29. 1. 2015 První zprávy
Podobně jako Kypr i Řecko odmítlo další sankce proti Rusku, které chtěla vyhlásit Rada Evropy. Ministři zahraničí EU budou dnes opět jednat o dalších sankcích.
Premiér Tsipras několik hodin po svém slibu spěchal na ruské velvyslanectví v Aténách, kde mu ruský velvyslanec tlumočil blahopřání Vladimira Putina. Podle neoficiálních zdrojů nešlo jen o zdvořilostní schůzku.
Podle neoficiálních zdrojů by Moskva byla ochotna vyjmout řecké výrobky z recipročních sankcí Ruska vůči EU. tento významný ústupek by Řecku pomohl, neboť před zavedením sankcí vyvezlo Řecko do Ruska v roce 2013 zboží za 400 milionů euro.
Kromě toho by Řecko mohlo získat za příznivou cenu od Gazpromu plyn. Ministr energetiky Panayotis Lafazanis také uvedl, že se zastaví privatizace na dodavatele veřejné elektrické energie.
Myšlenky na spolupráci s Ruskem nejsou ničím novým. Nový ministr zahraničí Nikos Kotzias navrhl už dříve několikrát, že by Řecko mohlo být mostem mezi Ruskem a EU. Rusko podle něj musí být základní součástí evropské bezpečnosti. EU a Rusko by mělo společně rozvíjet projekty v oblasti průmyslu a energetiky.
Naopak nový ministr obrany, šéf koaliční pravicové populistické strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos už mluvil o budoucích vojenských výdajích s ohledem na Rusko.
(Keller: Být vůdcem hnutí SYRIZA, pořídím si velice silnou ochranku!)
Alexis Tsipras v květnu loňského roku navštívil Moskvu, kde hovořil s ruskými vládními úředníky o sankcích vůči Rusku a o politice tehdejšího premiéra Antonise Samarase.
Řecký premiér Alexis Tsipras po svém zvolení prohlásil, že pokračování sankcí proti Rusku je nemyslitelné. Chce také oživit vyjednávání o dodávkách plynu, to znamená také stavbu plynovodu. Podle jeho představ by se Řecko mohlo stát strategickým energetickým partnerem.