Jak FBI určí váš aktivistický ksicht

Autor: redakce e-republika
10. 5. 2014
Kolega se ocitl v dobré společnosti. Konec konců, StB nepostupovala jinak, neb důvěra občanům musí být spolehlivě prověřena patřičnými orgány a nakonec i Orgánem jako takovým.


Kolega z redakce byl řečnit 8. května na demonstraci k výročí osvobození, viz článek Demonstrace ke Dni vítězství: Zabraňme válce! Tuto akci bojkotovaly jiné aktivistické skupiny, které si tím docela pomohly, neb nebyly (jako náš kolega) natáčeny kamerami s vysokým rozlišením pro účely různé, a také nejrůznější. Viz článek Bouchací kuličky a terorismus. Ale kolega se aspoň dostal do dobré společnosti, viz následující zprávu.

Aktivisté z Center for Constitutional Rights připravují žalobu na FBI, která nikdy nemá dost fízlování. Fízlové připravují databázi rozpoznávání obličejů, tzv. Next Generation Identification (NGI). Ta vytváří databázi ksichtů jako má FBI databázi na otisky prstů. Rozdíl je ovšem v tom, že do ksichtové databáze se pravděpodobně v rozporu se zákonem denně přidává přes automatický scanning tisíce fotografií a portrétů z nejrůznějších webových zdrojů. Neoficiální odhady tvrdí, že zde bude uskladněno 52 miliónů obličejů do roku 2015. Už v roce 2012 NGI zpracoval kolem 13,6 miliónu obrázků, které obsahují skeny asi 7-8 miliónů lidí. Tím se současná databáze zvětšila na 16 miliónu tváří. Nové záznamy (Facebook, kolektivní fota apod.) přibývají tempem 55 tis. fotek denně, které jsou zpracovávány do individuálních portrétů. Pokud vás zajímá, odkud FBI své zdroje bere, podívejte se na toto gigapixelové rozlišení průvodu hokejových fanoušků během Stanley Cup v Kanadě. Aktivisté tvrdí, že identifikace tváří je nelegální, protože kriminalizuje nevinné a porušuje zákon na ochranu soukromí.

Pilné české fízlovací agentury se mohou k hlásit k hrdé minulosti. A už leccos po sametu dokázaly, například tajné transporty unesených osob (Seznam tajných letů CIA přes Prahu? Jedním klikem!) nebo nedávné prohrabávání mešity během hlavních modliteb (Švejk hlásí, že se máme dobře a útočíme na mešity). Připomeňme článek z Britských listů, kde se britští poslanci (nikoliv naši, pochopitelně) dotazují, kdo vlastně ty novodobé fízly 21. století kontroluje. Citujeme z článku “Snowdenova odhalení jsou “ztrapňující obžalobou” neefektivního dohledu nad britskými tajnými službami”:
Keith Vaz napsal(a):
“Dosavadní systém byl vytvořen tak, že má provádět dohled nad špiony z dvacátého století, a vůbec nezohledňuje realitu bezpečnostních a výzvědných služeb v jednadvacátém století,” konstatoval šéf parlamentního výboru pro otázky vnitra Keith Vaz. “Výzvědné služby fungují s použitím nejmodernější technologie a musejí být kontrolovány také systémem, který používá nejnovější technologii. Je ztrapňující obžalobou našeho systému, že některé sdělovací prostředky musely zveřejnit prozrazené informace, aby se tyto informace vůbec dostaly do parlamentu.”

Kolega se ocitl v dobré společnosti. Konec konců, StB nepostupovala jinak, neb důvěra občanům musí být spolehlivě prověřena patřičnými orgány a nakonec i Orgánem jako takovým (NSA, FBI, CIA…).