Květa Pohlhammer Lauterbachová
26. 9. 2014 eRepublika
Nucené práce na Ukrajině, prapor Azov touží po žoldnéřích z EU, a k tomu všemu nelegální bombardování Sýrie.
Evropská unie podporuje nadále vládu Jaceňuka a Porošenka. Peníze na tento špás nejsou, leda by se složili evropští daňoví poplatníci. A potřeba je hodně, MMF prý přehodnotil částky z 19 miliard dolarů až na 100 miliard. Porošenkovi sice ve Washingtonu zatleskali, ale to bylo asi tak všechno. USA sice pomohly za 5 miliard Ukrajinu rozvrátit, ale ten drobný “zbytek” rozvráceného státu ve válce s vlastním obyvatelstvem už asi má platit EU.
A tak řešením na Ukrajině může být i zavedení „nucené, společensky prospěšné práce,“ ke které mají být povinně vyzváni dělníci, studenti, nezaměstnaní i zemědělci. S touto informací dnes přišly Deutsche Wirtschaftsnachrichten zde. Každý, od školáků až po starce, má tak přispět v rámci svých sil k obnově válkou zničených objektů, oprav hranic, letišť, opevnění a silnic. Němci ústy člena Bundestagu a člena parlamentního výboru u Evropské rady Andreje Hunka tvrdí, že navržené ukrajinské vládní nařízení ministryně pro sociální politiku by znamenalo porušení Evropské konvence o lidských právech. A pak že na Ukrajině není fašismus.
To už se ovšem dělo, jako v každé válce. Jak paramilitaristické, Kyjevem podporované skupiny, tak povstalci na východě Ukrajiny nařizovali civilistům nucenou práci, což bylo obecně kritizováno. Jenže milice nemají statut oficiální vlády podporované USA a EU. Pokud vládní nařízení projde, půjde o další krok směrem k tvrdé diktatuře na Ukrajině. A to je pravý opak toho, co vykřikovali na Majdanu: „Víc demokratické Ukrajiny“!
Příměří na Ukrajině je pouze zdánlivé. Separatisté na východě země trvají na odštěpení a chtějí si zorganizovat volby sami v listopadu. Tím pádem už nebudou akceptovat organizaci voleb v říjnu z Kyjeva. Volby na Ukrajině moc šancí na uklidnění nedávají. Podle průzkumu začátkem září by získal Porošenko kolem 30 %, ale pak by již přišla na řadu radikální strana s 12 % a teprve pak strana, vedená americkou figurkou Jaceňukem s 8 %. Svoboda nebo Pravý sektor by snad neměly mít šanci.
K tomu verbují extremistické profašistické milice Azov otevřeně zahraniční rekruty, ale pozor, zájem mají na lidech „pouze z Evropy“. Tato extremistická neofašistická organizace je takticky proevropská, fakticky ale radikální, nacionalistická a chce udávat svůj vlastní tón. Hoši chtějí revoluci. Azov dal zájemcům jasně najevo, že nemá peníze a bylo by dobré, kdyby rekruti s sebou přivezli co nejvíc zbraní. Kdokoliv by měl zájem do praporu Azov vstoupit, musí ale nejdřív přijet do Kyjeva, aby dostal požehnání ke vstupu. A co tito neofašisté slibují?
“Poznáš pouze válku a dobrodružství, možná také, jak vypadá smrt a těžká zranění, ale zůstanou ti také velké vzpomínky a přátelé na celý život.”
Nestačí evropští naivní dobrodruzi, kteří se nechali zlákat do boje v islámské „svaté válce“ ISIL, nyní je poptávka po dobrodruzích z Evropy, kteří by byli ochotni nasadit své životy na Ukrajině: Za vlast, za národ! To už jsme slyšeli mnohokrát.
Ukrajina, to byl včerejšek. Rusko se do války nepodařilo zatáhnout, tak následuje rychle další šachový tah: Sýrie. Humanitární bombardování pod záminkou boje proti ISIL? Zvláště když první, co bylo bombardováním zničeno, je 12 ropných polí v Sýrii? A v Iráku nebylo přitom bombardováno ani jediné. Proč asi? Otázek je mnoho. Jakou hru bude hrát Rusko, které má v syrském přístavu Tartus trvalou námořní základnu? Obama vůči Rusku přiostřuje, viz jeho včerejší řeč na půdě Rady bezpečnosti OSN. Ale Rusové na druhé straně podpořili rezoluci USA proti terorismu v RB a nechali Obamovi jeho “one-man-show” na půdě OSN. Poražení potřebují trochu útěchy a nějaké to mediální povzbuzení…