Michael Snyder
17. 9. 2014 Střípky ze světa
Obama naseká větší dluh, než všichni jeho předchůdci dohromady. „Verze, že Obamova administrativa má rozpočtový deficit pod kontrolou, lže totálně a po všech stránkách,“ píše Michael Snyder, editor šťavnatě nazvaného amerického portálu The Economic Collapse.Reálný deficit přitom vykazuje web téhož ministerstva. Ke 30. září 2013 ho uváděl ve výši 16,738.183,526.697,32 dolarů, k polovině září 2014 ve výši 17,742.108,970.073,37 USD. Jen dluh federální vlády „tak ve skutečnosti za méně než 12 měsíců narostl o víc než tisíc miliard“.
Za „prvních 11 měsíců fiskálního roku 2014 dělá podle ministerstva financí dluh federální vlády 589 miliard dolarů. To je však cifra čistě pro veřejnost, založená na účetních tricích, které skutečně akumulovaný dluh značně podhodnocují.“
A tak „svůj zdivočelý dluh šponujeme dál, jakoby žádné zítra ani nebylo, a budoucnost vlastní země ruinujeme“ (Snyder to v přiloženém originále dokládá i exponenciálně strmou křivkou).
„Je to největší vládní dluhová bublina v celých světových dějinách.“ Zato „těch ale, kdo jsou s tím ochotni cokoli dělat, je zřejmě zoufale málo. Cpeme se doslova na dluh a většina Američanů má zřejmě za to, že je to paráda a frajeřina.“
Tak neskutečnou lehkomyslnost živí hlavně fakt, že „jsme následky za tolik dluhů ještě nikdy nenesli.“ Donekonečna to nevydrží: „Co takhle zeptat Řeků?“
„Totálně vyšinutá a marnotratná politika této administrativy i Kongresu přibližuje kvapem den, kdy nás účet nemine.“ Snyder to dokumentuje i řadou ilustrací:
„Státní dluh Spojených států narostl za dobu, kdy je Barack Obama v Bílém domě, o víc než 7 tisíc miliard dolarů. Než skončí Obamův druhý mandát, nasekáme pod jeho vedením větší dluh, než za všech předchozích prezidentů Spojených států dohromady.“
„Státní dluh Spojených států je dnes 5.000krát větší, než když byl roku 1913 založen Federální rezervní systém.“
„Na hlavu dnes mají Spojené státy větší dluh, než Řecko, Portugalsko, Itálie, Irsko i Španělsko.“
„Průměrný úrok z obchodovatelného vládního dluhu činil v srpnu 2,028 procenta. V lednu 2000 to bylo 6,620 procent. Dostat se na stejnou úroveň dnes, jen úrok z vládního dluhu překročí tisíc miliard dolarů ročně.“
„Vláda Spojených států akumulovala přes 200 tisíc miliard nekrytých závazků, splatných v příštích letech. Více než 200 tisíc miliard dolarů jsme jinými slovy naslibovali přesto, že na to nemáme.“
„Thomas Jefferson jednou prohlásil, že ´utrácet peníze, splatné až později, se rovná defraudaci budoucnosti ve velkém´.“
„To, co nadělujeme budoucím generacím, je absolutně nezodpovědné. Své děti a vnoučata okrádáme o tisíce a tisíce miliard, a vědomě je tak odsuzujeme k doživotnímu dluhovému otroctví.“
„Před 40 lety činil úhrnný dluh země (všechny dluhy vlády, byznysu i jednotlivců) kolem 2,3 tisíc miliard dolarů. Dnes narostl na 59,4 tisíce miliard dolarů.“
„Podělí-li se suma, již země ve všech podobách dluží, na průměrnou čtyřčlennou rodino to dělá zhruba 735.000 dolarů.“
„Tolik dluhů po splatnosti, že už je řeší inkasní agentury, má šokujících 35 procent Američanů.“
„Naše země je oceánem červených čísel a jediná cesta, jak tu bublinu dluhů nenechat prasknout, je nafukovat ji ještě rychlejším tempem, než jakým roste ekonomika.“
„Došlo to tak daleko, že i některé z největších světových bank přiznávají, že naše praxe už je naprosto a po všech stránkách neudržitelná.“
„Alarmující studii o státním dluhu zveřejnili stratégové Deutsche Bank. Kladla si za cíl zjistit, je-li dnešní trh dluhopisů bublinou. Dospěla k závěru, že v posledních 20 letech, na rozdíl od minulosti, už ekonomické boomy a krize nedělí ani žádný mezičas.“
„Náš nynější systém pomalu umírá. Dochází mu pára. O tom, že žijí z gigantické dluhové bubliny, která se donekonečna neudrží, však většina Američanů nemá ponětí. Soudí, že pokud jim politici říkají, že všechno je O.K., dělat si z toho hlavu není proč.“
„Naše dluhy však rostou den co den.“ S „našimi dlouhodobými finančními problémy to jde s kopce“.
„Jednou ta bublina ovšem praskne“ – a „pak nás čeká hotové peklo“.