Tereza Spencerová
10. 10. 2014 Literárky
Ve středu 8. října Čína přepsala dějiny a překonala Spojené státy — její ekonomika se stala největší na světě, přinejmenším podle propočtů Mezinárodního měnového fondu.MMF podle své metodiky výpočtu uvádí, že do konce letošního roku bude Čína tvořit 16,48 procenta světového HDP podle kupní síly, což v praxi představuje 17, 632 bilionu dolarů, zatímco USA zůstanou na 16,28 procenta (a 17,416 bilionu).
Nyní lze předpokládat, že po Austrálii, Novém Zélandu, Británii či Evropské centrální bance budou v otevírání swapových linek v jüanech rychle následovat i další státy světa. Tím spíš, že Peking otevřel v Šanghaji zlatou burzu, skupuje světové fyzické zásoby zlata a zahájil převod všech svých zlatých rezerv pro potřeby nové, zlatém kryté měny.
Výsledkem jsou stále plamennější diskuse o budoucnosti amerického dolaru coby světové rezervní měny. Sedm dekád po brettonwoodských dohodách, které stanovily pravidla nového monetárního systému a ustavily dolar jako globální rezervní měnu, už totiž USA nejsou nejsilnější ekonomikou a nemají ani zlato, jímž by svou měnu vyztužily. Podle některých odhadů přitom i jejich HDP může skončit v letošním roce hůř, než předpokládá nový propočet MMF. Spojené státy svůj HDP v minulosti měřily podle skutečné produkce a výkonu, přičemž kupní síla a jiné zdroje v celkovém obrázku tvořily jen malou část. Mezitím se ale americká ekonomika proměnila ve spotřebitelskou, průmysl byl „outsourceován“ za levnou pracovní silou do zahraničí a čísla HDP tak nad vodou držela především zbrojní výroba. Někteří analytici předvídali „reset“ globální rezervní měny už na letošní rok, ale Spojené státy zatím drží petrodolarový systém v chodu novými válkami, byť není vůbec jisté, na jak dlouho s tímto přístupem hegemonii dolaru zachrání.
Deník Financial Times navíc upozorňuje, že sedm rozvíjejících se států už objemem HDP předstihlo „klasickou“ sedmičku nejvyspělejších zemí světa, tedy USA, Kanadu, Británii, Francii, Německo, Itálii a Japonsko. Jejich celkové HDP činí 34,5 bilionu dolarů, zatímco hrubý domácí produkt Číny, Ruska, Indie, Brazílie (tedy států BRICS) a Mexika, Indonésie a Turecka přesáhl 37,8 bilionu. Fakt, že se svět prudce mění, dokládá i to, že ve dvacítce největších ekonomik je hned deset rozvíjejících se zemí a například Indonésie obsadila deváté místo a „předběhla“ i Velkou Británii.