24. 11. 2014 zdroj
Dnešní podnikatelská nálada v čínském průmyslu po ránu překvapila horším výsledkem a bohužel mraky se dál stahují i nad Evropou.
Index podnikatelské nálady v čínském průmyslu (PMI) propadl na mezní hranici 50 bodů oddělující pozitivní a negativní sentiment. Bohužel poklesly především klíčové složky indexu – výroba a zaměstnanost. Čínské ekonomice vyrovnávající se s nerovnováhami na realitním trhu může sice pomoci klesající cena ropy. I tak ale poroste tlak na čínské autority, aby přijaly nová opatření na podporu hospodářského růstu, píše ve své glose Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.
Podobně nepříjemné zprávy přicházejí i z eurozóny. Nálada v německém I francouzském průmyslu se zhoršila a německý průmysl zaznamenal nejprudší propad nových objednávek za poslední dva roky. Ve francouzském průmyslu je situace podle průzkumu mezi podnikateli ještě o něco horší a navíc má negativní odraz na trhu práce. Výsledky HDP za třetí kvartál sice trhy v uplynulých týdnech zklidnily, výhled na rok 2015 ale zůstává i tak hodně nejistý. Achillovou Evropy patou zůstává příliš utažená rozpočtová politika a nepříjemné je také klopýtání Číny v kombinaci s poklesem ruské ekonomiky.
Na pozitivní obrat (stabilizaci) evropských podnikatelských nálad take s napětím čeká celá střední Evropa. Naše předstihové indikátory pro středoevropské ekonomiky se v posledních měsících zhoršovaly právě kvůli horší podnikatelské náladě v Německu. V Česku a v Maďarsku se zatím horší německý sentiment v očekávání domácích podniků příliš neodrazil. Dlouhodobě se ale obě ekonomiky těžko dokáží odpoutat od výkonu svého největšího obchodního partnera odpoutat, konstatoval temně Jan Bureš.