1.6.2014 Zvědavec
Majdan se nerozejde, dokud nebudou splněny všechny jeho požadavky – to je odpověď nezávislých iniciativ Majdanu na opatrnou výzvu Vitalije Klička, aby se Majdan rozpustil a vyklidil obsazené budovy včetně kyjevské radnice, protože požadavky Majdanu již byly splněny a radní potřebují „klid na práci“.
Majdan se nerozejde, dokud nebudou splněny všechny jeho požadavky a plánuje po květnu další rozvoj.
Prohlášení v tomto duchu spolu s „Manifestem společenství Majdanu“ byly ve středu (28. 5. 2014) schváleny a podepsány, oznámila koordinátorka tiskového centra Majdanu, Natalija Solovjeva.
„My – organizace, které nebyly na Majdanu jen fyzicky přítomny, ale které jsou rozhodnuty zachovat i ducha Majdanu, ducha návrhů, vývoje a řízení změn na Ukrajině,” cituje ji “Ukrinform”.
“Majdan se nerozejde, dokud nebudou splněny požadavky Majdanu: potrestání zločinců; lustrace; balík zákonů, které změní systém vlády; není vytvořen ústavní zákon pro oblast komunit; nejsou potrestáni pachatelé masakrů; není vytvořena územní komunita Kyjeva, aby vykonávala samosprávu,” řekla Solovjeva.
Uvedla, že “fyzický Majdan” musí být zachován a dále zušlechtěn.
“Majdan musí zůstat zachován, ale musí být změněn strukturálně, a to prostřednictvím soutěže na reorganizaci území Majdanu (architektonické soutěže). Majdan by měl být zachován v hranicích prvotních barikád, dokud nebude přeměněn na centrum pro budování občanské společnosti,” přečetla Solovjeva.
“Fyzický vzhled Majdanu by měl být zušlechtěn a využit pro výstavbu materiálně-vzdělávacího komplexu. Majdan by měl být pěší zónou,” říká se v Manifestu.
Mezi veřejnými organizacemi a komunitami, které Manifest podepsaly, jsou “Koordinační rada Majdanu“, “Veřejná rada Majdanu“, “Rada veřejných iniciativ Majdanu“, kněží různých vyznání, lustrační komise Majdanu, „Otevřená univerzita Majdanu“, „Stovky Majdanu“ a další.
Představitel „Duchovní rady Majdanu“, Alexandr Krivonosov, varoval, že politikům nepřísluší rozhánět Majdan:
“Politici Majdan nevytvořili, nemohou jej tedy rozpustit. Majdan bude existovat do té doby, dokud nebudou splněny naše požadavky a dokud nám nebude nyní již současná vláda naslouchat.”
Členka občanské platformy “Nová Země”, Xenija Mackewičová, řekla:
“Vláda hovoří o tom, že Majdan dosáhl svých cílů. Ale není tomu tak. Ani jeden z požadavků Majdanu nebyl splněn.“
“Majdan se musí zmenšit a reorganizovat, ale Majdan musí zůstat zachován,” řekl “ukrajinským novinám” zástupce lustrační komise Majdanu Sergej Bojko.
Iniciativy Majdanu na tiskové konferenci zmínily, že nyní probíhá rotace lidí na Majdanu – mnozí z těch, kdo se účastnili bojů na východě, se na Majdan brzy vrátí – a to umožní obnovení pořádku.
Organizace Majdanu navrhují uspořádat veřejné slyšení o budoucnosti budovy kyjevské radnice.
“Nejsme jednotní, pokud jde o budoucnost této budovy, ale jsme přesvědčeni, že by o ní měli rozhodnout lidé z Kyjeva a nikoli úřady,” řekl Bojko. Podle jeho názoru může být budova radnice využita pro výstavbu občanského centra nebo občanského prostoru pro obyvatele Kyjeva.
Bojko si myslí, že Dům odborových svazů může být přestavěn na veřejné materiálně-vzdělávací centrum: „Mělo by jít o speciální veřejné centrum pro nejvýznamnější veřejné iniciativy, které pracují na vytvoření ukrajinské občanské společnosti“, řekl.