16. 9. 2014 eRepublika
Tehdejší hlavní US-fízl Stewart Baker, bývalý poradce NSA v Bushově vládě, je dnes krapet rozmrzelý. Yahoo totiž po odtajnění dokumentů soudem dalo tehdejší vydírání Bushovců veřejně na web.
Na korporátních listech jako Washington Post je dnes zajímavé už jen to, že se občas kvůli vlastním zájmům dostanou do sporu s vládní administrativou. Masivní fízlování v rámci Patriot Act zničilo v USA svobodu projevu de jure. Pak není divu, že boj začal probíhat také de facto. Pokud by totiž velké noviny a média úplně vzdaly obranu občanských svobod v USA, pak by je korporátní majitelé jako Bezos v případě WP mohli úplně odepsat. Lidé by je prostě přestali číst. Příkladem angažovaného “boje” WP za občanské svobody může být nedávný článek o postupu vlády proti Yahoo v roce 2008. Jistěže článek nejde tak daleko, že by publikoval fakta Snowdena, ale i tak říká leccos zajímavého. Komentuje rozhodnutí soudu deklasifikovat spor této firmy s vládou s USA. Tím se na světlo médií dostalo 1500 výbušných stran tajných dokumentů, které stojí za to komentovat.
Klíčová fakta jsou následující. Vláda USA v roce 2008 pohrozila firmě Yahoo, že dostane pokutu 250.000 dolarů denně za to, že nechce plošné fízlování jejich sítí. Firma tehdy ještě žila ve starých představách o tom, co je demokracie. Podobný zásah do občanských svobod svých klientů považovala za protiústavní a podala proti němu žalobu. Odtajněné dokumenty ukazují postup, kterým tehdejší Bushova vláda v rámci tzv. “boje proti terorismu” donutila internetové giganty jako Yahoo, Google a Apple a další, aby se podíleli na fízlovacím programu PRISM a později i TEMPORA. Podrobnosti o tomto programu zvěřejnil Snowden a skupina Anonymous, viz naše starší články. Analýzu celé aféry s odposlechy najdete v článku Jak šlape odposlouchávaná americká demokracie. Z materiálů NSA o sledovacím programu PRISM spuštěném v roce 2007 a vyberme rozsah webů a služeb, které tento program odposlouchává ze světových sítí.
Firma byla vydíraná v rámci zákona Protect America Act (2007), který se obratem ruky změnil na slavný FISA Amendments Act (2008). Pak se rozběhlo fízlování kohokoliv a čehokoliv, včetně státníků se Spojenými státy spřátelených zemí, pochopitelně včetně průmyslové a ekonomické špionáže. Viz Snowdenova zveřejnění pro průmyslovou špionáž spojenců USA. Tento program běží i nyní a USA z něj neustoupily, protože zákony a vládní prováděcí předpisy platí dál.
Tehdejší hlavní US-fízl Stewart Baker, bývalý poradce NSA v Bushově vládě (Department of Homeland Security), je dnes krapet rozmrzelý. Yahoo totiž vytáhlo tehdejší vydírání Bushovců na web, čemuž se nelze divit (stránky procesu zde). Hlavní fízl se brání tím, že dnešní kritikové nechápou tehdejší situaci a že vytrhli celý tehdejší proces z tzv. “kontextu”. Totéž si myslíme i my. Proto postupně dodáváme celý kontext ve faktech o Sýrii, o Blízkém východě, Íránu, Libyi a postupu vlády USA ve světových konfliktech. Viz heslo “válka čtvrtého typu”.