Více než jeden milion lidí podepsal internetovou petici proti smlouvě TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice, Transatlantická zóna volného obchodu), která má být uzavřena mezi Evropskou unií a Spojenými státy.Zóna volného obchodu mezi Evropskou unií a USA by představovala potenciálně největší dohodu o volném obchodu v historii pokrývající 46 % světového HDP.TTIP by podle odhadů měla Evropské unii přinést přes sto dvacet miliard euro, ekonomice Spojených států potom devadesát miliard.
Signatáři petice tvrdí, že některé části smlouvy jsou hrozbou pro demokracii. Vyzývají Evropskou unii, aby nepodepisovala podobnou smlouvu, jakou podepsala dříve s Kanadou.
TTIP by podle odhadů měla Evropské unii přinést přes sto dvacet miliard euro, ekonomice Spojených států potom devadesát miliard. Dvojice partnerských zemí dohromady generuje 60 % světového HDP, 33 % celosvětového obchodu se zbožím a 42 % trhu se službami. Zóna volného obchodu mezi Evropskou unií a USA by představovala potenciálně největší dohodu o volném obchodu v historii pokrývající 46 % světového HDP.
Odpůrci TTIP se domnívají, že smlouva je pro občany Evropské unie nebezpečná a značně nevýhodná. Obávají se dopadu na zaměstnanost, společnost, životní prostřední, soukromí i ochranu zákazníka.
“Chceme zabránit úmluvám TTIP a CETA, protože obsahují řadu problematických částí, např. arbitrážní řízení mezi investory a státy a pravidla sbližování regulací, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v netransparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky”, stojí v petici.
Jak upozorňují například Piráti, smlouva je zčásti utajovaná a není jasné, co všechno lze od ní očekávat. Nelíbí se jim také posílení privilegií copyrightových monopolů.