22. 11. 2014 ruvr.ru
21. listopadu 2004 začala na Ukrajině oranžová revoluce. Po deseti letech je v zemi stejný neklid. Tu jsou názory expertů na to, k čemu přivedly Ukrajinu procesy, které začaly před 10 lety.
Před 10 lety se konaly na Ukrajině řádné volby prezidenta. Do druhého kola postoupili dva kandidáti: Viktor Juščenko, který zastupoval zájmy západních a středních oblastí země, a Viktor Janukovyč podporovaný jihovýchodem.
21. listopadu 2004 vyhlásila Ústřední volební komise Ukrajiny předběžné výsledky prezidentských voleb: s předstihem 3% zvítězil Viktor Janukovyč. Jeho soupeři veřejně obvinili tým svého politického oponenta z falzifikací. Na centrální náměstí Kyjeva – náměstí (majdan) Nezávislosti – se začaly scházet stovky stoupenců Juščenka. Jejich rozlišovacím znakem byly oranžové šály – v barvě praporu Juščenkova předvolebního štábu. Takto začala na Ukrajině Oranžová revoluce, jejíž účastnici vystupovali na mítincích a barikádách pro opakované volby. Organizátoři lidových nepokojů sledovali však jiné cíle, říká ruský politolog Igor Šiškin:
– Byla to jen záminka, přičemž záminka vyumělkovaná, protože následující soudní vyšetření nezjistilo v těchto volbách žádnou falzifikaci. Byl to první pokus odtrhnout Ukrajinu od Ruska.
Pokus se nevydařil. V mnohém proto, že naděje obyčejných občanů, kteří upřímně podporovali oranžové hnutí, se nesplnily, soudí ukrajinský politolog Michail Pohrebinskij:
– Kdyby se ocitl na místě Juščenka nějaký rozumnější člověk, dokázal by snad dosáhnout jakýchsi velkých cílů. A Juščenka uznalo ukrajinské veřejné mínění za nejneúspěšnějšího prezidenta, kterého kdy Ukrajina měla. Lidé, kteří počítali s tím, že začne boj proti korupci, a že nastane lepší budoucnost, nic z toho nedostali. Jediné, co začalo, bylo vytlačení ruského jazyka a ruské kultury ze všech sfér společenského života na Ukrajině.
Události z r. 2004 rozdělily zemi. Ukrajinská politická elita, která se dostala k moci v důsledku oranžové revoluce, se také nedokázala konsolidovat. Ekonomické problémy na pozadí ideologického rozdělení společnosti pomohly vnějším silám znovu vyvést lidi na Majdan. Před rokem, 21. listopadu 2013, prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč označil smlouvu o evropské integraci za neodpovídající ekonomickým zájmům země a odložil podepsání tohoto dokumentu. Týž večer začaly stovky lidí znovu žádat o výměnu režimu. Skončilo to státním převratem, který Západ otevřeně podpořil.
Nyní se stala jedna z nejbohatších republik Sovětského svazu velmi chudou a ponořila se do chaosu občanské války.