23. 2. 2015 Svobodné noviny
České soudy pokutují média za diskusní příspěvky pod články na internetu. Ministerstvo financí chce některé stránky rovnou blokovat. Cenzura řádí na internetu v nebývalé síle.
Nejsvobodnější médium – právě tak startoval internet v Česku před třiadvaceti lety (přesně ve čtvrtek 13. února 1992 v 9.30 hodin). V roce 2015 se však zdá, že to s tou on-line svobodou nebude tak žhavé. Pryč jsou doby, kdy mohli lidé zveřejňovat na internetu vše, co chtěli. Poprvé v historii letos na konci ledna potrestal český soud zpravodajský server za rasistické příspěvky v internetových diskusích pod články.
S žalobou na společnost Our Media, vydavatele Parlamentních listů, uspěl u Městského soudu v Praze aktivista Jaroslav Suchý. Muž známý jako „ten, který pohladil Obamu“ při jeho návštěvě Prahy v roce 2009. Suchý za rasistické urážky (diskusní příspěvky typu „Ten cikorek by potřeboval pořádně přes hubu a hlavně pracovat – krumpáčem do bezvědomí“ či „Já bych ho hrozně rád také pohladil – okovanou botou do zadku“) nepravomocně vysoudil 150 tisíc korun.
Podobný problém řeší i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. K němu se odvolal estonský podnikatel, který se cítil být uražen v diskusi pod internetovým článkem. Vydavatelé v Česku i v dalších demokratických zemích kvůli podobným rozhodnutím čelí „Sofiině volbě“: Buď diskuse zakážou stejně jako například Reuters či Bloomberg (v Česku ke kroku přistoupil Znojemský deník a bulvární Super.cz) a budou čelit nevoli čtenářů i poklesu inzertních příjmů, nebo najdou někoho, kdo bude diskuse korigovat, jako to dělá například The New York Times.