Ilja Charlamov
30. 4. ruvr.ru
EU a USA si hledají nové způsoby nátlaku na RF. Rusko prý aktivně zasahovalo a dokonce zavinilo ostrou krizi, která se může změnit v rozsáhlou občanskou válku. Jednou z nejnovějších iniciativ je založení celoevropské energetické unie, která umožní snížit „plynovou závislost“ Starého světa od Ruska.
Západní partneři Moskvy už po několik měsíců zkreslují příčiny ukrajinské krize, podstrkují fakta a ukazují své umění politického žonglování. Zároveň se navrhují stále nové iniciativy pro zavedení dalších sankcí a projektů zaměřených proti Rusku. V těchto dnech podpořil francouzský prezident Francois Hollande návrh polského premiéra Donalda Tuska na založení Evropské energetické unie. Jejím cílem je udělat Evropu „nezávislejší, sladěnější a jednotnější v energetické politice“. Necháme-li stranou ta krásná slova, jde o snížení závislosti od Ruska.
Hollande a Tusk hodlají předložit tento návrh k projednání červnovému summitu Rady Evropy. Jejich iniciativu už podpořil předseda Rady Herman Van Rompuy. Jde v podstatě o jakési zastřené sankce proti Moskvě. Politolog Vladimir Kozin je toho názoru, že podobnou politikou utrpí sám Západ:
– Jakékoliv nové návrhy uškodí jejich iniciátorům a inspirátorům. A pokud jde o energetickou bezpečnost, ať zakládají jakákoliv konsorcia, buď politická, nebo energetická. Vojenská už jsou, třeba NATO. A ať těží ropu, sami ji zpracovávají a jeden druhému prodávají. A hlavně – ať dávají Ukrajině plyn, a to bezplatně.
Jedním z hlavních důvodu Tuska je nutnost minimalizovat možnosti Ruska diktovat ceny vyvážených surovin a jejich objemy. Polský premiér dokonce zformuloval zásady, které zbaví Evropany závislosti na plynu. Jde mj. o vytvoření jednotného průzračného mechanismu uzavření plynových kontraktů.
Vzniká dojem, že v současné době se uzavírají tyto kontrakty kdesi v podzemí nezplnomocněnými osobami. Formovat ceny bez účasti Ruska se však nepodaří. V obchodě přece není možno uzavírat transakce bez účasti jedné ze smluvních stran. V daném případě bez prodavače. A pan Tusk si plete ekonomiku s politickými názory.
Nynější ukrajinské úřady jsou inspirovány tvrdou pozicí svých ochránců ve Washingtonu a Bruselu vůči Rusku. Porušují ženevské dohody a pokoušejí se pomocí armády, zvláštních služeb a ozbrojených neofašistů potlačit vystoupení zastánců referenda na východě Ukrajiny. Víc než to: tak zvaný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil Moskvu z rozpoutávání třetí světové války a z pokusu o anexi Ukrajiny, a vyzval k tvrdému odporu Rusku. Podle všeho dali západní stoupenci konfrontace s Ruskem předákům ozbrojeného převratu v Kyjevě povel odstranit veškerá omezení.