9. 3. 2014 zdroj a původní zdroj
Operace “Ruský Krym” byla ruským vedením pečlivě promyšlena nejen z vojenského, ale i z politického hlediska, na úrovni financí a ekonomiky.
Rusko předvídalo, že objevení se “zdvořilých lidí” na Krymu vyvolá paniku na burzách, a proto se rozhodlo využít to ve svůj prospěch.
Poté, co byla o víkendu 1. a 2. března zahájena vojenská operace na Krymu, v pondělí 3. března ruský trh s akciemi zcela zkolaboval, vyděšený neočekávaně hrozící “válkou”. Hodnoty ruských akcií katastrofálně klesly. Prudce zlevnily akcie všech největších společností země, včetně přirozených monopolů.
Naši západní protivníci v tom hned uviděli možnost odměnit Rusko za “neadekvátní jednání Putina” a začali předpovídat div ne že hospodářský kolaps Ruska.
Jak se mýlili !
Při neočekávaném (pro někoho dříve předvídaném) pádu burzy vykoupilo Rusko bez halasu a za “americké peníze” významný objem (někde až 30 %) akcií vlastních monopolů.
Akcie vykoupilo levně, nejprve od zpanikařených zahraničních držitelů. Nyní je až 30 % akcií, které byly v držení zahraničních subjektů, opět v majetku naší země.
Výsledkem je, že Rusko velice zvýšilo svoji finanční a hospodářskou nezávislost na trhu. Podle neoficiálních údajů organizoval výkup akcií našich firem za paniky na burze osobně premiér Medveděv. Není těžké uhodnout, kdo mu dal takový pokyn.
Panika skončila doslova za dva dny, 4. a 5. března – pád z pondělka byl zcela překonán krokem nazpět. Kurs dolaru, který v době krize vyletěl, opět padl, a to pod 36 rublů.
Nestojí zato soucítit s těmi, kteří podlehli panice a nakoupili dolary v době jejich nejvyšší ceny, anebo se za babku zbavili ruských akcií. Hlupáci se učí rublem.
O podrobnostech hovořil uživatel serveru Livejournal.com pod značkou barma_glott:
Víte, že vůdčí ruské společnosti jsou v podstatě v majetku cizinců? Potvrzuje to například struktura akciového kapitálu samotného Gazpromu. Téměř polovina jeho kapitálu (tedy i polovina zisku) náleží zahraničním společnostem (přes ADR – americké depozitní certifikáty)
Znamená to doslovně, že akcie Gazpromu leží v americké bance, která vydala své deriváty k těmto akciím, a ty se obchodují na amerických burzách. Téměř stejná je situace u Sberbanky – prakticky polovina kapitálu největší ruské banky patří cizincům přímo v podobě akcií a dost slušná část v podobě zabezpečených obligací.
Mnozí už dávno hovořili o nesmyslném sponzorování západních ekonomik Ruskem. Vláda nakonec nejspíš pochopila, že “Rusko, s.r.o.” patří ze 70 až 80 % cizincům a rozhodla se táhnout koněm.
Počátkem tohoto roku prudce rostl kurs dolaru. Přitom ropní magnáti poslali domů velkou část směnového personálu. Kvůli nedostatku finančních prostředků. V průběhu prosince až února se přitom trvale hromadily valutové výnosy. Jednorázová intervence takového objemu peněz na domácím trhu by vyvolala okamžitý pád dolaru o 10 až 15 %. Vzniká otázka, kam přichází všechny tyto výnosy? Nedochází-li k peněžní intervenci na podporu kursu rublu, musí přece někam takový objem peněz jít.
A centrální banka čeká. A dělá konejšivá prohlášení. A, jak se ukázalo, dočkala se.
Média informovala o zahájení války s Ukrajinou. Čím více se rozdmychávala hysterie, tím více padaly ceny akcií ruských firem. Právě v tu chvíli přichází tah koněm:
… prodávali zahraniční investoři, nakupovali – ruští. “Cizinci dávali celé balíky, blue-chips, nelikvidní i druhořadé akcie, nejvíc se prodávala energetika.”
Vztah mezi prodejem a nákupem byl 80 : 20. Celkový objem obchodu byl 114,8 miliard rublů – čtyřnásobek toho, co v klidných dnech.
Nákupy začaly ve 13.00, nejčastěji se jednalo o papíry Sberbanky (-14,91 %), Gazpromu (-13,89 %) a prioritní akcie “Surgutněftěgazu” (-7,05 %)
Při celkové hodnotě akcií 200 miliard získalo ministerstvo financí při nákupu ruských cenných papírů v souvislosti s pádem burzy 10 až 15 % po Putinově oznámení o napjatosti situace v médiích přes 20 miliard dolarů. Kapitál se navíc vrací do Ruska.
Takže události, které právě proběhly, svědčí o globální sázce na pokles, jejímž cílem byl návrat ruského kapitálu.