchej.“ Načež to konzervativní manažer řádně rozmíchá, obyčejně s tím výsledkem, že z toho vzejdou nové volby a nová vláda, která setrvá u kormidla zpravidla do té doby, kdy J. H. H. k sobě povolá manažera liberálních ideálů, aby mu domluvil. Je nutno uznat, že tímto způsobem nápadně stoupla hybnost anglické politiky; jednotné obchodní vedení se celkem osvědčilo i v tak složitém podniku, jako jsou vnitropolitické dějiny. J. H. H. svému obchodu rozumí; jeho zásadou je, že každá vláda se má tak dlouho nechat vládnout, až se sama znemožní; kdyby se vlády příliš rychle střídaly, čtenáře by politika omrzela, což by v zájmu novin nebylo. Politické krize se mají konat ve vysokém létě, kdy je nedostatek jiné společenské látky, ale stane-li se zajímavý zločin, musí se krize odložit. Noviny nikdy nesmějí ztrácet to, co John Hiram nazývá „nadějný výhled do budoucna“. Je to zadarmo, říká, a lidé to mají rádi. Proto vyhodil redaktora přírodovědeckého magazínu, který za tuhé zimy přinesl článek, že do tří set tisíc let nastane na zeměkouli nové ledové období.

Nyní J. H. H. kupuje jedno po druhém literární nakladatelství, aby podle podobných zásad manažeroval i literární produkci. Co se málo žádá, praví, to nemá právo na existenci. Nebude se tisknout nic, čeho se neprodá aspoň padesát tisíc výtisků. Když se to vezme kolem a kolem, je politická moc Johna Hirama prakticky neomezená; ale on sám, nyní šedesátiletý, veřejně vůbec nevystupuje. Praví se, že jakživ si nepřečetl ani jeden článek v kterémkoliv ze svých listů, nýbrž jenom výkazy jejich denního nákladu. Zato si nechává zvláštní leteckou poštou denně dopravovat Kansas City Monitor, jediný list, který čte, protože vychází v jeho americkém rodišti. (Čapkův článek zveřejnil na Aktuálně.cz pan Bohumil Sláma.)