15. 3. blog idnes
Sněm ČSSD udělil silný předsednický mandát Bohuslavu Sobotkovi, který byl jen jediným kandidátem. A aby se neprofiloval komunisticky se sto procenty jako Babiš, nechali pár hlasů neplatných a pár proti, i tak jich zbylo skoro devadesát. Vítězství, ovšem, že statutárním místopředsedou ČSSD se stal Chovanec, to už je další trafika, které říkal Nečas “obchodní deal” a Gandalovič tvrdil o zrádcích, že jsou to konstruktivní lidé, kteří si přejí konečně vládu…
Stačil mi ten pohled na komicky se radujícího Pyrrhu; vítězoslavně jásající Bohuslav Sobotka v televizi a za ním jeho poskok Chovanec, těsně po čerstvém objímání. Jak Sobotka pískl, tak sněm učinil. Včetně Chovance, co byl sice mezi pěticí kluků, co spolu mluvili u prezidenta Zemana, ale pokorně se kál, práskl, co mohl, a byl přijat s otevřenou náručí. Jak také jinak při Pyrrhově vítězství? Tak si zopakujme, co už o té falešné partičce Sobotky víme. Totálně zklamal, když sliboval volební výsledek, co bude začínat trojkou, nakonec byl rád, že začínal alespoň dvojkou. Kdyby se prodlužovalo jako v hokeji, přišla by “rychlá smrt”, jelikož by ho Babiš sfoukl, jak skomírající plamínek svíčky. Ale politika není hokej, tedy je, ale ne hokej s pravidly. Fauluj, jak, kde a kdy můžeš, rowdies to vždy přijmou s nadšením.
To se to, Bohouši, mlaská u koryta… Snímek Břetislav Olšer
Jak to bylo Ezopova bajko o lišce, vráně a kousku sýru? Stačilo dát hlavy dohromady, aby Bohuš vymyslel záchranný pás v podobě “antipuče” a do údajného spiknutí svých největších konkurentů nasadil špeha Chovance, když šli navštívit svého kamaráda Miloše Zemana do Lán. Tam vrána Hašek upustil kousek sýru a Chovanec liška mazaná, měl večeři na zlatém podnosu. Přitom chybělo tak málo, aby šlo celé vedení socialistů pod kytičky. Byl z toho ale jen večírek v Lánech; Hašek, Škromach, Tejc a Zimola museli od válu, zatímco práskač a hlavní strůjce osudové pasti Chovanec, Sobotkův oblíbenec číslo jedna, odolal: Pročpak asi?
Kdopak koho přečůrá…? Sobotka Chovance, nebo Chovanec Sobotku…?
Jako první se dle předem připraveného scénáře přiznal k účasti na schůzce v Lánech, pak per forma nabídl rezignaci na post ve vedení, ale šéf strany Sobotka ji nepřijal. To vše v zuřivé atmosféře protizemanovské hysterie. Nejlepší obranou je útok; Sobotka se totiž nechal slyšet, že prezident Zeman údajně od roku 2003 poškozoval sociální demokracii ze zloby za své tehdy prohrané prezidentské volby. Sobotka dostal ihned z Hradu za uši a pořádnou sodu. Ještě v roce 2006 se totiž Miloš Zeman navzdory zklamání ze zrady svých téměř tří desítek spolustraníků, včetně Sobotky a Zaorálka, aktivně účastnil jako člen ČSSD a důchodce z Vysočiny volební kampaně v prospěch socialistů.
Sám nekandidoval, ale jezdil populárním volebním autobusem Zemákem po luzích a hájích Česka. Drzý Sobotka si plivl na Zemanovo údajně pomstychtivé chování k ČSSD a popsal vše ve své zprávě pro delegáty právě skončeného sjezdu. Zatím dostal od Zemana na solar; “zrádce omlouvá svoji vlastní zradu”, čímž myslel okamžik před tuctem let, kdy ho spolu se sedmadvaceti českými pány socialisty nevolil. Ti byli sice nakonec popraveni na Staromáku, ale Sobotka si svůj post stále drží, i s hlavou na krku…. Neříkej však hop, dokud jsi nezdolal…
“Když mi bylo tolik jako panu Bohuslavu Sobotkovi, byl jsem také drzý a hloupý fracek. Z toho se dá vyrůst,” řekl Miloš Zeman. A přirovnal se k svíčce. “Já už jsem poněkud vyhořelá svíčka, ale ještě trocha vosku zbývá…”
Je zřejmé, že tzv. lánský puč byla prostě jen rafinovaná past infiltrovaného Chovance na Haška. Bylo třeba něco vymyslet, jelikož socialistům, resp. jejich šéfovi Sobotkovi cvakalo u konečníku, zvláště když tehdejší místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach přišel na výkonném výboru s návrhem, aby se hlasovalo tajně o tom, zda má být Sobotka kandidátem na premiéra. A členové ÚVV to odkývali; svého šéfa ČSSD ovšem podpořilo jen 57 procent hlasujících, když ale předtím na jarním sjezdu ČSSD byl zvolen předsedou až 84 procenty hlasů; zavládla panika a šok. Se Sobotkou to pořádně zatřáslo, uražený nedorazil na pracovní oběd se členy vedení strany, kde se řešila volební kampaň, kterou nakonec přece jen dostal na starost. Obrtlík Bohuslav Sobotka aneb Ještě včera lustrace, dnes už ne…?
A bylo z toho pro jistotu “práskačské” Chovancovo spiknutí, jenž ale dnes tvrdí, že jeho lánský puč, který sám vyprovokoval, byl v době krize a chtělo to katarzi. Ta přišla ve chvíli, když Sobotkovi vše vyzvonil a rázem se stal jeho vazalem. Za to mu bylo “odpouštěno” za věrné služby formou lukrativních trafik. Napřed z hejtmana ministr vnitra, k tomu nyní získal křesílko druhého nejmocnějšího muže ČSSD. Ale také se mění ve Ferdyše Pištoru… Výrazněji na sebe liška podšitá Milan Chovanec, co neví nic o cti čestného slova, upozornil v roce 2000, když se postavil na stranu tehdejšího plzeňského lídra ČSSD Václava Šlajse.
“Vidíte, a teď se zastal Václav Šlajs mě, když jsem hlasoval pro odchod Bohuslava Sobotky z funkce předsedy strany,” říká Chovanec, kterého nyní Šlajs vystřídá v křesle hejtmana Plzeňského kraje. “Velmi brzy jsem pochopil, že se vyplatí neválčit,” potvrzuje i sám konformní Chovanec, který bezostyšně vyjde ve své anální politice s každým, kdo mu zajistí prospěch. Vděčnost nezná mezí. Jednašedesátiletý Václav Šlajs z ČSSD, dosavadní první Chovancův hejtmanský náměstek pro ekonomiku, byl totiž do roku 1989 členem KSČ a po dobu mnoha let i důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ.
Ty, Bohouši, proč ti tolik skřípají zuby? Ale, Milane, také ti skřípají, když vidíš, jak se naše infiltrace k Zemanovi prodražuje… Snímek Břetislav Olšer
Ještě v roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Mnozí, co s ním nesouhlasí, jsou hluboce přesvědčeni, že takový člověk nepatří na tak vysokou a významnou hejtmanskou pozici. V případě Václava Šlajse se nejedná o mladický omyl nebo krátkou koketérii s komunistickou stranou, ale o vědomé spojení dospělého života s aktivní službou diktatuře systematicky pošlapávající lidská i občanská práva a svobody.
Chovanec je však holt charakter. A tak není divu, že se na Západočeské univerzitě v Plzni, na té “zázračné prázdninové škole právníků”, stal hvězdou. Jednooký mezi slepými králem. Sice titul bakalář získal během 9 měsíců, ale jeho regulérnost byla zpochybněna. Proboha proč? Za tento čas přece uzraje plod v matčině lůně v dítě. Objektivní ČT ovšem ohlásila, že má vzdělání vysokoškolské… Chovanec se doposud bránil tím, že titul nepoužívá a že řízení o odebrání titulu zastavila sama ZČU. To sice ano, ale pomlčel, že jeho spolustraníkem byl rektor Průša, za jehož působení právnická fakulta v Plzni udílela jeden podvodný titul za druhým. Záhy Chovanec nastoupil na post hejtmana Plzeňského kraje…
ČSSD je prostě svéprávná, svobodná a hlavně demokratická strana, Má sice předsedu, co kandidoval jako jediný a získal naprostou většinu hlasů. ale čemu ni? Zkrátka ho mají všichni rádi, proto plní, co mu jen na očích uvidí. Má charisma, proč by nemohlo být po jeho; chtěl-li Chovance, má mít Chovance, chtěl Zaorálka, tak ať má Zaorálka, má být kvóta 40 procent žen na kandidátkách, tak jich na nich skoro polovina bude a basta; “disciplína musí bejt, vy kluci pitomí! Protože kdyby nebyla disciplína, tak byste všichni lezli po stromech jako vopice,” napsal pro Švejka Hašek a ten se nějak vyznal v demokracii Rakousko-Uherska… Hlavně, že jde o demokracii, jako v případě Václava Havla v roce 1989, kdy komunista Čalfa “domluvil” s pomocí StB komunistickým poslancům, aby zvolili prezidentem Havla a tak ho stoprocentně zvolili, Jak jinak by to mělo v rodící se demokracii vypadat…?
Inu, já na bráchu, brácha na mě; tak to přece chodí v naší politice, kde je zrada považována za přednost a ctnost, ale všeho do času, Boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě… Nejdůvěryhodnějším politikem je přesto dnes předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu věří 55 procent lidí. Na druhém místě skončil prezident Miloš Zeman, Sobotka je čtvrtý… Zatímní poměr hlasů Babiš – Sobotka je cca 55 ku 18… Ale nůžky se dál rozevírají, sněm nesněm.