O současné situaci na Ukrajině přijel se zájemci o tomto velmi aktuální tématu pobesedovat do Plzně fotograf, účastník pozorovatelské mise Evropského parlamentu Roman Blaško, který pobýval ve východní části země přes šedesát dní. Hrstka lidí si v prostorách útulné kavárny ve zdejší studijní a vědecké knihovně vyslechla informace, které nebyly nijak optimistické. Prohlédli si také fotografie, z nichž některé bude Blaško vystavovat v Bruselu. Jak na úvod zdůraznil, nikomu nenutí své názory, předává jen získané informace a je na každém, aby si udělal vlastní představu.
Válka oligarchů, mobilizace žen, vypalování kostelů. A Pravý sektor, kšeftující s lidskými orgány
Host na začátku svého více než dvouhodinového vystoupení informoval o školství na Ukrajině. Učebnice podle něj oligarchové „nechají zpracovat a školám je prodají. Jednu jsem si koupil, v podstatě je to vykleštění z historických souvislostí.“
Nato se zmínil o zážitku z židovského muzea, kam se přišla podívat třída jedné střední průmyslovky: „Průvodce jim tam před panelem ukazoval – takto Němci měřili, jak rozeznávat árijskou nadrasu a židovskou podrasu. A pro znázornění bylo uprostřed, jak měřili obličeje a jaké měli na to parametry. Na levé straně byla podrasa a někteří její údajní představitelé a na pravé straně byla nadrasa a její představitelé. A ti žáci měli říci jednotlivé osobnosti. Tak na levé straně, ta podrasa, byl Einstein, Marx, Sigmund Freud. Bez problémů je poznali. A teď ukázal průvodce na druhou stranu, a tady mi ukažte, kdo je zde. Já byl v šoku, oni nebyli schopni poznat Adolfa Hitlera! Až po chvíli tam jeden mládenec jej tak trochu nejistě poznal. No a že by poznali třeba Goebbelse nebo Himmlera, tak to vůbec. Na to ani nedošlo. Ty vědomosti jsou různého charakteru. Vysokoškoláci většinou vědí a znají. V Dněpropetrovsku je jich kolem 50 000, tam jsou svezeni z široka daleka – jsou tam černoši, Kazachstánci, protože studium je tam velmi levné. Ale středoškoláci a obyčejní žáci jsou v té kopě vykleštěných informací strašně slabí. Proto jim na mítinku stačí říci Sláva Ukrajině! a oni za tím jdou. Stačí jim ukázat směr – pojďte, budeme bojovat za Ukrajinu a v dobré víře jdou.“
Veteránům patří úcta
To už se Blaško dostával k samotné situaci na východní Ukrajině. Vzpomněl na to, jakou úctu mají bývalí účastníci světové války: „Je důležité také říci o statutu vojáka veterána. To je něco, co má strašnou váhu ve společnosti. Tam se na Den veteránů skáče jen kolem nich, oni chodí s těmi medailemi, vyprávějí dětem, ty jim zpívají písničky, dělají jim oběd. Tam je důležitý fakt, když ti mladí se chtějí uplatnit ve společnosti a nemají práci, tak chtějí bojovat. Ti lidé třeba z Pravého sektoru v dobré víře jdou, a když je někdo na směruje, bojovat za vlast. Ale vůbec neví, že bojují za jiné, různé zájmy.“
Podle Romana Blaška byl primární vznik války boj mezi oligarchy, kteří se, jak řekl, „porvali o peníze, o státní kasu. Prvopočátečně byl problém v zákazu jazyka, protože v oblastech při ruské hranici se mluví hlavně rusky. Když jim to zakázali a nařídili, aby mluvili jenom ukrajinsky – oni stejně mluví jenom rusky, i na soudech – ten zákaz jazyka vyvolal ve společnosti nevoli. Gubernátor Igor Kolomojský je Žid, má tam židovskou komunitu, ostentativně dává najevo nadřazenost, bohatství, sílu a moc a on na Krymu přišel o majetek. Vzal svoji armádu, vyrazil na Doněcko, které zase patří Rinatovi Achmetovi, to je první oligarcha, který pomohl Janukovičovi do prezidentského křesla. Kolomojský začal Achmetovi zabavovat fabriky se svojí soukromou neoznačenou armádou. Na to reagoval Achmetov tím, že pozval ruské, čečenské a kazašské Kozáky a vytlačoval nepřátele ven a platil svým i jim, aby mu nerozstříleli jeho majetek, protože mu tam patří absolutně všechno. Jakmile se začalo střílet, tak začal tenhle konflikt. Kolomojský zavolal do Kyjeva, aby poslali armádu, a začalo se bojovat i tanky a těžkou technikou. Ten druhý oligarcha zas zavolal, aby mu dovezli zbraně z Ruska ze soukromých firem a z Izraele a začala občanská válka.“
Šokovaným přítomným, většinou mladším lidem, pak sdělil, jak to mezi oligarchy také chodí: „Když oligarcha chce firmu toho druhého a ví, že je zisková, tak on tam pošle svoje nohsledy, ti mu řeknou, tady máš milión hřiven a prodáš nám ji. Když ne, tak řeknou – my si ji vezmeme a tebe zabijeme. Takto se ohýbá právo, takhle to tam funguje. A když ji neprodá, tak ten majitel zmizí. Igor Kolomojský zaplatil osmdesát miliónů hřiven Jaceňukovi na kampaň – tam jsou obrovské výdaje na ty kampaně, to se nám ani nezdá, to si nedovedeme ani představit.“
„Achmetov, který vlastní Luhansko a Doněcko a má spoustu aktivit, má šachty, tak původem je to Tatar, ale je to ukrajinský oligarcha. Není to žádný Rus. Jeho podnikatelské aktivity jsou navázané na Rusko. Kolomojský je židovského původu, má kyperský pas, kde má daňové ráje, ale je gubernátorem, avšak žije ve Švýcarsku. Každý má svůj tryskáč, takže ten jejich pohyb je velice pružný. Pochází z Dněpropetrovska, narodil se tam, dělal tam ve fabrice na rakety. To bylo zakázané město a dělaly se tam rakety s jadernými hlavicemi.“
Na dotaz jednoho z přítomných, jak je vlastně organizována soukromá armáda, Roman Blaško vysvětloval: „Velitelé soukromých praporů jsou schopni všeho, chtějí bojovat, ale jejich znalosti nejsou ani plukovnické, natož generálské. Samozřejmě je to ale různé. Struktura bojů je taková, že jsou tu takoví, jak říkám, bělogvardějci, Kozáci, pak dva prapory komunistů, řada domobrany. Kozáci jsou vojensky dobře připraveni, jsou koordinovaní, dobře spolu komunikují a proto zejména v poslední době mají takové válečné úspěchy.“
Překvapenému auditoriu pak sdělil informaci, jak se angažuje část pravoslavné církve: „Vycvičí vás ve vojáka – ale sami si to zaplatíte. To organizuje pravoslavná církev. Ukrajina nemá peníze, ale má řadu reklam na válku, na školy. Za tisíc hřiven si koupí zájemce mundůr, za tisíc přilbu, kolem čtyř tisíc dá za výcvik, vyfasuje samopal, když má štěstí, tak na něj vyjde neprůstřelná vesta, pak po cestě se ještě zastaví v nějakém hotelu, který si samozřejmě musí sám zaplatit. Až dojede na místo, tak si může zastřelit svého Rusa. Na autech jsme viděli například nápis Zastřelil jsem šest Moskalů – což je hanlivý název pro Rusa.“
Řeč se pak stočila na mobilizaci, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko 21.ledna tohoto roku. „Ta nyní probíhá a on řekl, že dá dohromady dvěstěpadesátitisícovou armádu. Myslím, že naakumulují zbraně ze zahraniční třeba s americkou pomocí a budou si chtít vzít Krym. A to si Rusko nenechá líbit. Rusko na to bude muset reagovat a tím jej zatáhnou do konfliktu. Ukrajina tedy nyní kumuluje vojska. Kolomojský vlastní nejen letecké společnosti, ale i letiště, takže v prosinci zavřel Záporoží, Dněpropetrovsk i Charkov a vozí tam z Polska vojenský materiál, přistávají tam americké letouny. Ten ukrajinský velký nákladní letoun, co letěl do Mošnova, protože dvacet kilometrů odtamtud, v Novém Jiříně, je velký vojenský opravárenský podnik, předpokládám, že tam přivezli na repasování nějaké zastaralé tanky, ale je to jen moje domněnka.“ Podle Blažka to bylo v době, kdy pak z ostravského letiště zamířil letoun s českými zbraněmi do Afriky. Relevantní informace o případné ukrajinské zakázce, či jak podotýká Blaško, možná od nějakého soukromého zadavatele, oligarchy, nejsou bohužel dostupné.
„Privátní i politické investice jsou do těch soukromých batalionů. To jsou jednak nadšenci, dobrovolníci, kteří jsou vycvičeni za vlastní peníze. Teď se tedy vyhlásila mobilizace, z každých pěti mužů musí nastoupit 75,“ pokračoval k mobilizaci účastník pozorovací mise Blaško. „ Jsou výjimky – většinou to dopadá na ty úplně obyčejné lidi, na bohaté moc ne a co je podstatné, jejich matky je nechtějí pustit, když vidí, co to je za hrůzu a co tam umírá lidí. Ženy jsou v pozici, že muž je jediný živitel. Oni řeknou – je v Rusku na práci. Což je pravda, protože tam vydělává na rodinu, posílá peníze domů, bez něj umřou hlady, protože doma nebudou mít z čeho žít, když mají malé děti. Rozhodlo se, že když se chlapi nenaverbují, tak odvedou ženy – od 25 let do 50, což je šílené. Myslím si, že to organizují proizraelské a proamerické síly a mocenské struktury, stojí v pozadí a živí to a parazitují na tom. Vlastní výkon samozřejmě dělají místní lidé. U mužů je to tak, že kdo má tři děti, tak nenarukuje, kdo má dvě děti, tak ano a kdo jedno, tak to je úplně jasné. A hlavně jim jde o ty mladé, a to je bohužel spojeno s byznysem – kšeft s orgány. Dokonce jsem slyšel informace, že vojska jsou posílaná cíleně, jmenovitě konkrétní ročníky, ta informace se dá i protistraně, která je na to připravena, která je tam rozmete, pozabíjí. Vlastně už jdou do prohraného boje a dvě pojízdné ambulance údajně z praporu Pravého sektoru už to tam odebírají – kosti, ledviny a jde to na Západ. Ale to se všeobecně ví,“ dodal Blaško
Křišťálová noc po ukrajinsku
„Když je oligarcha schopný všeho, i války, a je mu všechno ukradené, protože žije ve Švýcarsku a na Ukrajině mu nezáleží a je mu to jedno, tak si z toho udělá vojenské pole, nota bene, když ještě za to dostane nějaké palmáre od západních struktur,“ konstatoval Blaško. „Nejhorší to mají ruští Ukrajinci v zóně anarchie. Cítí se jako Ukrajinci, mluví rusky a jsou týráni. Třeba v Luhansku bylo vypáleno dvaadvacet kostelů během deseti dnů, to je jak Křišťálová noc, když se v Německu vypalovaly synagogy. Pro výstrahu sťali jednoho kněze. Ty ostatní mučili před kostelem, aby to věřící viděli. Co může babka proti samopalu! A oni to schválně dělali před těmi kostely, aby vystrašili obyčejné civilisty. Elektřina tam nejde, peníze nemají. Ti obyčejní lidé brečí za chleba. Rusko tam dovezlo už osmnáctý konvoj – po třiceti náklaďácích. Od nás tam posílá organizace Člověk v tísni. Reálně pomáhají, ale bohužel je to zástěrka.“
Porošenko si podle Blaška vystačí jenom s hesly „Budeme bojovat, Jsme hrdinové, Musíme to vydržet, Vezmeme si zpátky Krym“. A to mu prý stačí, aby hnal lidi do války. Pravý sektor tvoří podle Blaška horníci, dělníci, nezaměstnaní, frustrovaní kluci, „kteří se nemohou uplatnit ve společnosti a nemají smysl života a jenom to vidí přes ty svaly a bojovnost a zkouší se uplatnit ve skupině Pravého sektoru, že něco dělají.“
A prognóza? Z Ukrajiny se prý stane válečné pole. Nerozšíří se to. „Pokud veřejné světové mínění nevytvoří takový tlak, aby k tomu nedošlo, což je naděje pro mír, tak by se k tomu velkému konfliktu, který sice nebude mít světové parametry, ale bude obrovským neštěstím pro Ukrajinu, začalo schylovat. Pokud se Rusku podaří svět přesvědčit, co se všechno může stát – a makají na tom, pak tu je naděje na mír . Já jsem ale skeptik. Obávám se ale nových technologií ve válce, kdy se nezničí majetek, budovy, ale všechno živé,“ ukončil svoji přednášku za potlesku přítomných Roman Blaško.