Kantonální volby ve Francii

redaktor 23.3.2015 E-republika

První kolo voleb bylo v neděli. Dnes, to jest v pondělí ráno, máme na stole tyto předběžné oficiální výsledky. Účast byla větší, než se nakonec čekalo, a FN dopadla o poznání hůře, než se čekalo. UMP a spojenci vedou ve 41,18 % kantonech (821 celkem), jiné pravicové strany mají 9,78 % (195), socialisté a spojenci 25,68 % (512 kantonů), jiná levice 4,06 % (81). A důležitá FN vede nyní ve 16,15 %, což je 322 kantonů. Počkáme si na druhé kolo voleb. Obrázek ukazuje, které kantony asi vezme FN proti minulým volbám jak levici (červená), tak i pravici (modrá).

FN za 10 let zhruba zdesetinásobila svou lokální základnu. A to není náhoda. Kantonálky jasně ukázaly, že FN už má solidní základnu v obcích a v kantonech, a nikdo ji tím pádem nemůže vystrčit z politiky. K důvodům vzestupu FN se podívejte na náš článek Statistiky ukazují Francii nacionalistů a chudých lidí.
 
Kdo prohrál hned v prvním kole

Článek Socialisté ve Francii připomínají politicky vyžilou ČSSD už v srpnu 2014 popsal debakl socialistů. Francouzští socani se nechali koupit oligarchií, a jako ČSSD vesele roztáčejí kola korporátního fašismu. Voliči jim to nezapomněli, protože zradili hned dvakrát. Jednak vlastní ideály a jednak národní zájmy, což ve Francii není prázdné slovo.

Další debakl utržili zelení, že stejných důvodů jako u nás. Je to rozhádaná strana bez kvalitních osobností a vůdců, handrkující se mezi sebou, bez ideologie a bez jasné politiky v důležitých otázkách. Když voliči cítí, že jde do tuhého, politické infantily nevolí.
 
Kdo vyhrál

Vyhrála pravice, ale není jasné, jaká. Korporátky prodávají Sarkozyho jako předsedu UMP, protože pro jedno procento je to naprosto ideální kandidát. Ve skutečnosti vyhrál Alain Juppé, který šel místo prezidenta Chiraca do basy jako pokladník a šéf UMP v Paříži, a nyní může znovu do politiky. Připravil spojení UMP se středovým Modemem, který založil v roce 2007 nyní nemastný a neslaný François Bayrou. Koalice se ukazuje jako dobrý tah, protože voliči potřebují potrestat vládnoucí socialisty, a podvodníka Sarkozyho by nevolili. Sarkozy má na krku tolik trestních stíhání, že by jej zachránil jen úřad prezidenta. Proto se tak snaží.

Dalším jasným vítězem je Národní fronta. Na tuto stranu se teď začne v korporátkách hodně plivat, proto shrňme některá fakta. Strana začala jako xenofobní spolek, ale dnes je to jediná strana ve Francii, která důsledně hájí národní zájmy. Částečně se rozešla se svou bývalou extrémně pravicovou minulostí. Voliči to ocenili a dali jí hlasy už v EU-volbách, a nyní i v komunálkách. Le Penová imponuje Francouzům z těchto důvodů:
navázala na samostatnou De Gaullovu politiku vůči Rusku a jasně odmítla sankce EU vůči Moskvě;
totéž udělala v případě USA a zásadně odmítá přímé vměšování USA do evropské politiky;
současné vedení EU v Bruselu považuje za politické šašky;
nesouhlasí s výprodejem francouzské ekonomiky do rukou jednoho procenta;
je pro realistickou politiku Francie v Africe a v bývalých koloniích, které si mají své problémy řešit samy.

Počkáme si na druhé kolo, ale jedna věc je jasná. Pokud ve Španělsku zvítězí levicový Podemos a v Německu uspěje Alternativa pro Německo, pak společně se Syrizou začnou provádět v EU novou politiku. A to by bylo na čase, než nás současné vedení politických EU-simpletonů a banksterů v Bruselu zničí nadobro.

– – –

Související články:

Socialisté ve Francii připomínají politicky vyžilou ČSSD
Partaje socialistů ve Francii a ve Španělsku zkolabovaly
Pekelný týden francouzské pravice
V aféře Lagardové je obviněn tehdejší soudce případu
Lagardová není obviněna, ale vyšetřování proti ní trvá
Chaos v Itálii a druhá vládní krize na obzoru
Scénáře vývoje na Ukrajině
Tři rozhovory, tři ženské osudy
Z médií našich sousedů 5/2012
Ukrajina vytáhla na Rusko kartu zvanou “zbrojní průmysl”