Blanka Langerová
12. 11. 2014
V posledních dnech jsme svědky směšného a nepřijatelného pokusu odvolat prvního prezidenta zvoleného přímou volbou.
Vystihl Miloš Zeman trefně ve svém inauguračním projevu tři ostrovy negativní deviace, se kterými se máme pustit do zápasu: kmotrovské mafie, fašismus a “práce” podstatné části českých médií? Tuto otázku jsem se pokusila zodpovědět ve svém komentáři v březnu loňského roku. Posuďte, nakolik jsou tehdejší slova Miloše Zemana aktuální i dnes.
8. březen je nejen svátkem žen v mezinárodním měřítku, ale zároveň prvním svátkem všech našich občanů , kteří dostali svou historickou šanci zvolit si svého prezidenta. Proto jsme očekávali, jak se nový prezident Miloš Zeman zhostí svého nelehkého úkolu.
Předstoupil před nás občany bez šustivých papírů a stručně a jasně sdělil, co pokládá v následujícím pětiletém období za hlavní tři cíle a jak jich chce dosáhnout.K tomu nabídl i prezidentský úřad jako neutrální pole pro dialog. Uklidnění a stabilizace jsou pro českou politickou scénu a veřejnost velmi důležité. Oceňování osobností, které tvoří skutečné hodnoty ve prospěch naší země je potřebné a obrací pozornost všech ke smysluplné práci. Prezident Miloš Zeman chce ze své činnosti průběžně skládat účty. A tak při způsobu sdělení veskrze pozitivních úkolů panem prezidentem Milošem Zemanem jsem si uvědomila staré známé české přísloví:
,,V jednoduchosti je krása“
Druhá část projevu obsahovala zamyšlení a vyjmenování tří ostrovů, které mohou negativně ovlivňovat a zpomalovat rozvoj naší země.Proto bude nutná shoda u zvolení individuálních nástrojů, jak jim zabránit , a nebo alespoň zmírnit jejich škody.Dva ostrovy „negativní deviace“ dle pana prezidenta,tedy kmotrovské mafie a neonacistické bojůvky jsou přijímány veřejností a politiky se souhlasem.
Potrefená husa nejvíc kejhá
Za třetí ostrov „negativní deviace“ pokládá prezident Miloš Zeman podstatnou část českých medií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž, a na manipulaci veřejným míněním.
Uplynulá prezidentská volební kampaň, vedená sedmou velmocí jednostranně, ve prospěch jejího kandidáta Karla Schwarzenberga, je toho dokladem.Občan je svéprávný a citlivý na nerovný boj a možná právě proto se rozhodl ve velké většině přesně naopak.
Porážku soukromá média a veřejnoprávní česká televize neunesla, jak jsme bohužel pocítili v den inaugurace prvního zvoleného českého prezidenta námi občany.
Dostáváme za koncesionářské poplatky nestranné a objektivní zpravodajství?
Příkladem ostrůvku negativní deviace bylo právě speciální inaugurační vysílání V. Moravce
ve veřejnoprávní české televizi. Zajímalo by mě zda je ve vyspělých demokraciích běžné shazovat a snižovat osobnost prezidenta v den inaugurace.V. Moravec ve svém vysílání uváděl příspěvky negativně vymezené vůči novému prezidentovi. Navíc v rozhovorech tahal z politologů a komentátorů věštecké odpovědi a názory pro lidi naprosto bezpředmětné v den, kdy prezident skládá svůj slib občanům, kteří rádi přijeli z různých míst země, aby vše osobně prožili v místech symbolu státnosti na Pražském hradě. I následující rozhovor Václav Moravec s předsedou ČSSD vedl tendenčně a podsouval odpovědi v duchu prezentace svých politických názorů. Nezbývá než gratulovat Bohuslavovi Sobotkovi ke klidu a úsměvu. Odolal spekulativním a zavádějícím otázkám. Opět to byli občané, kteří na Hradčanském náměstí při inauguraci projevili důstojnost a národní hrdost patřící k slavnostnímu dni.
původní text zde (strana 11)