Tereza Spencerová
22. 1. 2015 Literární noviny
Lotyšsko zahájilo své předsednictví EU zákazem výstavy, která měla v sídle UNESCO v Paříži nabídnout pohled na holocaust očima dětských vězňů lotyšského koncentračního tábora Salaspils.
Na přípravě expozice, která měla být zahájena 26. ledna a vycházela z archivních materiálů i vzpomínek přeživších, se kromě lotyšských historiků podíleli rovněž experti z Ruska a Běloruska, a to pod záštitou UNESCO. Salaspils leží asi 18 kilometrů od Rigy a tamním koncentračním táborem, který byl zřízen v roce 1941, prošlo na 120 tisíc lidí. Připomínka jejich tragického osudu, holocaustu i nacistického vraždění nyní ale podle lotyšské vlády může „poškodit image země“ v době jejího unijního předsednictví. „Ukazuje se tak, že stát, který předsedá Evropské unii, považuje nacistické zločiny za své,“ komentoval lotyšské veto šéf ruské Nadace historické paměti Alexandr Ďjukov.
Image Lotyšska přitom zřejmě podle vlády nijak nepoškozuje muzikál opěvující lotyšského válečného zločince a nacistického kolaboranta, který měl premiéru loni v říjnu. Oficiální trailer muzikálu nazvaného Cukurs, Herberts Cukurs (zřejmě podle vzoru Bond, James Bond):
„Muzikál vydává Cukurse za národního hrdinu a ne za krutého vraha Židů, jímž byl,“ prohlásil šéf jeruzalémského Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. „Hra se bezostyšně pokouší rehabilitovat obraz jednoho z největších masových vrahů Židů v Pobaltí během holocaustu.
Nový prvek do pohledu na druhou světovou válku pak vnesl nový polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna. K neúčasti ruského prezidenta konstatoval, že Osvětim beztak osvobozovali hlavně Ukrajinci. „Je lepší říci, že (Osvětim) osvobozoval první ukrajinský front a Ukrajinci? Protože právě Ukrajinci v ty lednové dny otevírali bránu a osvobozovali tábor,“ prohlásil pro polský rozhlas.
Rudá armáda přitom za druhé světové války nazývala fronty podle místa jejich působení a ne podle národnosti vojáků, kteří v něm sloužili. Osvětim tak osvobozovali vojáci 1. ukrajinského frontu, který se původně jmenoval Voronežský, a 4. ukrajinského frontu, původně Jižního.