Michael Collins
12.6. 2014 Zvědavec
Plány a hráči byli připraveni již roky a vše se vyplatilo. Bílý dům a jeho páníčci mají nakonec svého insidera na místě a řídí Ukrajinu. Stojí za to si poslechnout hodnocení bývalého amerického velvyslance na Ukrajině Johna E. Herbsta a jeho zástupce zhruba v době, kdy řídili Porošenka. Velvyslanec ho považoval za „mrzkého oligarchu“ a jeho zástupce poukázal na to, že „Porošenko je pošpiněn věrohodnými obviněními z korupce“.
Šíření značkové demokracie po celém světě je tvrdá práce. Někdo ji dělat musí.
Dvě diplomatické zprávy z veřejné knihovny WikiLeaks o americké diplomacii uvádí, že nově zvolený ukrajinský prezident, Petro Porošenko, byl agentem ministerstva zahraničí Spojených států. Důvěrná zpráva z amerického velvyslanectví v Kyjevě z 29. dubna 2006 zmiňuje nově zvoleného prezidenta dvakrát.
„Během setkání s velvyslancem 28. dubna náš ukrajinský (OU) insider Petro Porošenko důrazně popřel, že používal svůj vliv na generálního prokurátora k tomu, aby tlačil na zástupce Tymošenkové Oleksandra.“
„Během setkání s velvyslancem 28: dubna náš ukrajinský (OU) insider Petro Porošenko popřel, že stál za nedávným rozhodnutím generálního prokurátora Oleksandra Medvedko vydat zatykač na zástupce Tymošenkové Oleksandra Turčynova. … aby ho vyslechl ohledně údajného zničení souborů SBU (ukrajinská rozvědka) týkajících se postavy organizovaného zločinu Semjona Mogileviče.“ (Ruského mafiánského bosse bossů). Veřejná knihovna WikiLeaks o americké diplomacii
Motiv údajného zničení souborů se objevil ve zprávě velvyslanectví ze 14. dubna 2006.
„Soubory obsahovaly informace o spolupráci Tymošenkové s Mogilevičem, když řídila Spojené energetické systémy v druhé polovině 90. let.“ WikiLeaks
Julia Tymošenková, ctižádostivý oligarcha, je miláčkem jak Bushovy, tak Obamovy vlády, kvůli své roli v oranžové revoluci v r. 2004, která dosadila k moci první moderní protiruskou ukrajinskou vládu. Pomohla vyjednat dohodu o dodávkách zemního plynu mezi Ukrajinou a Ruskem.
Další zmínka o Porošenkovi vyjasňuje, že ministerstvo zahraničí spatřovalo budoucí hodnotu Porošenka v jeho insiderské roli.
„OU-insider Petro Porošenko usiloval o pozici premiéra.“ WikiLeaks
Ministryně zahraničí Hitlary Clinton se setkala se současným prezidentem v r. 2009, když působil jako ukrajinský ministr zahraničí. Obsah setkání byl popsán v důvěrné zprávě amerického velvyslanectví v Kyjevě 18. prosince 2009:
(V rozmluvě s ukrajinským ministrem zahraničí Petro Porošenkem) „(ministryně zahraničí Clinton) zdůraznila, že Spojené státy předjímají ke členství v NATO řadu cest.“ WikiLeaks
Protože svoji práci prováděl tajně, a byl „naším insiderem“, plyne z toho, že Porošenko hrál roli agenta: „někoho najatého nebo naverbovaného tajnou službou, aby pro ni dělal. Osoba, které se agent zodpovídá – činný zaměstnanec tajné služby – je znám jako operativec“, Encyklopedie špionáže, rozvědky a bezpečnosti
Trošenko je ukrajinský oligarcha, jeden ze zhruba padesáti nejbohatších občanů, kteří zemi řídí. Je nepravděpodobné, že prezident dostal za své služby peníze, ale je vysoce pravděpodobné, že v důsledku z toho vytěžil finanční výhody.
Uprostřed chaosu a trosek na Ukrajině může nedávné zvolení Porošenka znamenat naprostou synchronizaci americké a ukrajinské politiky ohledně východních regionů, kde jsou ukrajinští občané ve svých městech a vesnicích vystaveni bombardování ze vzduchu a ze země.
Falešné naděje na shromáždění na počest dne D?
Na nedávné vzpomínkové akci na den D ve Francii zařídili německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Francois Hollande patnáctiminutové setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a nově zvoleného ukrajinského prezidenta. Oba vůdci souhlasili, že vojenské akce musí být zastaveny a stanovili datum setkání, na kterém má být tohoto cíle dosaženo. Putin zašel dále, než jen k vojenskému urovnání, a nabídl Ukrajině její bývalé slevy na ruský plyn.
Podle Guardian „Putin řekl, že vítá Porošenkovu výzvu k ukončení krveprolití a líbil se mu jeho přístup k vypořádání krize, ale chtěl počkat, než to ukrajinský vůdce sdělí podrobně národu“. Porošenko poskytl národu jisté podrobnosti, ale nebylo to to, co chtěl slyšet Putin, aby se pokročilo dále. Inaugurační projev v Kyjevě obsahoval i přání prezidenta podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a usilovat o naprostou integraci do EU, což znamená i členství v NATO.
„Drazí přátelé, mám pero připravené v ruce. Jsem nyní připraven. Jakmile EU učiní odpovídající rozhodnutí, podpis ukrajinského prezidenta se okamžitě pod tímto dokumentem objeví. Považujeme asociační dohodu za pouhý první krok k plnému členství Ukrajiny v Evropské unii.“ Petro Porošenko, 7. června
Když Porošenko mluvil, „Obyvatelé (Slavjansku na východní Ukrajině) říkali, že zvuky ostřelování zněly v pátek kolem celého města“, ABC, 7. června
Kterému Porošenkovi můžeme věřit? Prezidentovi, který pracoval pro USA jako „náš ukrajinský insider“, nebo zvolené hlavě suverénního státu provádějícímu upřímnou diplomacii?
Právě teď je správné sázet na válkychtivou rétoriku inauguračního projevu. V silně zdokumentované zprávě RT ukázala práci jednotek prezidenta Porošenka ve Slavjansku – osm mrtvých ze včerejška, díky vzdušnému bombardování separatistů v městské správní budově.
„Smrt a destrukce jsou hlášeny z východu Ukrajiny, kde dělostřelectvo Kyjeva obnovilo ostřelování vzbouřeneckého města Slavjansk. Místní RT říkají, že jsou bez vody a elektřiny již několik dní a že jejich naděje slábne.“ RT, 8. června
5 miliard dolarů utracených na nastolení k USA přátelské vlády na Ukrajině zafungovalo. „Náš ukrajinský insider“ Petro Porošenko je prezidentem. Byl před pěti lety informován, že USA chtějí Ukrajinu v NATO, a nepochybně slyšel projev vice-prezidenta Joe Bidena v Kyjevě. Bez hlasování kongresu, nebo platné smlouvy, Biden ujistil pučistickou vládu, že naše vláda tam bude a pomůže jí.
USA budou stát za Ukrajinou tváří v tvář ruské agresi, řekl Biden.
„Přijel jsem do Kyjeva, abych vás informoval, pane premiére, a také všechny Ukrajince, že Spojené státy stojí za vámi a pracují na podpoře všech ukrajinských snah o lepší budoucnost. Měli byste vědět, že po této cestě nepůjdete sami. Půjdeme s vámi.“ Vice-prezident Joseph Biden, 22. dubna
Plány a hráči byli připraveni již roky a vše se vyplatilo. Bílý dům a jeho páníčci mají nakonec svého insidera na místě a řídí Ukrajinu. Stojí za to si poslechnout hodnocení bývalého amerického velvyslance na Ukrajině Johna E. Herbsta a jeho zástupce zhruba v době, kdy řídili Porošenka. Velvyslanec ho považoval za „mrzkého oligarchu“ a jeho zástupce poukázal na to, že „Porošenko je pošpiněn věrohodnými obviněními z korupce“.
Šíření značkové demokracie po celém světě je tvrdá práce. Někdo ji dělat musí.