Zbyněk Fiala
11. 11. 2014 Vaše věc
Chudoba, nerovnost, stagnující mzdy či sociální uzavřenost Spojených států, tato tradiční levicová témata letos lépe využili Republikáni, a proto vyhráli volby. Překvapivý postřeh Williama Saletana z magazínu Slate vnáší nový pohled na příčiny zdrcující porážky Demokratů.
Nejhorší volební porážka amerických Demokratů od 30. let minulého století stále volá po vysvětlení. Nejvíc se mluvilo o roli velkého byznysu, který plně využil obnoveného práva přímo financovat jednotlivé kandidáty a nasypal Republikánům rekordní měrou. Ale to bude jen část pravdy, volební výsledek přece nebývá zrcadlovým odrazem vložených peněz. Vliv mělo i to, že Senát se doplňoval především z „červených“ obvodů (s tradiční převahou Republikánů) – ale Demokraté ztráceli zastoupení i ve svých tradičních baštách.
Vítězná strana nasazovala především kandidáty smířlivějšího charakteru, poukazují další komentáře. Zmírnila tak obavu z prohlubování příkopů. Ale podle nejzajímavějšího výkladu „červení“ hlavně lépe přistoupil k populárním tématům, která bývala obvykle hlavní zbraní levice.
Podívejme se podrobněji na rozbor Williama Saletana z magazínu Slate zde, který je přesvědčen, že to byli Republikáni, kdo lépe uchopil například pobuřující míru příjmové nerovnosti, kdy horní jedno procento shráblo prakticky veškeré přírůstky příjmů v posledních letech.
Voliči to vyčetli vládě, je už tu přece šest let. Hlasy proto dostala republikánská opozice – přestože to byly vlády republikánských prezidentů Bushe mladšího a předtím Reagana, které problém vytvořily drastickými daňovými úlevami pro bohaté.
Republikánská volební strategie však byla sofistikovanější. Saletan vypočívá, jak se „červení“ zmocnili 13 témat s levicovým laděním, včetně progresívního zdanění zde.
Byl to mistrovský kousek. Dosud se odpouštěly daně bohatým, to zůstane, tam se přitvrzovat nebude. Ale vedle toho by se měly vytvořit nové úlevy také při společenském dně. Řada republikánských kandidátů dokonce navrhovala, aby se příjmové daně pro nižší příjmy úplně zrušily. Další prozřeli při pohledu na vládní návrhy zvyšování nepřímých daní, například obratové daně (sales tax). To přece poškodí hlavně chudé a pracující rodiny! Copak Obama neví, že bohatí část příjmu uspoří a dani se tak vyhnou? Nebo jak lidem s nízkými příjmy ublíží rostoucí daň ze zemního plynu a veřejných služeb nebo nejrůznější poplatky?
Proberme další témata:
Bída.
Menšiny.
Rovná mzda.
Střední příjem.
Reálná nezaměstnanost.
Podzaměstnanost.
Amerika na částečný úvazek.
Vzestupná mobilita.
Příjmová nerovnost.
Práce versus kapitál.
Minimální mzda.
Daňový kredit pro nejnižší příjmy.
Pokrytci? Možná. Poučení z toho však plyne, že kdo nedokáže uchopit klíčová sociální témata, je ve volbách ztracen.
A můžeme jen doufat, že jednou bude stejně ztracen i ten, kdo o nich jen obratně žvanil.