Břetislav Olšer
18. 12. 2014 blog idnes
Opět se Miloš Zeman nepletl, když nazval novináře póvlem a idioty; normální člověk, někdy tedy i novinář, by se hanbou propadl, kdyby napsal titulky: Rusko na mizině, ruský Titanic, medvěd krvácí a pod. Putin však ví svoje; Rusko je v oblasti vnějšího zadlužení jedním z nejlepších států na světě, stejně jako byla v roce 2013 ruská ekonomika šestá na planetě. Zběsilou devalvací rublu se Američané snaží zabránit krachu vlastní dolarové měny…
Západ má pro toto vše svoji obhajovací filosofii, když tvrdí, že přirozenou součástí kapitalismu je hospodářská krize. Alibismus; všechny krize USA totiž vznikly na podvodech a šlendriánu tamních firem; jen ta poslední přinutila Spojené státy znárodnit tisíce bank, automobilek a dalších podniků, FED natiskl miliardy dolarů. Inflace neinflace. Nyní vynalezla po atomové bombě sofistikovanější způsob boje – ekonomický terorismus. Zavedl sankce a zařídil zlevnění cen ropy na možné minimum.
Je to petrolejářský poker, který ovládala skvěle Bushova rodina, když měla obchodní styky s rodinou Usámo bin Ládina v Saúdské Arabii. Dojemné byly totiž autentické záběry, jak Kennedyho letiště opouští 13. září 2001 bin Ládinova rodina v počtu 26 osob, kdy už jsou zničena Twin Towers. Ve svém soukromém letadle a za pozorné asistence příslušníků tajných služeb CIA odletěli všichni v pohodě, formálně vyslechnuti FBI, do Saúdské Arábie. Přestože jiné vzdušné soukromé dopravní prostředky bez výjimky měly až do odvolání zákaz jakéhokoli startu či přistání, natož pak letu nad Spojenými státy.
Existují dva druhy krizí; jednu si zaviní stát sám svým fixlováním a účetními podvody, druhá je na základě spiknutí z pomsty jednoho soustátí proti druhé zemi. Rusko za svoji krizi nemůže; způsobily ji úmyslné kroky USA a EU, které se sankcemi snaží destabilizovat zejména energetický potenciál Ruska. Se zemním plynem to nevyšlo, tak se domluvily se zeměmi vyvážejícími ropu, aby šly s cenou drasticky dolů, čímž by přivedly Rusko k bankrotu. Tak vedou USA byznys odjakživa, jejich zvláštním majstrštichem byly útoky na Spojené státy a zničení Obchodního centra v New Yorku, aby byl důvod dál pořádat veletrhy zbraní a vést “boj proti terorismu”.
Druhá hospodářská recese; bylo září 2007 a světové burzy se prudce propadaly. Po tříprocentním poklesu na Wall Streetu se přidaly burzy v Asii, Evropě i v Praze. Investoři nevěřili tomu, že se americká ekonomika vzpamatuje; někteří z nich se hromadně zbavovali svých akcií. Nadále rostl počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Pád investiční banky vyvolal největší propad na americkém akciovém trhu od teroristických útoků ze září 2001. Analytici a politici hovořili o stoleté krizi; pád energetického gigantu Enronu byl způsoben finančními machinacemi a účetním podvodům. Společnost zbankrotovala. Vzala práci desetitisícům nevinných lidí, připravila je o životní úspory a přivodila krach penzijních fondů. Celkový objem ztrát dosáhl více než 30 miliard dolarů. Kolik takto fixlujících domácích společností způsobilo současnou krizi Ruska?
„Viděli jsme jen vlastní zájmy, chtivost, neodpovědnost a korupci, která podminovávala tvrdě pracující americký lid,” řekl republikánský kandidát John McCain na mítinku ve floridském Orlandu, kde slíbil, že „skončí doba, kdy Wall Street fungoval jako kasino.“ Vyzval také k tomu, aby generální ředitelé přestali dostávat multimilionové částky.“ Hlavní obchodní stratég společnosti Jefferies & Co. Art Hogan řekl, že podobný propad na finančním trhu nemá precedent a mohl by se srovnat jen s Velkou hospodářskou krizí z třicátých let a nebo bankroty železnic v 19. století: „Nic takového jsme dosud neviděli. Pro tohle neexistuje plán.“
Srovnejme si dopady této americké krize s tou současnou ruskou. K propadu v USA přispěly problémy pojišťovny AIG (American International Group), která se musela obrátit na centrální banku Fed se žádostí o krátkodobý překlenovací úvěr ve výši 40 miliard. Osobní bankrot vyhlásilo v prvním čtvrtletí roku 2008 přes 228 330 Američanů, což bylo o třetinu víc než za stejné období předcházejícího roku. Problémy byly způsobené krizí na hypotéčním trhu a následnými vyššími úrokovými sazbami. Situaci ještě zhoršily ceny nemovitostí, které silně poklesly. Proti hrozbě recese zasáhla centrální banka dvojím razantním snížením úrokových sazeb. Kolik statisíců Rusů muselo v roce 2014 vyhlásit osobní bankrot?
Bílý dům a Kongres zároveň připravily pro začátek balík podpůrných opatření v hodnotě asi 150 miliard dolarů. Tedy asi tolik, co stála USA desetiletá válka ve Vietnamu… A čteme též; Rusové nakupují ve velkém, je třeba utratit inflační rubly. Bush ml. během krize 2007 – 2010 přece rovněž bojoval za majitele řetězců na výrobu zboží. Jejich společným zájmem bylo prodat výrobky. Proto vyzýval občany Spojených států: KUPUJTE, milí občané. Běžte do hypermarketů, ať se obchod a naše ekonomika dostanou z krize…
Předcházející Velkou hospodářskou krizi v 30. letech započal krach burzy na Wall Street v roce 1929. Důvodem jejího vzniku byla nedostatečná regulace finančních trhů a vznik neopodstatněných finančních bublin. Ačkoliv klesal odbyt průmyslu, akcie stále stoupaly. A nakonec se kurzy akcií zhroutily o 90%. Proti dřívějším krizím byla mnohem silnější. Výroba velmi poklesla. Mnoho podniků bylo zavřeno. Aby zboží neztratilo na hodnotě, bylo ničeno. Banky krachovaly. Obilí nikdo nekupoval, proto ho zemědělci pálili, ba dokonce se používalo jako palivo v lokomotivách. Rozvrácen byl zahraniční obchod. Všechny státy se bránily vysokými cly a koncentrací kapitálu (Ford, General Motors, Chrysler, Siemens, IG Farben, Krupp) – což krizi ještě více prohloubilo…
Všechno tedy zavinila posedlost dolary, které v letech 2007- 2010 způsobilo zestátnění tisíců bank a podniků. Dnes se systematickým poškozováním hospodářství Ruska ze strany USA a EU vytváří zase ruská krize. Média se rozplývají a jsou slyšet jen silná slova o tom, jak se rubl beznadějně propadá, přičemž ale nikdo věcně neuvede, že 60 dolarů za barel ropy musí být přirozeně vražedná cena i pro zemi, která má jeden z nejvyšších vývozů této suroviny. OPEC prostě vyslyšel hlasy USA, aby co nejvíc Rusko poškodil. Pochopitelně, pro OPEC, jejímž členem Rusko není, má svého hlavního konkurenta na lopatkách a Spojené státy jsou zase o kus blíž k padnutí kremelské vlády. Jen nikdo nekonstatuje, že Západ si obě velké hospodářském krize způsobil sám svými podvody, zatímco Rusko je jen obětí ekonomických útoků USA a EU.
Důvod sankcí je nabíledni; donutit Rusko, aby padlo na kolena. Přání je otcem myšlenky, ovšem pouze v dimenzích utopie. Že si to Putin způsobil sám, když anektoval Krym a podporuje separatisty v Novorusku? Proč Západ zavíral oči před vzrůstající rusofobií po rozpadu SSSR, proč dovolil zakázat na Ukrajině ruštinu a nechal krást ukrajinským oligarchům triliony kubíků zemního plynu?. Ukrajina nedostala nezávislost od pravice nebo Majdanu, ale od EU, USA a jimi manévrovaným Jelcinem, který jednal nezákonně z pohledu platných ústav a zákonů. A to ještě nebyla řeč o tzv.
Budapešťské dohodě z roku 1994, která mluví o teritoriální celistvosti Ukrajiny, jež ale ani dnes nemá OSN přiznané státní hranice. Jak je to možné? Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 Ukrajina nejen, že nevyznačila své hranice, ale hlavně je nezaregistrovala v OSN, aby tím vymezila svrchovaný stát. Zkrátka, opomněla potvrdit své území do “mapy katastru nemovitostí” OSN…Proto nyní Rusko krvácí a podobá se v očích Západu Titaniku, přičemž ale jde o nepotopitelnou loď; tato paralela se v médiích objevila jen zásluhou zvlčilých žurnalistů bulváru…
Ti pochopitelně nemají ani páru o tom, že rovněž umělé snižování cen ropy organizované Spojenými státy a jejich západními spojenci přispělo rovněž ke kolapsu Sovětského svazu. Pořád stejný likvidační scénář ekonomického terorismu. Připomeňme si taktiku a strategii Západu; Spojené státy už jednou – na počátku 80. let, přesvědčily Saúdskou Arabii as OPEC, aby těžily více ropy. Tato událost přispěla k nadbytku ropy v 80. letech, který poškodil Sovětský svaz, protože ropa byla hlavní součástí sovětského exportu. Problémy s plánovanou ekonomikou, snižování ceny ropy a vysoké armádní výdaje postupně přivedly Sovětskou ekonomiku ke stagnaci a poté k zániku SSSR. Když se ropa stane nejrafinovanější zbraní…
Studená válka určila roli Spojených států: v roce 1989 měly válečnou smlouvu s 50 státy a přes půl milionu vojáků jejich jednotek bylo umístěných v zahraničí, z toho asi 350 000 v Evropě a zhruba 130 000 v Asii (hlavně v Japonsku a Jižní Koreji). Studená válka také zaznamenala vrchol vojensko-průmyslových komplexů v době míru, a to hlavně v USA. Armádní výdaje Spojených států během studené války jsou odhadovány na 8 bilionů USD a téměř 100 000 Američanů zemřelo během Korejské a vietnamské války…
Putin měl včera uklidňující projev, v němž bylo vidět, že zjevně hraje hru na silného medvěda, co si nenechá vytrhat drápy, a byť o tom nemluvil, nepozorovaně nyní prý prodává ruský plyn a ropu fakticky za zlato; naoko i nadále akceptuje dolary jako hlavní platební prostředek, avšak je okamžitě mění za zlato. Jen ve třetím čtvrtletí 2014 Rusko nakoupilo 55 tun zlata, což je více, než pořídily dohromady centrální banky z celého světa. Proč asi…? Rusko má druhé největší zásoby zlata na světě – 12 500 tun (více než 400 milionů uncí). Projekt Natalka v Magadanské oblasti je pokládán za jedno z největších ložisek zlata na světě, má 32 milionů uncí prokázaných a pravděpodobné zásoby a celkové zdroje 60 milionů uncí, a zahájil výrobu minulý měsíc. Jedna trojská unce odpovídá 31,1 gramům….
Novináři píšící o Rusku na mizině neberou, resp. nechtějí brát v potaz, že Rusko je členem společenství BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) a nedávno podepsali na třicet obchodních dohod s Čínou a Indií. Bude se budovat dopravní koridor mezi Ruskem a Čínou přes Kerčský průliv až na Krym. Čína chce na poloostrově vybudovat i přístav a ekonomickou zónu, čímž vznikne nová Hedvábná stezka. Cena za tisíc kubíků plynu pro Čínu je evropská – 350 dolarů. A přes 50 procent ruského exportu tvoří ropa. Investovala by snad ČLR do země, které bankrotuje měna? Čím by asi platila čínské zakázky? Putin se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem podepsali kontrakt na 38 miliard kubických metrů plynu na 30 let. Rusko v současné době v Indii, kde je obrovská poptávka po energii, buduje jadernou elektrárnu Kudankulam se čtyřmi reaktory. Podle Putina by mohlo následovat dalších 25 reaktorů. Moskva též předala indickému válečnému loďstvu v rámci leasingu na 10 let atomovou ponorku Nerpa. Hodnota kontraktu činí 650 milionů dolarů…
A těch 60 dolarů za barel ropy (cca 159 litrů) je jen přechodná záležitost; USA nevyšel tah se zkapalněným plynem přes oceán, ani údajně Ruskem “sestřelený” malajsijský civilní boeing, v němž Porošenko způsobil smrt téměř 300 pasažérů, navíc EU volá po znovu zavedení kontrol na “překladišti” ruského zemního plynu, kde jsou dva ventily; jeden pro Evropu, druhý pro Ukrajinu, přičemž ale v prvním není tlak žádný, zatímco v tom ukrajinském přes 70 atmosfér a krade se zde plyn tradičně za miliardy dolarů. Viz. Tymošenková a její plynařský spol. Hlas EU je přirozený; nemá na to, aby při svém zadlužení ještě půjčovala Ukrajině.
Inu, nevím odkud čerpala média katastrofické zvěsti o současné ekonomické situaci v Rusku, ale dle mých zdrojů a ně těch západních, několik milion nejbohatších Rusů hodnotu rublu ani nezaregistrovalo, zatímco jeho kurz se dotkl střední třídy, která už nemůže odlétat do Česka na dovolenou čtyřikrát či pětkrát do roka, ale pouze jednou či dvakrát; z letiště v Pardubicích hlásí; odliv ruských turistů je katastrofální. ještě před měsícem jsme měli až třináct letů z Ruska týdně, dnes už jen deset…
Jak se do lesa americky volá, sankce proti Rusku zabraly i proti EU…
A také proti Francii a jeho farmářům…
Putin je zkrátka Hitler, Rusko je Třetí říše, Krym je Rakousko, Donbas Sudety a v USA byl policí zastřelen už třetí neozbrojený černoch, byl osvobozen policista, co zastřelil, a proto se nepokoje stupňují už v celých Spojených státech, včetně největšího města New Yorku; protestují od Pacifiku po Atlantik statisíce nejen černošských občanů.