23.9.2014 Zvědavec
Zatímco Západ uvaluje nové sankce vůči velkým ruským energetickým společnostem, Rusko se obrací na Východ a již je připraveno podepsat druhý velký kontrakt s Čínou o přímých dodávkách zemního plynu do těch nejodlehlejších koutů Říše středu, a to „západní cestou“, což od základu zvrátí rozložení sil nejen na asijském energetickém trhu – píše se ve vydání Foreign Policy. Ve středu, 17. září, šéf Gazpromu Aleksej Miller na setkání s prezidentem sdělil, že během rozhovorů s čínskými partnery bylo dosaženo dohody o druhém velkém plynovém kontraktu, který předpokládá výstavbu plynovodu „Altaj“ a dodávky 100 miliard metrů krychlových plynu ročně do Číny. Orientačně bude tento kontrakt podepsán v listopadu tohoto roku.
Pro porovnání Gazprom vyváží do zemí Evropy asi 160 miliard metrů krychlových ročně. V souvislosti s tím, a rovněž v souvislosti s nevyřešenými otázkami tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, se evropští spotřebitelé obávají přerušení dodávek plynu z Ruska v prvním čtvrtletí 2015. V reakci na evropské obavy americký kongres již připravil balíček čerstvých sankcí vůči energetickým společnostem RF, které budou zavedeny v případě poruch u dodávek plynu.
„Podle názoru expertů je projekt „Altaj“ tahem Putina v reakci na sankce USA a EU. Ten je připraven rozhodně Washingtonu a Bruseli demonstrovat svůj silný trumf ve formě Číny. V konečném důsledku v tomto střetu Ruska a Západu bude mít větší prospěch Čína,“ poznamenává publikace.
Aby se uspokojil nedostatek plynu a apetit rychle rostoucí ekonomiky, má Čína dvě možnosti: buď navýšit dovoz zkapalněného zemního plynu za dosti vysoké ceny asijského energetického trhu, jehož základními dodavateli jsou Austrálie, Katar, Kanada a USA, nebo čerpat plyn plynovody ze střední Asie a Ruska. Dodávky plynu z Ruska „západní cestou“ nedostatek plynu v důsledku potenciálního snížení objemu těžby břidlicového plynu zcela pokryjí. Pumpování levného plynu ze západní Sibiře se stane příčinou snížení dodávek LNG z ostatních zemí.
Podle odhadů západních expertů vytlačí dodávky plynu plynovodem „Altaj“ z čínského trhu asi 21 milionů tun dovozů zkapalněného plynu z ostatních zemí. To bude ranou pro takové exportní země LNG, jako USA, Kanada, Austrálie a Katar, jejichž dodávky jsou orientovány převážně na čínský energetický trh, jehož apetit neustále roste. Obrovské objemy dodávek plynu z Ruska mohou v nejbližších několika letech zcela zhroutit ceny plynu na asijském trhu, což vyvolává silné obavy u ostatních dodavatelů. Austrálie již má spoustu otázek ohledně budoucí přítomnost na čínském trhu.
Jakmile budou plynovody „Altaj“ a „Síla Sibiře“ zprovozněny, začne tvrdý boj mezi ruskými dodávkami plynu ze střední Asie a západní Sibiře a dodavateli z Kataru, Austrálie, Kanady a USA. V jistém smyslu se Čína stane ohniskem střetu zájmů Ruska, USA a Kanady, tvrdí Foreign Policy.