Martin Hekrdla
5. 8. 2014 Literárky
I když Argentina (jako řada dalších zemí Latinské Ameriky) požaduje vyšetření válečných zločinů Izraele v Gaze, přece jenom se – v Buenos Aires dnes všudypřítomný – plakát „Basta buitres!” (volně přeloženo: Dost bylo supů!) vůbec netýká krvácející Palestiny. Jako „supi” jsou tam prezentovány spekulační fondy, které minulý týden poslaly Argentinu do platební neschopnosti, do již druhého bankrotu během pouhých třinácti let. Osud státu s více než čtyřiceti miliony obyvatel drží v rukou dva lichváři, NML Capital Fund (ze skupiny Elliott Management Corporation v čele multimiliardářem Paulem Singerem) a hedgeový fond Aurelius Capital Management. A ovšem také americký soudce Thomas Griesa.
No a? Koho to u nás zajímá, když nám krvavé třísky a přízraky většího konfliktu létají hned za humny na Ukrajině a když pouhý výčet raketových útoků na uprchlická centra OSN v Pásmu Gazy, která jsou často umístěna v budovách škol, už bez vypnutí rozumu a citu jednoduše nelze ustát? Jenže Argentina je onou pověstnou kapkou rosy, v níž se dokonale obráží všechna zlověstná znamení společenského vesmíru. Klidně můžeme zapomenout, že naše sněmovní volby 2002 se zprava podávaly jako „záchrana Česka před Argentinou”, tedy před argentinským bankrotem 2001, k němuž měl naši vlast dovést Vladimír Špidla (Avšak teprve volby 2010 pravice vyhrála, když se jí zdařilo zabránit levici v „cestě do Řecka”, do země permanentního dluhu, v níž finanční supi naplno již úřadovali.)
Argentinská tajemství
Zatajili nám „Argentinazo”, lidové povstání (39 lidí zabitých ostrou střelbou policie, z toho 9 dětí na Plaza de Mayo v Buenos Aires), které před Vánoci 2001 svrhlo prezidenta (Fernando de la Rúa uprchl – podobně jako Nicolae Ceaușesku v prosinci 1989 – ze střechy prezidentského paláce helikoptérou). Zatajili nám, že argentinští zaměstnanci poté převzali stovky firem a řídili si je – i správu svých čtvrtí – docela sami (a činí tak v řadě případů dodnes). Některým levicovým uctívačům této revoluční spontaneity dosud zůstalo utajeno, že absence organizovanosti i jasného programu, ba odvrat argentinských povstalců od všech politických stran a od politiky vůbec (tedy od klíčové otázky státní moci), i po tak velkém zemětřesení umožnily rychlý návrat k moci klasické politické třídě. Vrátila se sice v podobě progresivní, neoliberalismus ostře kritizující Justicionalistické strany vedené Néstorem Kirchnerem (prezident v letech 2003-2007) a jeho manželkou Cristinou Kirchnerovou, která je prezidentkou dodnes. Prezidentkou nyní nepříliš oblíbenou, protože „rozhádanou” s globálními hráči i se středními vrstvami, které inflace (30 procent!) znovu tlačí k apoštolské chudobě. Ale pilíře systému, jeho endemická korupce i globální vazby – přes četné konflikty se zahraničními korporacemi a finančními centry – zůstaly nedotčeny. Tohle je přece – hej, vy tam dole! – zkušenost…
Aktuální vývoj v Argentině hlásí celému světu další závažný fakt: poslední globální krize nijak neotřásla nadvládou finančních spekulantů, jimž dokonce přisluhuje americký justiční systém. Je svým způsobem příznačné, že nový bankrot Argentiny pojmenovalo v pátek 1. srpna 2014 Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA); ještě před dvěma třemi lety pomalu nebylo možné ve slušné společnosti slova jako „swapy” nebo „(finanční) deriváty” vyřknout, natož jako součást názvu instituce, která dává špatné vysvědčení jakékoli zemi (Řecko si „stavěly do latě”Evropská unie – EK i ECB – a Mezinárodní měnový fond, takzvaná Trojka). Čas oponou trhnul – a svět se… nezměnil.
Příběh s varováním
Něco tu nehraje. Cristina Kirchnerová v uklidňujícím projevu o této dluhové krizi („Argentina platila, platí a platit bude”) najednou poukázala na Gazu a řekla: „Žijeme v hluboce nespravedlivém a násilném světě.” Myslím, že to bylo varování finančním pánům tohoto světa, nespravedlivého a násilného na každém rohu. Chtějí snad lichváři další povstání v Argentině, tentokrát pořádné, organizované a ještě tvrdší? Od hesla „Dost bylo supů!” může totiž být jenom krůček k úvaze, co reálného dělat, aby již doopravdy vyhynuli.