11. 4. zvedavec
Okamžitě po potenciálně přelomové plynové dohodě Ruska s Čínou a po zprávách o rusko-íránské dohodě o ropném „barteru“ se zdá, že USA začínají být ohledně svého všemocného petrodolaru velmi znepokojeny.
USA varovaly Rusko a Irán ohledně jejich možné dohody o ropném barteru
USA říkají, že jakákoliv taková dohoda by vyvolala sankce
USA vyjádřily íránské vládě obavy prostřednictvím veškerých dostupných kanálů
Máme podezření, že tyto sankce by měly více zubů, než jen pouhé zákazy cestování, ale, jak jsmepoznamenali dříve, stejně pravděpodobné je, že to bude další impozantní geopolitický debakl vynořivší se z toho, co původně měla být demonstrace síly, avšak rychle se to mění na konečné potvrzení slabosti.
Jak jsme vysvětlili počátkem týdne,
Zdá se, že Rusko je dokonale šťastné, že může signalizovat, že je stejně ochotné používat barter (a „nedej bůh“ zlato) a další „regionální“ měny, jako je ochotné používat americký dolar, což je stěží zamýšlený výsledek západní blokády, která, jak se zdá, měla zpětný ráz a ještě více zasáhla nedotknutelný statut petrodolaru.
…
„Pokud Washington nedokáže tuto dohodu zarazit, mohla by sloužit jako signál dalším zemím, že Spojené státy nebudou riskovat velké diplomatické spory na úkor režimu sankcí.“
A zde je Hlas Ruska, „Rusko se připravuje na útok na petrodolar“:
Pozice amerického dolaru coby základní měny pro globální obchody s energiemi poskytuje USA řadu nespravedlivých výhod. Zdá se, že Moskva je připravena jim tyto výhody odebrat.
Existence „petrodolarů“ je jedním z pilířů americké ekonomické moci, protože vytváří významnou vnější poptávku po americké měně, což USA umožňuje akumulovat obrovské dluhy bez toho, aby je nesplácely. Pokud chce japonský kupující koupit barel saudské ropy, musí zaplatit v dolarech, dokonce i když se dotyčného barelu nedotkne nikdy žádná americká ropná společnost. Dolar si držel dominantní pozici v globálním obchodu tak dlouho, že dokonce i plynové kontrakty Gazpromu s Evropou jsou vedeny a placeny v amerických dolarech. Až donedávna byla významná část obchodu mezi EU a Čínou prováděna v dolarech.
Nedávno však Čína stála v čele snahy BRICS vytlačit dolar z jeho pozice hlavní globální měny, neboť „válka sankcí“ mezi Washingtonem a Moskvou dala impuls pro dlouho očekávaný plán na odstartování petrorublu a odklon veškerých ruských energetických exportů od americké měny.
Hlavními příznivci tohoto plánu jsou Sergej Glazjev, ekonomický tajemník ruského prezidenta, a Igor Sečin, generální ředitel Rosněft, největší ruské ropné společnosti, a blízký přítel Vladimira Putina. Oba byli při svém prosazování nahrazení dolaru ruským rublem velmi výmluvní. Nyní protlačuje tento plán několik ruských vrcholových představitelů.
Nejdříve to byl ministr hospodářství Aleksej Uljukajev, který řekl ruskému zpravodajskému
kanálu Russia 24, že ruské energetické společnosti by měly odhodit dolar. „Musí být zmužilejší při podepisování kontraktů v rublech a měnách partnerských zemí,“ řekl.
Pak, 2. března, Andrej Kostin, generální ředitel státní banky VTB, tisku řekl, že Gazprom, Rosněft a Rosoboronexport, státní společnost specializovaná na vývoz zbraní, mohou začít obchodovat v rublech. „Mluvil jsem s vedením Gazpromu, Rosněft a Rosoboronexportu a ta nemají nic proti převodu svých vývozů do rublu. Jen k tomu potřebují mechanismus,“ řekl Kostin účastníkům výročního setkání Ruské bankovní asociace.
Soudě dle prohlášení, se kterým přišla na tomtéž setkání Valentina Matvijenko, předsedkyně horní komory ruského parlamentu, lze bezpečně předpokládat, že na vytvoření takového mechanismu se na zdrojích šetřit nebude. „Někteří „zbrklí“ tvůrci rozhodnutí již zapomněli, že globální ekonomická krize r. 2008 – která si stále ve světě vyžaduje oběti – začala kolapsem jistých úvěrových institucí v USA, Británii a dalších zemích. To je důvod, proč věříme, že jakékoliv nepřátelské finanční akce jsou dvousečným mečem a dokonce i sebemenší omyl pošle bumerang zpět k domorodcům,“ řekla.
Zdá se, že Moskva rozhodla, kdo bude mít onen „bumerang“ na starosti. Igor Sečin, generální ředitel Rosněft, byl jmenován předsedou dozorčí rady petrohradské, specializované, Komoditní
burzy. V říjnu 2013, při projevu na Světovém energetickém kongresu v Koreji, Sečin volal po „globálním mechanismu pro obchodování se zemním plynem“ a naznačil, že „je účelné vytvořit mezinárodní burzu pro účastnické země, kde lze registrovat transakce za použití regionálních měn“. Nyní má jeden z nejvlivnějších vůdců globální komunity obchodu s energiemi dokonalý nástroj, aby z tohoto plánu učinil realitu. A to ruskou Komoditní burzu, kde budou referenční ceny ruské ropy a plynu v rublech, místo v dolarech, což bude tvrdou ranou pro petrodolar.
Rosněft nedávno podepsala řadu velkých kontraktů na vývoz ropy do Číny a je těsně před podepsáním „mamutího obchodu“ s indickými společnostmi. Součástí ani jedné z dohod americký dolar není. Reuters uvedla, že Rusko má brzy uzavřít swapovou transakci potraviny za ropu s Iránem, která poskytne Rosněft asi 500,000 barelů íránské ropy denně pro prodej na globálním trhu. Bílý dům a rusofobové v senátu jsou rudí vzteky a pokouší se transakci zablokovat, protože otvírá jisté velmi závažné a nehezké scénáře pro petrodolar. Pokud se Sečin rozhodne prodávat íránskou ropu za ruble, prostřednictvím ruské burzy, posílí tento krok vyhlídky pro „petrorubl“ a ublíží petrodolaru.
Lze říct, že americké sankce otevřely Pandořinu skříňku potíží pro americkou měnu. Ruská odplata bude zcela jistě pro Washington nepříjemná, ale co se stane, pokud se i další producenti a spotřebitelé ropy rozhodnou následovat příkladu Ruska? Minulý měsíc otevřela Čína dvě střediska pro zpracovávání obchodních toků denominovaných v juanech, jedno v Londýně a druhé ve Frankfurtu. Připravují Číňané proti zeleným papírkům podobný krok? To brzy zjistíme.