28. 9. 2014 blog. idnes
Motto „Z lásky k Česku“ bude prý hrát významnou roli rovněž v akcích a soutěžích pro zákazníky, z nichž budou úspěšní ti, jež mají rádi Českou republiku, její přírodu i historicky významné památky; dá se zjednodušeně charakterizovat divný důvod této reklamy, polopaticky řečeno – fofrujte nebo zbankrotujem…Tak jsem včera šel opět do nákupního střediska, kde však sloužím pouze jako šerpa-nosič; moje paní nakoupí, já se prohnu a nesu, jelikož auto nemáme. Ale zažil jsem šok; nebyly vidět pokladny, když u každé ze zhruba dvaceti stál panel s nápisem “Z lásky k Česku”. Kolik středisek, tolik tisíc “nenákladných” panelů a billboardů. Marně Václav Klaus varoval, že vstupem do EU přijdeme o národní sebevědomí, nezávislost a soběstačnosti zejména v potravinách.
Údajně klíčové jsou pro kampaň obrazy mapující krásy české krajiny a píseň skupiny Čechomor „Tady jsem doma“, která vznikla právě pro německý obchodní řetězec. Písnička odkazuje na českou krajinu, regionalitu a tradiční české suroviny. Najednou milujeme českou vlast, kdyby však nepřišly sankce proti Rusku a stejná odpověď z ruské strany, dál by nám byly české luhy a háje ukradené a kupovali bychom potraviny, ovoce či zeleninu a bůhvíco z celého světa a české zemědělce nechali dál na holičkách. Proto nakupujte, jak strhaní, když už jsme museli zlevnit, ať máme alespoň něco a neprošutrujeme si svoje gatě… Anexe Krymu promluvila za vše; EU, USA a OSN jedním hlasem schvalovaly sankce, proč tak ale nečinily v dobách, kdy invaze a anexe činily samy Spojené státy jako na běžícím pásu?
Všichni byli zaslepeni nesmyslnými sankcemi, jakoby by si Západ neuvědomil to zásadní; Obama je většinou obyvatel USA zatracován jako jejich nejhorší prezident v historii, jeho sok Putin naopak patří k nejoblíbenějším politikům v Rusku o okolí. Rovněž je to hlava otevřená; má krytá záda Čínou… Ta začala s okamžitou platností dva dny po vyhlášení embarga obsazovat na ruském trhu uvolněná místa s dodávkami ovoce a také zeleniny. Rusko podepsalo v minulých dnech s Čínou dohodu o výstavbě obrovského exportního velkoobchodního tržiště v čínském městě Dongning na hranicích s Ruskem; 70 tisíc metrů čtverečních velkoobchodní prodejní plochy a 30 tisíc metrů čtverečních skladů. Polsko už nebude mít šanci se na ruský trh vrátit. Proto zavládlo v Polsku zděšení a schyluje se k nepokojům. Polští pěstitelé volají: „Podporujeme americké sankce, tak teď ať Američané podpoří nás a otevřou nám svůj trh s ovocem v USA!“ Napsáno již 14. června 2014 Zde…
Marnost nad marnost… Nemáme čas, konečně bombardujeme Sýrii a trénujeme tisíce žoldáků… Ke všemu Evropská obchodní charta zakazuje dvoustranná vyjednávání členských zemí EU s třetí krajinou o volných obchodních zónách. Pokud by USA otevřely svůj trh s ovocem Polsku, musela by jej otevřít celá EU. Mohla by to vyřešit trans-atlantická zóna TAFTA / TTIP mezi USA a EU, ale ta naráží na radikální odpor Německa, které zablokovalo už podobnou dohodu s Kanadou. Polští pěstitelé chystají na tento víkend demonstraci ve Varšavě proti politice vlády ve věci sankcí proti Rusku. Žádají trvalé kompenzace od státu; zrob susedovi, big brotherovi, dobře, os.re ti plot…
A když ke zrušení sankcí, které jsou překážkou k dialogu mezi státy, vyzval na řeckém Rhodosu prezident Miloš Zeman, dostal od médií pěkně “za uši”; čtyřdenní konference Dialog civilizací totiž pořádá šéf ruských železnic Vladimir Jakunin, prominentní politik a blízký přítel prezidenta Vladimira Putina. Je třeba podle Zemana odstranit sankce, které jsou nejen zbytečné, ale i rozporuplné. Vyvolávají opačný efekt, než jejich autoři očekávají. Mezi civilizovanými státy je třeba rozvíjet dialog založený na principu výměny lidí, výrobků, kapitálu a samozřejmě informací bez jakékoli cenzury. Ještě víc si tím proti sobě popudil tzv. české umělce, co vypsali další petici, že není jejich prezident a proto ať raději abdikuje.
Miloš Zeman si však nechce kazit oslavu svých 70. narozenin a jen s nadhledem komentuje problémy Ukrajiny, kde už podle něj naštěstí občanská válka skončila, byla něco jako chřipka. Je tu ale rakovina, o níž téměř nemluvíme, a před kterou zavíráme oči, a myslíme si, že je to jen věc novinářů, propagandy a nic víc. Toto nebezpečí se nazývá terorismus Islámského státu v Iráku, kde celých předcházejících deset let bojovaly statisíce Američanů, aby v něm udělali pořádek. Opozice křičí, že je to bagatelizace ukrajinského Majdanu. Ano, zásluhou EU a USA zde řádili Banderovci a žoldáci Pravého sektoru, přesto US army nepoužila krajní možnost – bombardování Ukrajiny, byť zde byla horší humanitární krize než v bývalé Jugoslávii, bombardované NATO. Srovnání těchto dvou válek je přesně vystiženo srovnáním chorob – “chřipka a rakovina”. Co se dělo na Majdanu? http://www.youtube.com/watch?v=ie0rj0l85Q4
http://www.youtube.com/watch?v=qtqQeJ315nw
Na teroristy Islámského státu dnes padají nálože jedna za druhou, jelikož vraždí děti, ženy i civilisty. Proč je situace mnohem horší, než za diktátora Husajna a islamisté ohrožují svět mnohem agresivněji, než při atentátech z 11. září 2001? Nepodcenily Spojené státy něco…? Jsou i v tomto případě prezidentovy výroky na adresu islámu populistické a hloupé, jak řekl prelát Halík a ještě dodal, že je považuje za velmi neblahé…? Popsal jsem vše již 26. září 2014… Zde…
V Česku však dál stoupá adrenalin a politici pozdě bycha honí, zvláště když jde jen o potraviny. “Vyzývám všechny občany, aby v co největší možné míře podpořili naše zemědělce a potravináře nákupem českých potravin. Jedná se především o mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu,” škemrá ministr zemědělství Marian Jurečka. “Jezme české výrobky”, vyzval veřejnost v reakci na zákaz vývozu potravin do Ruska. Celkově je kvůli vzájemným sankcím EU a Moskvy ohroženo zatím minimum 830 pracovních míst a tržby firem za 2,5 miliardy Kč.
Nevyvezeme do Ruska zboží v hodnotě miliard korun. Zejména sýry, máslo a tvaroh. Na úrovni EU pak bude vláda prosazovat kompenzace za vzniklé škody, například formou podpory exportu na náhradní trhy. Rozpoutal se frmol. A přišla krizka na Mytýska; v Česku panuje vážná obava, že obchodní řetězce si vyberou levnější dodavatele ze zahraničí. Rusko plánuje nahradit své klasické dovozce potravin jinými zeměmi, například Brazílií. Ale hlavně si chtějí vyrábět a produkovat vlastní potraviny. Také se nemohou dočkat, až budou moci být i v této oblasti na sebe a svoji soběstačnost patřičně hrdí. Nebylo nakonec dobře, že ty sankce přišly. Jinak by nás to nepřivedlo k poznání, že celá EU opravdu brání národnímu sebevědomí a soběstačnosti. Je třeba zpytovat svědomí, zhřešili jsme proti národním zájmům svojí leností a chamtivostí.
Drzá jsou však hlavně slova ministra Jurečky, který jako zloděj, křičí chyťte zloděje: “Chci zároveň jasně zdůraznit, že Rusko nesmí svévolně pošlapávat principy svobody a demokracie, na kterých je založena evropská společnost a stejně tak i platná a všeobecně přijímaná pravidla mezinárodního obchodu….” Velmi zvláštní; nebyla to náhodou EU a USA, kteří jako první začali trestat Rusko sankcemi? Nebyl snad už tento fakt jasným pošlapáváním principů svobody a demokracie? Není celé to evropské “letadlo” jen trestem, mučícím zařízením z Daliborova vězení, pro všechny, co se provinili rouháním vůči stavovské potravinářské cti?
Už jsme zapomněli, jak jsme se smáli z nápisů v ruských prodejnách „Vypěstováno v Rusku“? A tleskali jsme si, jak jsme doběhli Rusy, když si stěžovali, že “cizí jablka dováží a vlastní vyhazují”. To se nyní minimálně na pár roků změní. Tak si prostě vypěstují vlastní zeleninu, koupí krávy a budou sklízet. Jiní jdou mnohem dále a odkazují na zarputilost Rusů v minulosti. „Tihle západní idioti nechápou, že Rusko dokázalo přežít v nejdrsnější podmínkách hladomorů na zemi tisíce let. Rusko bylo soběstačné po dlouhé roky a nyní bude znovu. Nepotřebujeme vaše produkty(…) moc rádi budeme jíst i trávu, pokud budeme muset,“ řekl jeden z poslanců; dokonce si myslí, že masivní dovoz potravin do Ruska, který započal v 90. letech, byl jen propracovanou strategií, jak zničit ruské zemědělství a vytvořit podmínky pro závislost na Západu. http://www.redakcja.mpolska24.pl/6737/holokaust-chrzescijan
Ovšem, pod ruskými sankcemi strádá též Polsko, jehož ovocnářství a zelinářství je úzce orientované na ruský trh a v posledních sezonách vyvezlo do Ruska 700 000 tun jablek ročně, což je asi jako spotřeba všech jablek v ČR za pět let. Nejen v obchodních centrech Česka a Ruska, ale rovněž na polských sociálních sítích se proto od poloviny minulého týdne rozjela akce, která s využitím hashtagu #jedzjablka (v překladu „jez jablka“) vyzývá Poláky k tomu, aby jedli co nejvíce jablek z domácí produkce. Iniciativa vzbudila nečekanou pozornost a zapojil se už do ní například i polský prezident Bronisław Komorowski… Jak jsem již napsal 14. září 2014… Zde…
Bude se snad v Česku opakovat děs minulých let, kdy se vylévalo mléko, pálily tuny obilí a jablka cpala do kompostů, aby alespoň jako hnůj měla nějaký efekt, když školní jídelny jsou pro českou ekonomiku zcela nevýhodný byznys. Zatím nevadí, že objem 120 000 hl etanolu, využívaného pro výrobu pohonných hmot, u nás představuje zpracování asi 200 000 tun obilnin a k tomu využití odpovídající výměry orné půdy 45 000 ha, nebo 68 000 tun cukrovky ze 17 000 ha půdy…?
Inu, z lásky k Česku nevědí, kde vlastně jsou doma, kromě Monaka a dalších daňových rájů, hlavně že na tom trhnou, když myšlení českého národa je ve sdělovacích prostředcích, patřících Švýcarsku, Německu, Francii, Romům a bůhví komu ještě z EU, co je nevydařeným klonem RVHP…