Škrtící neoliberální šunt mizí ze scény… Vichr z hor

Zbyněk Fiala
20. 1. 2015 Vaše věc
V Americe se budou zvyšovat daně, v eurozóně pumpovat peníze do ekonomiky. Škrtící neoliberální šunt mizí ze scény a zachytí se jen v prošlých učebnicích, jako když vířící papíry a plasty uváznou v křoví a drátěnkách. Připomíná to ústupový manévr Cimrmanovy divadelní společnosti, když pochopí, že by měla vyklidit jeviště i s kulisami, než tam pronikne rozezlené publikum. Ze všech světových stran burácí vichr z hor a odnáší neoliberální veteš, ve které se reprízovalo do omrzení  Kterak drak se přežral a Jaromil k ještě k větší bídě přišel…


 Americký prezident Barack Obama se chystá zmírnit napětí na ose 99 – 1, která vedla k okupaci Wall Street, a důrazněji zdanit nejbohatší procento poplatníků.

http://www.nytimes.com/2015/01/18/us/president-obama-will-seek-to-reduce-taxes-for-middle-class.html

Evropská centrální banka začne hájit euro oživující injekcí do ekonomiky (kvantitativní uvolňování) a bude muset přehodnotit svoji účast ve škrtící „trojce“.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/45850d86-9bca-11e4-b6cc-00144feabdc0.html#axzz3PAJ6Rp64

A pokud by „trojka“, trestné komando Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, skutečně padla, bude se jednat o výsledku případného vítězství strany Syriza v Řecku – a letos ještě v Británii a Španělsku – ve zcela jiném nastavení mysli.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/e81120b0-9be0-11e4-a6b6-00144feabdc0.html#axzz3PAJ6Rp64

Škrcení skončilo katastrofou, euro padá, dluhy rostou, nezaměstnanost děsí a v ulicích se střílí. Chce to nové nápady, ale napřed se musíme zbavit těch starých.

Nelze se proto divit ČSSD, že ani ona už nechce odkládat požadavek na zvýšení daňových příjmů od tlustých zahraničních koček, velkých korporací a bank. Víc by se dalo vybrat i od horního procenta fyzických osob. Nelze však brát na lehkou váhu ani názor Andreje Babiše, že v našem neprůhledném prostředí odklánějících bratrstev znamená víc vybrat totéž, jako nabídnout víc k ukradení. A stojí si za tím s vědomím, že pořádek dělá nepřátele. Tlak ČSSD by musel zahrnout obojí – začít střílet i po vlastních. A pokud by toho chtěl využít i volebně, musel by nabídnout jasně levicovou vizi pro nové peníze, více svobody a lepší budoucnost občanům a obcím místo nových pyramid.

Držme se světa, vichr fouká zvenku.

Prezident Obama chce vybalit své návrhy v úterý 20. ledna v rámci pololetní Zprávy o stavu Unie, kterou bude přednášet novému Kongresu s jasnou většinou republikánské opozice. Zkusí se vyrovnat s volební porážkou, na které nese jasný podíl, zejména kvůli neschopnosti narušit ideologické příkopy ochromující americkou politickou scénu. A kdyby volili i Evropané, přičetli by mu ještě zmatenou zahraniční politiku na principech distribuce sirek u stohu.

Ale něčeho dosáhl. Zdravotnická reforma přiblížila dostupné pojištění desítkám milionů občanů, zásah proti deportaci imigrantů má pozitivní humanitární i ekonomické důsledky, dohoda s Čínou o omezení skleníkových plynů vytváří podmínky pro rychlejší rozvoj energetické revoluce. A teď zkusí ty daně, aby 99 procent Američanů dva roky před volbami dostalo příležitost pochopit, co bude ve hře.

Podle zpráv New York Times z anonymních zdrojů má nové zdanění nejbohatších Američanů během deseti let vynést asi 320 miliard dolarů, ale z toho bude polovina (175 miliard dolarů) rozpuštěna o patro níž. Příjmy posílí odstranění daňových děr, které umožňovaly ukrývat zděděné bohatství do svěřeneckých fondů. Současně se zvýší horní sazba daně z kapitálového zisku z 23,8 procenta na 28 procent pro domácnosti s ročním příjmem nad půl milionu dolarů. Český čtenář okamžitě vidí, že jde o dvojnásobek sazby, co máme doma.

Vedle toho budou zvláště zpoplatněny banky s aktivy nad 50 miliard dolarů, a z tohoto zdroje pak mají být financovány daňové odpočty ve výši 500 dolarů pro pracující rodiny jako příspěvek na náročnou péči o dítě, vzdělání nebo penzijní spoření.

Nejde o čistý průlom hlavou do zdi, mnohé z těchto návrhů se objevovaly v Kongresu s širší podporou, i republikánskou (ale někteří autoři už zvoleni nebyli). Je v nich však jasné zaměření ve prospěch středních vrstev. Většina nových peněz má být získána ze zvýšení daně z kapitálového zisku a z odstranění možnosti boháčů vyhýbat se zdanění dědictví.

V Evropě otáčí kormidlem ECB. Ruce jí uvolnilo předběžné rozhodnutí Evropského soudního dvora, který odmítl názor německé Bundesbank, že kvantitativní uvolňování v podobě neomezeného nákupu státních dluhopisů členských zemí eurozóny překračuje mandát ECB. Němcům nejspíš vyjde vstříc provedení operace, která zahájí ve čtvrtek 22. ledna, pouhé dny před řeckými volbami. Půjde nejspíš o aktivity jednotlivých národních centrálních bank, které budou vykupovat dluhopisy svých vlastních zemí.Na Řecko se nejspíš vyrazí s podmínkami a použijí se i další páky, které má ECB k dispozici. Ale jestliže se v eurozóně zvedne hladina likvidity, bude plavat výše i řecká loď. Řecko chce obnovit svoji schopnost vydělávat jako podmínku pro splácení, a to bude snazší v Evropě bez úvěrového sevření.