Tereza Spencerová
2. 5. literárky
Co nedokáže armáda, dokážou neonacisté z Pravého sektoru. Ve městě po střetech s pochodem místních „federalistů“ hoří několik budov, vzduchem létají Molotovovy koktejly a podle Kyjeva byli už dopoledne zabiti tři lidé a patnáct jich bylo zraněno. V podvečer pak v Budově odborů zahynulo nejméně 38 lidí – někteří uhořeli, jiní se udusili dýmem, další zemřeli po skoku z vyšších pater .
Tento potenciální zárodek skutečné občanské války přitom česká mainstreamová média popisují jen velmi krkolomně, příkladem budiž například tvrzení, podle něhož se PS a hooligans v Oděse střetli „s proruskými aktivisty žádajícími federalizaci Ukrajiny a samostatnost její východní části“. Tato bizarní a navzájem se vylučující charakteristika nicméně shodou okolností odpovídá aktuálnímu myšlenkovému horizontu mladých Ukrajinců – 78 procent z nich (ve věku mezi 18 a 26 lety) podle průzkumu rovněž nechápe rozdíl mezi pojmy „federalizace“ a „separatismus“.
Kyjevu mezitím vypověděla poslušnost další města, mezi nimi i Alčevsk a Antracit, „lidová republika“ v Doněcku svou moc rozšířila o úřad místní prokuratury, jejíž sídlo obsadila na Prvního máje, a rebelové ve Slavjansku jako „gesto dobré vůle“ propustili dva zajaté příslušníky elitních oddílů Alfa.
Mimochodem, referendum, které je v Doněcku naplánováno na 11. května, předloží voličům jedinou otázku a v ní není ani zmínka o Ukrajině nebo Rusku. Zní: „Podporujete vznik Doněcké lidové republiky?“ Nikdo přitom s jistotou netuší, co se stane, kdyby většina účastníků referenda řekla „ano“. Agentura McClatchy´s cituje lídry „lidové republiky“, podle nichž nejde ani tolik o připojení k Rusku nebo vyhlášení nezávislosti, jako o důrazný vzkaz Kyjevu, aby tomuto lidnatému průmyslovému regionu začal naslouchat. Pokud by prý Kyjev souhlasil se dvěma dlouhodobými požadavky, nic z toho všeho by se nemuselo dít. „Pokud by kývli na to, že ruština bude druhým oficiálním jazykem Ukrajiny, tak aby všichni byli s to rozumět oficiálním dokumentům, které je třeba přečíst a podepsat, a pokud by Doněcku dali více místní kontroly nad daněmi, které se posílají do Kyjeva, abychom tady z toho mohli udělat lepší místo k životu, byli bychom nejspíš spokojeni,“ říká člen městské rady Nikolaj Zagorujko. „Ve skutečnosti, kdyby na oba požadavky přistoupili, mohli bychom referendum odsunout a později na něj úplně zapomenout.“