USA jsou oligarchií, ne demokracií, říká vědecká studie

Eric Zuesse
22. 4. 2014 zvedavec
Studie, která se má objevit v r. 2014 v podzimním vydání akademického časopisu Politické rozhledy (Perspectives on Politics), zjistila, že USA nejsou žádnou demokracií, ale oligarchií, což znamená neskutečně zkorumpované.


Odpovědí na úvodní otázku studie „Kdo vládne? Kdo skutečně vládne?“ v této zemi je:
„Navzdory zdánlivě silné empirické podpoře v předešlých studiích teoriím většinové demokracie naše analýza ukazuje, že většina americké veřejnosti má ve skutečnosti na politiku, kterou naše vláda přijme, malý vliv. Američané se těší mnoha rysům důležitým pro demokratické vládnutí, jako pravidelné volby, svoboda projevu a shromažďování, a široké volební právo. Ale… „a pak uvádí, že to není pravda, a že „tvrzení Ameriky, že je demokratickou společností, je vážně ohroženo“ zjištěním této první komplexní vědecké studie této problematiky, která ukazuje, že jde místo toho o „téměř totální selhání „průměrného voliče“ a dalších teorií o většinové volební demokracii. Když se prověří preference ekonomické elity a postoje organizovaných zájmových skupin, mají preference průměrných Američanů na veřejnou politiku jen nepatrný, téměř nulový staticky nevýznamný dopad“.
V krátkosti řečeno: Spojené státy nejsou žádnou demokracií, ale skutečně oligarchií.
Autory této historicky důležité studie jsou Martin Gilens a Benjamin I. Page, a jejich článek má titulek: „Testování teorií americké politiky“. Autoři objasňují, že dostupné údaje pravděpodobně nedostatečně reprezentují skutečný rozsah ovládnutí USA super bohatými:
Teorie o nadvládě ekonomické elity si vedou v naší analýze docela dobře, ačkoliv naše zjištění pravděpodobně podhodnocují politický vliv elity. Naše posuzování preferencí bohatých nebo elitních Američanů – ačkoliv jsou užitečná a jsou tím nejlepším, co jsme mohli vygenerovat pro rozsáhlou řadu politických případů – je pravděpodobně méně konzistentní s relevantními preferencemi, než naše posuzování názorů běžných občanů nebo záměrů zapojených zájmových skupin. Přesto jsme našli výrazné odhadované účinky, i navzdory použití tohoto nedokonalého posuzování. Vliv elity na veřejnou politiku v reálném světě může být ještě větší.
Nicméně je to vůbec první vědecká studie otázky, jestli jsou USA demokracií. „Doposud nebylo možné tyto rozporné teoretické předpovědi (že tvorba politiky USA funguje jako demokracie, versus jako oligarchie, versus jako směsice těchto dvou) testovat v rámci jednoho statistického modelu. Tato zpráva informuje o snaze tak učinit, za použití jedinečné sady údajů, jejíž součástí jsou hodnoty klíčových proměnných pro 1,779 politických záležitostí“. To je značný počet studovaných politických záležitostí.
To, co byli autoři schopni zjistit, navzdory nedostatkům v údajích, je důležité: je to vůbec první vědecká analýza toho, jestli jsou USA demokracií, nebo oligarchií, nebo nějakou kombinací obojího. Jasným zjištěním je, že USA jsou oligarchií, nikoliv a v žádném případě demokratickou zemí. Americká demokracie je blud a podvod, bez ohledu na tom, kolik do něj oligarchové, kteří zemí řídí (a kteří ovládají „zpravodajská“ média země) vrazí. USA jsou, jinými slovy, v podstatě podobné Rusku, či většině dalších pochybných „volebních“ „demokratických“ zemí. Dříve jsme jí nebyli, ale nyní evidentně jsme. Dnes, po této vyčerpávající analýze údajů, „mají preference průměrných Američanů jen nepatrný, téměř nulový staticky nevýznamný vliv na veřejnou politiku“. Tož tak, v kostce.