Simon Tisdall
20. 3. zdroj zde
Po měsících patové situace na bojišti v Sýrii záplava zpráv z Washingtonu, Jeruzaléma, Ammánu a Zálivunaznačuje, že se připravuje nová velká tajná akce, aby se otevřela „jižní fronta“ proti režimu Bashara al-Assada.
Ústředním pro tento plán je poskytnout syrským rozděleným umírněným sekulárním ozbrojeneckým skupinám další podporu.
Klíčovým pro tento sporný plán je obnovení tlaku, aby se poskytly syrským silně rozděleným a často neúspěšně umírněným sekulárním ozbrojeneckým skupinám další finanční zdroje, modernější zbraně a výzvědná podpora.
Jaký užitek budou z této podpory mít, pokud se skutečně plně realizuje, se teprve uvidí.
Tato iniciativa, jak je o ní v regionu informováno, probíhá na pozadí tajných rozhovorů, které proběhly minulý týden v USA mezi Susan Rice, poradkyní pro národní bezpečnost Baracka Obamy, a princem Mohammedem bin Nayefem, saudským ministrem vnitra, pověřeným tajnými programy a akcemi v Sýrii.
Podle obvykle dobře informovaného sloupkaře Washington Post Davida Ignatiuse se šéfové tajných služeb z Jordánska, Turecka, Kataru a dalších zemí regionu rozhovorů zúčastnili také a projednávalo se „silnější úsilí“ při pomáhání ozbrojencům.
Toto setkání bylo spojováno s tak zvanou jarní ofenzívou Svobodné syrské armády zahájenou minulý měsíc na jihu Sýrie. Tato ofenziva začala několik dní poté, co dostali od USA nové peníze na zbraně, kde částka může nakonec dosáhnout 31,4 milionů dolarů, uvedl jeden velitel ozbrojenců.
Po několikaměsíčním zadržování, kvůli strachu, že nové zbraně by mohly padnout rukou lidí napojených na Al-Káidu, jeden neidentifikovaný americký představitel řekl, že kongres dal za zavřenými dveřmi v lednu souhlas s novými penězi na lehké zbraně, určené pro umírněnou sekulární opozici na jihu.
Toto nové americké financování údajně povede k novému tlaku států Zálivu, aby financovaly operace ozbrojenců v jižním regionu Sýrie, jejichž konečným cílem je Damašek. Od loňského léta byla rozdána více než 1 miliarda dolarů, kdy většina této částky šla na nákupy nových zbraní ve východní Evropě, a to podle vládních zdrojů ze Zálivu citovaných regionálními médii.
Mezi tyto zbraně, většinou dodané přes Jordánsko, má patřit i bezpočet malých zbraní, jakož i některé výkonnější, jako protitankové rakety. Ale v důsledku amerických výhrad nezahrnují ručně odpalované rakety země-vzduch, známé jako Manpads, které by mohly sestřelit vojenská nebo civilní letadla. Saudská Arábie je nakoupila na sklad a upřednostňuje jejich dodání ozbrojencům, ale USA nesouhlasí.
Podle různých zpráv, založených většinou na prohlášeních ozbrojenců nebo oficiálních či polooficiálních únicích, je cílem ofenzivy zatlačit vládní jednotky v Daraa, Quneitra a As-Suwayda na jihozápadě Sýrie, aby se tak otevřela cesta na Damašek.
Ofenziva byla pojmenována Geneva Horan, podle plání poblíž jordánsko-izraelské hranice.
Tento nový důraz na vojenskou akci na jižní frontě následuje po dobře zdokumentovaných obavách, že převaha džihádistů patřících k frontě Al Nusra, která je napojená na Al-Káidu, v severní a východní Sýrii a konkurenčních skupin, jako Islámský stát Irák a Levant, se stala jak destruktivní, tak kontraproduktivní.
Podrobné mediální zprávy tvrdí, že na operační plány, zásobovací trasy a taktiku pro nový úder dohlíží velící středisko pro tajné mezinárodní operace v Ammánu, osazené vojenskými představiteli ze 14 zemí, včetně USA, Británie, Izraele a arabských států stavících se proti Assadovu režimu.
„Ozbrojenci a příslušníci opozice říkají, že toto velící středisko, nacházející se v budově sídla rozvědky v Ammánu, poskytuje jednotkám Svobodné syrské armády vozidla, odstřelovačské pušky, minomety, těžké kulomety, malé zbraně a munici, uvedly noviny National v Abu Dhabi.
Jordánsko existenci tohoto střediska a údajně CIA vedených výcvikových zařízení pro ozbrojence na severu Jordánska popírá.
„Nikdy jsem o tom neslyšel,“ řekl Guardian Zuhdi Janbek, ředitel jordánské zvláštní sekce.
Žádný ze západních nebo arabských států, jejichž příslušníci tajných služeb a armády ve středisku – Velení vojenských operací (MOC) – pracují, to veřejně nepřiznal, ale existence střediska se stala veřejným tajemstvím, tvrdily National.
Ať je přesnost takovýchto zpráv jakákoliv, je jen málo pochyb o tom, že oficiálně neutrální postoj Jordánska k syrské válce je ohrožen stále rostoucím významem jižní fronty, v době, kdy konflikt vstupuje do čtvrtého roku trvání.
Navzdory popírání Ammánu je známo, že má úzké vazby na západní tajné služby. Rovněž se široce věří, že jeho území je používáno západními a arabskými podporovateli umírněné sekulární opozice pro pomocné a přímé operace proti Assadovi.
V souladu s americkými a saudskými obavami vystupňovalo Jordánsko zatýkání džihádistů přecházejících jeho území, s cílem přidat se k fanatickým islamistickým skupinám v Sýrii.
Ať se k plně rozvinuté jarní ofenzivě schyluje, nebo ne, docházelo v posledních týdnech v okolí města Daraa ke stále častějším bojům, kdy se syrská armáda pokoušela zabránit jakémukoliv úderu ozbrojenců na Damašek, uprchlíky nebo na další zdroje.
Představitelé OSN a EU v Ammánu říkají, že v důsledku toho se příliv uprchlíků z jižní a střední Sýrie do Jordánska tento měsíc zdvojnásobil, na více než 1,000 denně. V Jordánsku nyní žije asi 1,2 milionu Syřanů, podle vlády v Ammánu.
Při jednom střetu minulý týden byli údajně velitelé MOC na pokraji vydání rozkazu k izraelskému náletu na „strategické zbraně“ uložené ve vojenském komplexu Tal Al-Jabiyeh na jihozápadě Daraa, ze strachu, že by tyto zbraně mohly padnout do rukou ozbrojeneckých skupin Al-Káidy obléhajících město.
Podle neidentifikovaných zdrojů byly těmito „strategickými zbraněmi“ chemické zbraně, zřejmě sarin. Tento komplex se má nacházet méně než 8 km od izraelských hranic. Ozbrojenci se pak stáhli. Tuto zprávu nebylo možné nezávisle potvrdit.
Zjevné rozhodnutí FSA přesunout své hlavní síly na jih přišlo zároveň ze změnou velení. Plukovník Abd al-Ilah al-Bashir, uznávaný polní vůdce se sídlem na jihu provincie Quneitra, nahradil ve funkci náčelníka generálního štábu minulý měsíc generála Salima Idrise. Idris byl obviněn, že nedokázal zabránit nárůstu vlivu džihádistů na severu. Ačkoliv prezident Obama říká, že USA nadále prosazují diplomatické řešení, návrh na zvýšení tajné americké podpory vojenské akci na jihu Sýrie je zřejmý. Ve Washingtonu panuje spousta vzteku, že na ženevských mírových rozhovorech nebylo dosaženo pokroku, částečně kvůli Rusku, nejmocnějšímu Assadovu spojenci.
Tento vývoj, pokud se potvrdí, také naznačuje zkušební sbližování mezi USA a Saudskou Arábií, největším regionálním podporovatelem ozbrojenců, po období, kdy se tyto dvě země nedokázaly dohodnout na taktice.
V rámci průlomové návštěvy Obama odcestuje koncem tohoto měsíce do Riyadhu, na rozhovory, které budou zaměřeny na Sýrii a Irán. Na dalších nedávných setkáních určených ke koordinaci politiky Obama probíral syrskou krizi s jordánským králem Abdullahem a izraelským premiérem Binyaminem Netanyahu.