Elliott Auckland
29. 9. 2014 Zvědavec
Fakta o dohodě z 25.září:
Existující dluh
Ukrajina zaplatí okamžitě 2 miliardy dolarů existujícího dluhu, který má vůči Rusku. Pak zaplatí další 1,1 miliardy dolarů splátek před koncem roku. To je méně, než Rusko dříve požadovalo, tedy aby Ukrajina zaplatila svůj dluh ve výši 5 miliard dolarů, a je nejasné, jaký postoj Rusko ohledně těchto zbývajících 1,9 miliard dolarů zaujalo.
Dodávky zemního plynu
Rusko souhlasilo prodat Ukrajině plyn za cenu 385 dolarů za 1000 kubíků, jakmile bude zaplacena úvodní tranše splátky dluhu 2 miliardy dolarů. Tato cena je považována za nízkou, kdy je zde 100 dolarů slevy oproti aktuální ceně, která bude v platnosti opět za 6 měsíců. Což znamená 485 dolarů za 1000 kubíků plynu od března 2015.
Souhlas vlády
Obě strany nyní musí nechat tuto dohodu schválit svými vládami.
Analýza:
Splacení dluhu bude znamenat značný tlak na měnu, protože dolary budou muset být nakoupeny na trhu. Je nanejvýš pravděpodobné, že dolary přijdou z úvěru MMF. Ale vzhledem k tomu, že většina půjčky je nyní používána na placení za plyn, je velikost úvěru značně neadekvátní. Pokud MMF myslí podporu Ukrajiny vážně, bude muset výrazně navýšit velikost půjčky, jak již bylo oznámeno.
Dohoda o prodeji plynu za 385 dolarů po 6 měsíců jen oddaluje krizi na období po zimě, aby se umožnilo Ukrajině přežít. Výměnou za umožnění Ukrajině mít plyn přes zimu dostane Rusko peníze zpět u svých dluhů, kterými ho dříve Ukrajina vydírala. Avšak jak již bylo zmíněno, Ukrajina nemá dost peněz, aby zaplatila starý dluh za plyn, nemluvě o samotném novém plynu.
Schválení vládou v Rusku nebude problém. Nicméně na Ukrajině je poměrně pravděpodobné, že bude tato dohoda zablokována Radou a extrémními stranami, které soupeří o hlasy před nadcházejícími volbami. Nouzové vyplacení MMF a stávající legislativa odstraní dotace u ceny plynu a tudíž si jeho cenu nebudou moct ukrajinští spotřebitelé dovolit.
Ukrajina je opět nucena volit mezi Evropou a Ruskem. Pokud bude Ukrajina pokračovat na cestě k evropeizaci, učiní to Rusko pro Ukrajinu co nejdražším. Nakonec se k tomu budou muset MMF a USA postavit. Pokud to Západ myslí s podporou Ukrajiny vážně, pak bude potřeba balíčku nouzového vyplacení, který je třikrát či čtyřikrát či vícekrát větší, než stávající.
Nejožehavější ekonomickou otázkou Ukrajiny je platební bilance. Ukrajina musí prodávat zboží, aby mohla dovážet energii. Tradičně musela prodávat toto zboží Rusku. Ale pokud si Ukrajina zvolí cestu evropeizace, nebude moct prodávat do Ruska, a proto bude muset změnit svoji ekonomiku, aby mohla prodávat do Evropy – což je proces, jehož realizace zabere nejméně pět let. Tudíž mezitím musí dát MMF Ukrajině peníze jen tak, granty, nikoliv úvěry, aby ta se mohla financovat, zatímco bude restrukturalizovat ekonomiku.
Avšak v tom je právě problém – peníze jen tak. Pokud by Ukrajina nebyla zbankrotovanou zemí, nebyl by v tom tak velký problém. Nicméně když jsou rozdány peníze zdarma, jsou vždy nevyhnutelně ukradeny, jak se již děje s penězi MMF na Ukrajině, jak jsme probírali v minulém článku.
Západ musí teprve pochopit, že nejdříve musí zaplatit částku blížící se 100 miliardám, aby udržel Ukrajinu nad vodou, a že, zadruhé, peníze nic nevyřeší, jen budou ukradeny. MMF bude v určitý okamžik nucen to zarazit.
Jakmile MMF kohoutek Ukrajině zastaví, pak nebude mít Ukrajina na výběr a bude se muset vrátit do náruče Ruska a připojit se k Celní unii, nikoliv k Evropské unii. Tedy samozřejmě pokud nebude do té doby na Ukrajině svržena současná vláda a země si nezvolí ruskou cestu z důvodu čistého ekonomického přežití.
Řecko mělo během nouzového vyplácení MMF a Evropskou unií jednu vládu za druhou, a ty nemusely zápolit s občanskou válkou a s možností, že budou mít snadnou cestu ven (s Ruskem).
Názor, že ukrajinská vláda může současný stav přežít, je čirou fikcí toho nejutopičtějšího druhu.