Jaderný odpad, smrtelný dárek dalším generacím

4. 12. 2014  e-Republika

Má otázka je jednoduchá. Proč povolujete průzkum v lokalitách, ve kterých je jasný odpor místního obyvatelstva proti jadernému úložišti?
Při interpelacích je v britské Dolní sněmovně většinou živo. V českém parlamentu jsou interpelace často klidné tiché monology. Odpovědi od chybějících ministrů se dotazovaný často nedočká. Tento případ byl výjimkou. Týkal se povolení průzkumu území pro úložiště jaderného radioaktivního odpadu. Všechny místní obce jsou z 99,99 % proti. Tak si poslechněme pana mistra, který mluví za atomovou lobby.

Poslanec Michal Kučera (TOP09):

Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, i přes odpor obyvatel dotčených obcí jste rozhodl povolit průzkum území pro úložiště jaderného radioaktivního odpadu. Má otázka je jednoduchá. Proč povolujete průzkum v lokalitách, ve kterých je jasný odpor místního obyvatelstva proti jadernému úložišti?

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec (ANO)

Děkuji za dotaz, pane kolego. Jenom možná i pro ostatní krátkou info. Za zajištění bezpečného ukládání radioaktivních odpadů je v ČR odpovědná Správa úložišť radioaktivního odpadu, to znamená SÚRAO, což je státní společnost, vlastně organizační složka státu zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu. ČR má dlouhodobou koncepci nakládání s radioaktivními odpady, která byla schválena v roce 2002, a tato koncepce mj. stanovuje harmonogram, vyhledávání, průzkumy a přípravy lokality pro hlubinné úložiště a následné stavby. Termín pro zahájení provozu úložiště, to bych rád zdůraznil, je rok 2065. Myslím si, že to bude rok, kdy už budou mnozí z nás mít jiné starosti, ale přesto samozřejmě ta věc má obrovskou setrvačnost a už dneska SÚRAO, tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu, samozřejmě intenzivně pracuje na přípravě. 

V letech 2003-6 došlo k identifikaci na základě geologického průzkumu celkem šesti lokalit a později těch šest lokalit bylo rozšířeno ještě o další, sedmou lokalitu, právě zmíněnou Kraví horu ležící severozápadně od Brna, která už byla dotčena těžbou uranu. V říjnu 2013, tedy před rokem, obdrželo Ministerstvo životního prostředí žádosti o stanovení průzkumných území pro zvláštní zásah do zemské kůry. Žadatelem bylo právě zmíněné SÚRAO a v těchto dnech 16. a 20. 10., tedy tento týden, byla vydána rozhodnutí o stanovení průzkumných území pro zvláštní zásah do zemské kůry, ukládání radioaktivních odpadů na pěti lokalitách a předpokládáme, že v nejbližší době budou vydána povolení pro další lokality. Zdůrazňuji, vydaná rozhodnutí zatím nejsou pravomocná, a co bych chtěl zvláště zdůraznit, že všechna rozhodnutí se týkají pouze první etapy průzkumu, tedy vyhledávání.

A teď už přímo k dotazu pana poslance Kučery. Jedná se o to, že v této chvíli Ministerstvo životního prostředí nemá zákonnou možnost, aby nevydalo toto rozhodnutí o stanovení průzkumných území, protože k tomu není žádný důvod, právě k tomu nevydání. Teprve na základě dalších průzkumů, které bude provádět SÚRAO, by mělo v dalších letech dojít ke zúžení těchto lokalit na dvě a později na jednu, kde už potom budou prováděny práce, které by měly potom vyústit samozřejmě v EIA. To znamená, Ministerstvo životního prostředí bude určitě potom tu klíčovou lokalitu, možná dokonce dvě, posuzovat na základě té velké EIA. Stát prostřednictvím MPO a zmíněného SÚRAO již deset let pracuje docela intenzivně na tom, že se snaží samozřejmě s místními obcemi intenzivně komunikovat a přesvědčovat je, tedy zastupitele obcí, ale samozřejmě i obyvatelstvo o účelnosti této akce, a má to i určité ekonomické stimuly. Máte pravdu, pane poslanče, v tom, že tato záležitost se zatím nedaří, tak jak by si možná i MPO představovalo. (…) my jsme v této chvíli pouze rozhodovali o tom velmi, velmi předběžném kroku, tedy stanovení průzkumných území, na což v této chvíli nemá vliv to, že v roce 2014 tam je předběžně nesouhlas. Skutečně v některých těch obcích ten nesouhlas je příkřejší, někde už proběhla referenda, která to odmítla.

Poslanec Michal Kučera:

Má otázka je, proč se provádí průzkum v lokalitách, kde je odpor proti jadernému úložišti. A podívejme se na to i z pohledu ekonomického. Kolik stojí takový průzkum a proč se tedy provádí někde, kde víme, že lidé jaderné úložiště nechtějí? Otázka je tedy, kolik stojí takový průzkum, proč se tedy provádí a jestli si myslíte, že na základě toho provedeného průzkumu se to stanovisko změní.

Ministr Brabec:

A k vaší otázce, kterou samozřejmě lidsky chápu, proč se pokračuje tam, respektive proč se posuzuje sedm lokalit. Těch sedm lokalit vyplynulo, jak jsem říkal, z před deseti lety stanoveného základního geologického průzkumu, kde by ty lokality byly vhodné. Jsem přesvědčen, že stát momentálně prostřednictvím MPO je přesvědčen, že v průběhu těch průzkumných prací, které budou následovat v těch příštích, řekněme, šesti až sedmi letech v nějakém zúženém počtu, se podaří přesvědčit minimálně jednu lokalitu o tom, že je pro ni třeba i ekonomicky zajímavé a že není riskantní tam to hlubinné úložiště nakonec vybudovat. A znova opakuji, jedná se o rok 2065, kdy se bude otevírat. Děkuji.

19. schůze Čtvrtek 23. října 2014
Zvukový záznam (MP3; 13MB čas:6:05)

Shrňme a podtrhněme. Ministr Brabec se brání tím, že on nic, on muzikant, protože jen provádí činnost ohledně průzkumu úložišť, která již byla rozhodnuta předtím. A vlastně on s tím nic společného nemá, to je nějaké SÚRAO. A vlastně o nic nejde, protože my umřeme a celý špás se týká generace občanů ČR, kteří ani ještě nejsou na světě. Tak jim zemi zasviňme a ať platí za naši hloupou energetickou koncepci. Beztak ten jaderný odpad někde uložit musíme a nikdo nám jej do staleté úschovy nevezme. K energetické politice viz tematické číslo Energetické křižovatky (2014-08).

Související články (1)
Trendy za rok 2013 ve výrobě alternativní energie
Energetický spor Německo – EU
Proč nás Temelín zničí
Německo zapojuje největší větrné parky do sítě
Jak to bude se solárem a s OZE

Související články (2)
Momentář listopadový
Jak sem Jarkovi, vyrobcovi Haviřovske vodky, zblul okrasne ruže
Rozhovor s Jarkem, pašerakem a vyrobcem pseudoalkoholu
Debatní klub: Antonín Baudyš ml. / Daniel Solis
Polsko zatím bezjaderné

Poznámka VD:
Původně se radioaktivní odpad z československé jaderné energetiky a jaderného výzkumu ukládal v ruské části SSSR. Tuto smlouvu ale zrušili rukou nedílnou prezidenti Jelcin a Havel. V současné době se vláda pokouší navnadit inkriminované obce v okolo vytipovaných lokalit poměrně vysokými příspěvky do obecní kasy. Přesto občanský odpor se silnější, než na začátku. Obavu především vzbuzuje zvolená technologie. Kontejnery, ve kterých má být odpad uložen mají podle německých pramenů životnost 80-100 let, radioaktivní izotopy v nich uskladněné pak mají poločasy rozpadu řádově tisících let. Není lepší varianta obnovit smlouvu s Ruskou federací a dál využívat úložiště v Rusku?