31. 3. 2015 Svobodné noviny
Na začátku února, Pentagon odtajnil zprávu o programu jaderných zbraní Izraele, který byl prováděn až do roku 1987. Podle těchto dokumentů, izraelští vědci byli do té doby schopni vyprodukovat vodíkovou bombu.Ačkoli byly tyto skutečnosti do značné míry ignorovány západními médii, někteří analytici si všimli, že se odtajnění těchto klasifikovaných zpráv podezřele shoduje s nedávnými, rychle se zhoršujícími vztahy mezi USA a Izraelem.
Poté co Tel Aviv zahájil masivní mediální kampaň zaměřenou na kritiku Obamovy administrativy, a to v médiích v USA i po celém světě, Pentagon jej rychle následoval. Je také pozoruhodné, že byla odtajněna pouze fakta o izraelském programu jaderných zbraní, zatímco informace o podobných aktivitách spojenců NATO (zejména Itálie a Německo) zůstaly uzavřené.
386stránková zpráva uvedla: „Kritické hodnocení technologií v Izraeli a národech NATO“ bylo připraveno v roce 1987 Ústavem pro obranné analýzy (IDA), který zkoumal možnosti Izraele, který měl již v té době schopnost vyrobit jadernou zbraň. Studie zejména zdůrazňuje skutečnost, že izraelské tajné laboratoře, zabývající se vývojem atomové bomby, byly na stejné úrovni jako klíčové výzkumné laboratoře na jaderné zbraně v USA: Los Alamos, Lawrence Livermore a Oak Ridge National Laboratory.
Podle této zprávy, v polovině 80tých let byli izraelští odborníci ve stejné fázi výzkumu a vývoje různých jaderných zbraní a zejména vodíkové bomby, jako američtí vědci v letech 1955-1960. Odborníci z ústavu IDA dokonce odvážně tvrdili, že v některých oblastech Izraelci dokonce v čase předčili jejich americké kolegy, a to zejména ti, kteří pracují v tajné izraelské laboratoři „Raphael“, kde se podařilo navrhnout netradiční způsoby, jak dosáhnout jaderného štěpení, které by jim umožnilo vytvořit jejich vlastní verzi vodíkové bomby.
Je třeba také připomenout článek časopisu The Sunday Times: „Odhalení: tajemství o izraelském jaderném arzenálu“, který byl publikován 5. října 1986. Tento článek byl zveřejněn na základě odhalení izraelského jaderného vědce- Mordechaie Vanunuho- který zveřejnil tajemství o izraelském jaderném programu.
Tento 31letý izraelský odborník na jaderné zbraně, již v roce 1986 pracoval 10 let v tajném atomovém centru Machon 2, které bylo postaveno v Negevské poušti a od poloviny 60tých let již vyrábělo jaderné zbraně. Morcheai později prezentoval důkazy a fotografie mezinárodním odborníkům, kteří se nestačili divit. Odborníci museli uznat, že se Izrael stal v polovině 80tých let šestou jadernou velmocí po Spojených státech, Sovětském svazu, Velké Británii, Francii a Číně, i když učinili maximum, aby tyto informace utajili. Dokonce byl v té době izraelský jaderný potenciál mnohem vyšší, než v Indii, Pákistánu a Jihoafrické republice, kteří byli také podezříváni z vyvíjení jaderných zbraní.
Podle tohoto izraelského vědce, v polovině 80tých let měl židovský stát tajné schopnosti výroby plutonia po více než 20 let, což by v průběhu let dosáhlo na úroveň 40 kg ročně, což je dost na výrobu 10 jaderných bomb. V 80tých letech Izrael také získal zařízení potřebné pro výrobu termonukleárních zbraní. Zejména reaktor postavený Francouzi s kapacitou 26MW byl aktualizován izraelskými vědci k dosažení 150 megawattů, což umožnilo Izraeli, aby se zapojil do výroby plutonia.
Jaderní specialisté, kteří komentovali článek ze The Sunday Times potvrdili, že by Izrael mohl vlastnit v roce 1986 100-200 jaderných bomb.
Dle uvedených informací se dá pochopit, odhodlání Izraele zachovat si svůj jaderný monopol na Blízkém východě za každou cenu tím, že blokuje jejich potencionální protivníky od získání jaderných zbraní. Tel Aviv podnikl lehkomyslné letecké údery na jadernou elektrárnu Osirak v Iráku 7. Června 1971 a nyní pokračuje s rovněž negativním přístupem vůči íránskému jadernému programu.
Vzhledem k tomu, že tyto publikace a američtí představitelé uznali Izrael jako jadernou velmoc, která vlastnila jaderná zařízení více než půl století, je nezbytné, aby mezinárodní hráči zahájili diskuzi o této otázce v rámci OSN a přinutili Izrael, aby podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní a přepravil tyto zbraně mimo Tel Aviv pod pevnou mezinárodní kontrolou.