16. 1. 2015 PrisonPlanet a AC24
Kanadský muslim se rozhodl po střelbě v Charlie Hebdo podrobit ‚svobodu slova‘ testu vtipy na Twitteru o 11.9 a o Holocaustu. Teď už je vyšetřován policií.
Prodavač hot dogů Jerry Reddick včera vstoupil na síť sociálních médií, aby provedl experiment, jak až daleko může jít se svobodou projevu, když napsal: „Otestujme, jaká je svoboda slova, když se netrefujete do muslimů.“ To, co pak následovalo, byla série tweetů, které byly bezpochyby pohoršlivé, ale mnozí by o nich mohli usuzovat, že vůbec nejsou o nic více hrubé, než byly materiály vydávané Charlie Hebdo.
Tvrdil, že nejlépe upečené Židy seženete v Polsku a v Německu, kde na to mají pícky z nejlepší hlíny. #Freedomofspeech?
— Dawgfather PHD (@dawgfatherphd) January 14, 2015
Do roku 2001 jsem si myslel, že Američané neumí létat, dokud jsem je neviděl vyskakovat z věží Dvojčat v New Yorku. #FreedomofspeechMUHAMMAD
— Dawgfather PHD (@dawgfatherphd) January 14, 2015
Hitler se zeptal svých lidí: „Jaké Židy máte nejradši?“ Dobře upravené s preclíkem a košer okurčičkou. Svoboda slova je obousměrná #Muhammad
— Dawgfather PHD (@dawgfatherphd) January 14, 2015
Kdybych nakreslil karikaturu s Hitlerem s pár Židy kráčejícími do pece; bralo by se to jako svoboda slova stejně jako karikatury Mohammeda?— Dawgfather PHD (@dawgfatherphd) January 14, 2015
Do několika hodin po těchto tweetech byl Reddick ohlášen policii v Halifaxu a teď jej už úřady vyšetřují.
„Vím, že jste to nemysleli tak, že by svoboda urážek měla být obousměrná,“ napsal Reddick s dodatkem: „Moje argumentace o tomto omezení svobody slova byla uvedena tak, aby byla jasná a hlasitá!“
Vypadá to, že Reddickův experiment se svobodou slova potvrzuje domněnku, že pronášení pohoršlivých vtipů o muslimech je pod zástavou svobody slova přijatelné, ale urážky Židů nebo obětí teroristických útoků či zločinů proti lidskosti není.
Mnozí by řekli, že tím vypichuje pokrytectví, zatímco další by poukázali na to, že důsledky vtipů o Židech – trestní vyšetřování – jsou méně drastické než trest minulý týden vyměřený islamistickými extremisty pro vydavatele Charlie Hebdo v Paříži.
Hlavním bodem sporu, jak to tak vypadá, je to, zda to představuje čin nenávistné mluvy, když si děláte legraci ze zločinů proti lidskosti, což je v zemích jako Francie na rozdíl od samotného náboženství ilegální. V Kanadě už byli lidé obviněni z antisemitismu, ač se uznávalo, že je to porušením jejich práva na svobodu projevu.
Jak zdůraznil Glenn Greenwald, ta Západem nově objevená podpora pro ‚svobodu slova‘ vypadá jako fraška, uvážíme-li, že včera byl zatčen francouzský komik Dieudonné za to, že ve svém Facebookovém příspěvku o útoku na Charlie Hebdo napsal: „Dnes, pokud jde o mě, tak jsem se cítil spíš jako Charlie Coulibaly.“
Poznámka překladatele: Amedy Coulibaly bylo jméno jednoho z pachatelů Charlie Hebdo. Establišment rozčilující komik, kvůli kterému se rozběsnil i francouzský premiér Manuel Valls, který jej nazval ‚podloudníkem s nenávistí‘ před svým zatčením na svůj Facebook napsal:
„Po tomto historickém, i když ne radši legendárním pochodu, po tomto magickém momentu rovnajícímu se Velkému třesku, který stvořil Vesmír, nebo podobném, ač menším (lokálnějšímu) srovnatelném s korunovací dávného galského krále Vercingétorixe, si sedím doma. Dovolte mi říci, že dnes večer, co se týče mě, se cítím jako Charlie Coulibaly.“
O tom, jak to myslel, když to napsal na Facebook, řekl, že: „Považují mě za něco jako dalšího Amedy Coulibalyho, i když ve skutečnosti se v ničem neliším od Charlieho.“
Od pochodu za svobodu slova v Paříži francouzské úřady otevřely 54 trestních případů jako součást postupu za rozdrcení „nenávistné mluvy, antisemitismu a glorifikace terorismu.“